Rozwój społeczeństwa informacyjnego w gminie Bytom
Bytomianie uzyskają wsparcie ze środków Unii Europejskiej, gdyż gmina Bytom podpisała umowę o współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej realizacji zadań projektu Rozwój społeczeństwa informacyjnego w gminie Bytom w ramach działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion Priorytet 8 Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Kwota wsparcia wynosi 170 493 zł, natomiast środki własne miasta to 30 087 zł. Przedsięwzięcie to ma charakter pilotażowy. Jeżeli idea projektu spotka się z zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta, gmina Bytom wystąpi ponownie z wnioskiem o współfinansowanie z funduszy europejskich przedsięwzięcia spełniającego podobne założenia.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego w gminie Bytom to projekt mający na celu:
- zapewnienie dostępu do internetu osobom, które zagrożone są wykluczeniem cyfrowym, spowodowanym trudną sytuacją materialną lub niepełnosprawnością
- wzrost dostępności nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla osób zagrożonych cyfrowemu wykluczeniu oraz wzrost wykorzystania tych technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych na obszarze Gminy
- zmniejszanie technologicznych, ekonomicznych oraz mentalnych barier, związanych z dostępem do Internetu oraz usług świadczonych przy jego wykorzystaniu.
- zwiększenie dostępności do rynku pracy i edukacji wśród mieszkańców gminy.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do młodzieży dorastającej w trudnych społecznie środowiskach, by ułatwić ich start w przyszłość, osób niepełnosprawnych oraz osób z rodzin w trudnej sytuacji materialnej spełniających określone kryteria.
W ramach projektu utworzony zostanie portal internetowy z platformą e-learningową, dzięki której dostęp do globalnych zasobów wiedzy dla wybranych mieszkańców będzie na wyciągnięcie ręki. Natomiast 30 gospodarstw domowych otrzyma bezpłatnie zestawy komputerowe w celu wyrównania szans funkcjonowania osób objętych projektem w realiach obecnej gospodarki rozwijającej się w oparciu o nowoczesne technologie przekazywania informacji. W wybranej grupie gospodarstw znajdą się osoby, które spełniają kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej bądź systemu świadczeń rodzinnych oraz osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym.
Przeprowadzone przez profesjonalną firmę szkoleniową warsztaty,w zakresie obsługi komputera, obsługi internetu, dostępu do portali informacyjnych oraz e-aplikacji, będą zmierzać do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w naszym mieście.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013