Logo

Oś priorytetowa IV. „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”, Działanie 4.3. „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej”, Poddziałanie 4.3.1. „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - ZIT”

Beneficjent: Miasto Bytom

Projekt: Termomodernizacja budynku Przedszkola Miejskiego nr 10 przy ul. Strzelców Bytomskich 152 w Bytomiu dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

Całkowita wartość projektu: 2 424 082,08 zł w tym:

• wydatki kwalifikowane w wysokości: 2 306 451,97 zł,
  • dofinansowanie UE w wysokości 1 960 484,18 zł,
  • wkład własny 463 597,90 zł.

Opis projektu:

Przedmiotem projektu jest poprawa efektywności energetycznej budynków Przedszkola Miejskiego
nr 10 w Bytomiu obejmująca zakres rzeczowy wynikający z opracowanego audytu energetycznego,
w szczególności:

• roboty ociepleniowe dachów, ścian zewnętrznych i piwnic,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • odtworzenie/wymianę instalacji odgromowej,
  • roboty odtworzeniowe po pracach termomodernizacyjnych:
  • regulację instalacji c.o.
  • usprawnienie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej
  • wymianę opraw oświetleniowych.

Celem głównym projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków Przedszkola Miejskiego nr 10 w Bytomiu celami bezpośrednimi zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynków, zmniejszenie niskiej emisji, obniżenie kosztów utrzymania budynków, poprawa estetyki i ergonomii obiektu, poprawa stanu środowiska naturalnego w perspektywie długookresowej, a także realizacja założeń miejskiego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Potrzeba realizacji projektu wynika ze stwierdzonej niedostatecznej efektywności energetycznej budynków z uwagi na wysokie obliczeniowe jednostkowe zużycie ciepła na ogrzewanie budynków, które nie spełnia obecnych wymogów energochłonności budynków. Jako główne przyczyny znacznego zużycia energii wskazana zostały:

• zbyt mała izolacyjność termiczna stropodachów i ścian zewnętrznych, okien i drzwi,
  • zbyt mała sprawność instalacji grzewczej,
  • nieefektywne oprawy oświetleniowe.

Po realizacji projektu nastąpi wzrost komfortu użytkowania budynku, a także wzmocnienie wśród użytkowników budynku i mieszkańców świadomości rozwiązywania przez miasto problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska i ekologią.

Termin rzeczowej realizacji projektu od 1 kwietnia 2020 r. do 4 kwietnia 2022 roku.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl