• język migowy
  • BIP

V Bytomska Noc Świętojańska

Bytomska Noc Świętojańska jest corocznym wydarzeniem, w ramach którego organizowane są spotkania z muzyką operową w niezwykłej scenerii byłych kamieniołomów. Podobnie jak w ubiegłym roku, i tym razem impreza uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych.

Ostatniego dnia czerwca artyści węgierskiego Teatru Csokonai zaprezentowali się na scenie Opery Śląskiej, by w ten symboliczny sposób podsumować przewodnictwo Węgier w Unii Europejskiej. To był jedynie przedsmak obchodów Bytomskiej Nocy Świętojańskiej, które odbyły się w kolejnych dniach.

Nazajutrz do Dolomitów Sportowej Doliny zawitały dwa tysiące osób. Tego wieczoru nie tylko wzięły one udział w jednej z największych imprez kulturalnych Bytomia, ale także uczciły pierwszy dzień przewodnictwa Polski w UE. Niestraszny był im deszcz i niska jak na porę roku temperatura. Na plenerowej scenie artyści Opery Śląskiej wystąpili wspólnie z Teatrem Csokonai z Debreczyna. Podczas koncertu "Polak Węgier dwa bratanki" w reżyserii Wiesława Ochmana usłyszeć można było dzieła Stanisława Moniuszki, Georgesa Bizeta, Imre Kalmana, Johanna Straussa, Franciszka Lehara, Roberta Stolza i wiele innych znanych i lubianych melodii świata. Śpiew, taniec, muzyka łącząca narody, efektowne kostiumy, znakomici soliści oraz choreografia Jarosława Świtały dostarczyły uczestnikom piątkowej gali niezapomnianych wrażeń. Dodatkową atrakcją było zorganizowane w przerwie laserowe show.

Kolejnego dnia pogoda była znacznie łaskawsza, a liczba uczestników Bytomskiej Nocy Świętojańskiej zwiększyła się pięciokrotnie. Operę Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" w reżyserii i inscenizacji Feliksa Widery obejrzało 10 tysięcy osób. Wśród nich byli nie tylko bytomianie, ale także mieszkańcy Raciborza, Opola, Częstochowy i Kędzierzyna-Koźla.

Spektakl poprzedzony został armatnim wystrzałem oraz prezentacją musztry i jazdy konnej Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. W tym niecodziennym widowisku wzięło udział ponad 200 wykonawców, wśród których byli artyści Opery, a także członkowie Bractwa Rycerskiego Żarki. Nie jednego widza w zdumienie wprawił padający śnieg, który na szczęście był jedynie elementem scenerii, a nie - jak mogło się wydawać - naturalnym zjawiskiem pogodowym.

Główną atrakcją wieczoru był słynny mazur w wykonaniu ponad sześćdzięciu osób. Narodowy taniec zaprezentował balet Opery Śląskiej wspólnie z Zespołem Pieśni Tańca Mały Śląsk oraz Akademickim Zespołem Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy. Wyśmienitą choreografię ułożył Henryk Konwiński.

W przerwie spektaklu publiczność włączyła się do wspólnego śpiewania utworów Stanisława Moniuszki w wykonaniu Oktetu Instrumentów Dętych Blaszanych Akademii Muzycznej w Katowicach oraz chóru Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Ostatni dzień obchodów Bytomskiej Nocy Świętojańskiej zakończył magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni.

V edycję Bytomskiej Nocy Świętojańskiej zorganizował Urząd Miejski w Bytomiu, korzystając z funduszy Unii Europejskiej. Projekt objęty był patronatami: Polskiej Prezydencji w Radzie UE, Parlamentu Europejskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Począwszy od tegorocznej edycji impreza ma już swoje logo, stronę internetową www.bns.bytom.pl oraz pamiątkową maskotkę, która trafiła w ręce nie jednego widza.

Poszczególne etapy realizacji zadania przedstawiały się następująco:

  1. Przystąpiono do promocji projektu, w ramach czego zlecono opracowanie projektów graficznych plakatów, bilbordów, butonów, zaproszeń i ulotek.
  2. Wydrukowano 70 sztuk plakatów wielkoformatowych, które przez okres 14 dni były rozmieszczone na powierzchniach reklamowych w naszym regionie, a także 800 sztuk plakatów, 10.000 sztuk ulotek, 2.000 zaproszeń.
  3. Wykonano 10.000 sztuk pamiątkowych znaczków /butonów/ oraz 5.000 sztuk maskotek nietoperzy (teren realizacji przedsięwzięcia to rezerwat nietoperzy), które wręczano przychodzącym gościom na plenerowe widowiska.
  4. Całość przedsięwzięcia została udokumentowana zdjęciami oraz impresją filmową.
  5. Wykonano bilbord o współfinansowaniu projektu ze środków unijnych. Był on umieszczony przy budynku głównym SKI Doliny.
  6. Na telebimach, które przymocowane były przy scenie była wyświetlana w odstępach co 5 minut informacja o współfinansowaniu projektu ze środków unijnych.
  7. Na budynku SKI Doliny zamontowano już po zakończeniu projektu mosiężną tabliczkę informującą o projekcie i jego finansowaniu.
  8. Wyprodukowano i wyemitowano na antenie TVP Katowice, TVP Kultura oraz w rozgłośni Radia Katowice i Radia PLUS spoty informacyjne, zapraszające do wzięcia udziału w przedsięwzięciu.
  9. Powstała strona internetowa projektu ze wszystkimi aktualizowanymi na bieżąco informacjami.
  10. Wykupiono reklamy prasowe w miesięczniku regionalnym Media Style, w "Dzienniku Zachodnim" oraz w "Gazecie Wyborczej".

W latach ubiegłych miały miejsce cztery edycje BNS: w 2007 r. wystawiono "Barona Cygańskiego" Johanna Straussa, w 2008 r. "Halkę" Stanisława Moniuszki, w 2009 r. "Księżniczkę czardasza" Emmerlicha Kalmana, w 2010 "Nabucco" - G.Verdiego.

Celem głównym projektu jest promowanie Bytomia jako stolicy kulturalnej regionu (zgodnie ze Strategią Promocji Miasta), a przez to przyczynianie się do wzrostu rozpoznawalności kultury województwa śląskiego.

Dodatkowe cele to:

  • wzrost znaczenia Bytomia jako miasta kultury i kulturalnej wizytówki regionu,
  • wzrost rozpoznawalności oferty instytucji kultury miasta w regionie, kraju i za granicą, powodujący zwiększenie udziału odbiorców w organizowanych imprezach,
  • podniesienie wiedzy mieszkańców o kulturze i ofercie kulturalnej miasta,
  • zlokalizowanie Bytomia - kulturalnej stolicy Górnego Śląska - na trasach wycieczek turystycznych oraz na mapie potencjalnych miejsc dla inwestorów,
  • rozpoznawalność twórców lokalnych wśród mieszkańców miasta i regionu,
  • upowszechnianie dostępu do kultury wyższej wśród mieszkańców miasta i regionu,
  • promocja regionu jako ośrodka kultury muzycznej.

Logo projektu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

do góry