Czas na zmiany – nowe perspektywy (RAZEM) z Centrum Integracji Społecznej
#Fundusze Europejskie
Z pierwszym dniem października rozpoczęto realizację projektu współfinansowanego ze środków EFS + w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 pn. „Czas na zmiany – nowe perspektywy (RAZEM) z Centrum Integracji Społecznej”.
Celem projektu jest odbudowanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy oraz pełnienia ról społecznych przez osoby wykluczone społecznie, mieszkańców Bytomia. Ze wsparcia skorzystać mogą osoby dotknięte między innymi problemem bezrobocia, bezdomności lub zagrożenia wykluczeniem z dostępu do mieszkań, uzależnione, osoby z niepełnosprawnościami, opuszczający Zakłady Karne, czy też osoby zagrożone ubóstwem, a także członkowie ich rodzin. W projekcie weźmie udział 40 osób, w tym 30 osób realizować będzie Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego.
Działania w projekcie ukierunkowano na reintegrację społeczną i zawodową zgodną ze standardem wsparcia CIS. W ramach usług zawodowych w pracowni porządkowej oraz konserwacji i pielęgnacji terenów zielonych realizowane będą praktyki zawodowe oraz certyfikowane kursy i szkolenia.
Proces reintegracji społecznej obejmować będzie usługi społeczne i edukacyjne (rozwój umiejętności społecznych, redukcja deficytów, warsztaty ICT, warsztaty rozwijające umiejętności związane z poszukiwaniem zatrudnienia i świadczenia pracy, itd.), a także wsparcie w formie warsztatów terapeutycznych i profilaktycznych, w tym przeciwdziałania skutkom uzależnień w rodzinach. Prowadzone będą cykliczne warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz spotkania aktywizujące służące integracji i wypracowaniu odpowiednich form spędzania czasu wolnego oraz rozwojowi własnych zainteresowań.
Inne formy wsparcia dostępne w ramach projektu to:
- posiłek dla osób realizujących IPZS,
- comiesięczne świadczenie integracyjne dla osób realizujących IPZS,
- materiały na zajęcia,
- odzież i obuwie ochronne, środki ochrony indywidualnej dostępne dla uczestników realizujących IPZS w ramach pracowni porządkowej oraz pielęgnacji i konserwacji terenów zielonych,
- dostęp do sprzętu i zestawu materiałów do praktycznej nauki zawodu w ramach pracowni.
Projekt realizowany będzie od 01.10.2024 r. do 30.09.2026 r., a rekrutacja trwa przez cały okres jego realizacji.
Założone efekty i rezultaty projektu to przede wszystkim poprawa sytuacji społecznej uczestników projektu i podniesienie kompetencji społecznych przydatnych na rynku pracy, uzyskanie kwalifikacji oraz poszukiwanie i podjęcia zatrudnienia.
Całkowita wartość projektu to 1 126 098, 12 zł, w tym środki UE to 957 183,40 zł.
Beneficjentem projektu jest Bytom – miasto na prawach powiatu, a wskazanym Realizatorem Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze STOWARZYSZENIEM POMOCY OSOBOM UZALEŻNIONYM I ICH RODZINOM "IN VIA".
Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w projekcie dostępne są na stronie https://cisbytom.pl/ w zakładce „Projekty” i w Biurze Projektu zlokalizowanym przy ul. Karola Miarki 10 w Bytomiu (parter) oraz pod numerem tel. (32) 283 15 48 wew. 11 lub 887070510. Informacji o projekcie udzielają również pracownicy socjalni Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu (II piętro) pod numerem tel. (32) 283 15 48 wew. 36.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zachęcamy do kontaktu