Rewitalizacja gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu

Lokalizacja inwestycji: Plac Jana III Sobieskiego 3
Wartość inwestycji:

• Łączne nakłady 5,45 mln zł, z czego:
    • budżet miasta 1,58 mln zł,
    • budżet państwa 0,40 mln zł,
    • środki UE 3,47 mln zł.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR (Priorytet 3 Rozwój lokalny; Działanie 3.3 Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe; Poddziałanie 3.3.1 Rewitalizacja obszarów miejskich) w 72% oraz z budżetu państwa w 8%. Umowę podpisano pomiędzy wojewodą śląskim a prezydentem Bytomia dnia 07.12.2007r.

Wykonany zakres rzeczowy inwestycji

• 2007 r.
    Zakończono postępowanie przetargowe na wyłonienie inżyniera kontraktu oraz wykonawcy robót. Przygotowano plac budowy. Rozpoczęto roboty remontowe wewnątrz budynku tj. wyburzenia, rozbiórki, demontaż starej instalacji elektrycznej oraz murowanie nowych ścian działowych.
  • 2008 r.
    Przeprowadzono modernizację elewacji budynku oraz montaż okien PCW. Dokonano wymiany instalacji elektrycznej, wodociągowej, hydrantowej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Wykonano remont kapitalny pomieszczeń, który polegał na: położeniu nowych tynków, wyłożeniu podłóg posadzkami, wymianie stolarki drzwiowej, pomalowaniu ścian oraz zamontowaniu balustrad. Obiekt dostosowano do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i bhp. Przystosowano taras dla osób niepełnosprawnych oraz wyłożono go kostką betonową. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przebudowano również część pomieszczeń użytkowych oraz toalet. W budynku zamontowano czujniki dymu służące poprawie bezpieczeństwa pracowników i użytkowników biblioteki. Ponadto w gmachu powstała winda osobowa zapewniająca łatwy dostęp na wszystkie kondygnacje.

18 maja 2009 r. nastąpiło otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej po remoncie.

Logo projektu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013