Strona główna/Dla mieszkańca/Fundusze Europejskie

Fundusze Europejskie

Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

ikona
963 mln

Pozyskane dofinansowanie 2014-2025

ikona
353 mln

Środki EFRR

ikona
258 mln

Środki EFS

ikona
352 mln

Środki pozyskane z pozostałych programów

Zestawienie pozyskanych funduszy unijnych na projekty miasta Bytomia. W latach 2014-2024 pozyskano wsparcie dla łącznie 257 projektów (2014 - 17, 2015 - 17, 2016 - 24, 2017 - 29, 2018 - 52, 2019 - 14, 2020 - 18, 2021 - 19, 2022 - 17, 2023 - 20, 2024 - 30, 2025 - 24) na kwotę ponad 963 mln zł.

 Rok

 

Pozyskane dofinansowanie łącznie w zł

Pozyskane środki EFRR w zł

Pozyskane środki EFS w zł

 

 

Pozyskane środki z pozostałych programów (Fundusz Spójności Erasmus, Horyzont 2020, LIFE, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji) w zł

 

Całkowita wartość projektów w zł

 2014 17 427 604 2 428 977 10 883 312 4 115 315 22 869 115
 2015 17 831 779 2 863 718 14 158 714 809 347 21 332 609
 2016 46 800 677 3 247 237 11 847 350 31 706 090 53 657 565
 2017 125 881 707 28 735 127 57 500 376 39 646 204 172 460 017
 2018 258 107 708 141 601 110 72 895 504 43 611 094 383 680 788
 2019 59 848 609 23 785 066 20 347 321 15 716 222 72 271 078
 2020 32 597 768 6 653 834  23 216 844 2 727 090 41 526 534
 2021 59 041 424 56 035 360  2 306 064 700 000 76 326 964
 2022 18 386 842 15 775 289 1 686 173 925 379 22 111 306
 2023 17 958 175 3 182 984 12 811 087 1 964 104 18 500 037
2024 151 283 363 7 043 282 26 060 043 118 180 038 244 875 696
2025 158 388 795 62 753 755 3 522 154 92 112 886 225 671 019
Razem 963 554 450 354 105 739 258 234 942 352 213 769 1 355 282 728

Źródło: Raporty o stanie miasta za poszczególne lata - na podstawie danych wydziałów i jednostek Urzędu Miejskiego

Dzięki dofinansowaniu ze środków UE Bytom może prężnie i szybko się rozwijać. W ostatnich latach, od 2014 do 2025 roku gmina Bytom pozyskała ponad 963 mln zł. Środki te pozwoliły na zrealizowanie m.in. takich inwestycji jak remonty i termomodernizacje kamienic, oświetlenie miasta, ulepszenia w oczyszczalni ścieków, modernizację systemów ciepłowniczych PEC, remonty dróg, odnowę parków miejskich, Żabich Dołów, remonty BCK, renowację pałacu w Miechowicach i rewitalizację Parku Tiele-Wincklerów, remont MDK nr 1, remont i termomodernizacje szkół i przedszkoli, remont oddziałów szpitalnych, remont CIS, rozwój mieszkalnictwa socjalnego, rewitalizacja budynków i przestrzeni, w tym Kolonii Zgorzelec, Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Dworcowej i Zaułka. Środki przeznaczone były też na projekty z zakresu transformacji energetycznej, edukacji, aktywizacji osób bezrobotnych i w inny sposób zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprawy warunków pracy pracowników instytucji publicznych, a także na projekty ograniczające skutki pandemii COVID-19 oraz wspierające obywateli Ukrainy przebywających w Bytomiu.

Również wcześniej w latach 2004-2006 i 2007-2013 miasto pozyskało środki unijne na inne duże, znaczące dla miasta projekty, m.in. poprawę gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Bytom (288 mln zł), budowę bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej - Etap II (85,8 mln zł), budowę bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej - etap III (85 mln zł), przebudowę ulic Świętochłowickiej i Łagiewnickiej w Bytomiu (34 mln zł), rewitalizację terenów po byłej KWK Rozbark - Etap I budynek cechowni i administracyjny (17,5 mln zł).

Także inne podmioty realizują i realizowały ze środków unijnych inwestycje, które poprawiają warunki życia i wizerunek miasta. Należą do nich remonty Opery Śląskiej i Muzeum Górnośląskiego, termomodernizacja budynku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, remont budynku Wyższej Szkoły Teatralnej, budowa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Skarpie, zagospodarowanie terenów po kopalni Rozbark - Zielony Kwartał, remont budynku UL, remont budynków i przestrzeni Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach czy rewitalizacja ul. Kwietniewskiego 11.

W 2025 roku dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej realizowane były w mieście m.in. następujące inwestycje:

  • Remont i poprawa stanu technicznego budynku Bytomskiego Centrum Kultury oraz zakup wyposażenia;
  • Budowa centrum przesiadkowego na terenie Gminy Bytom - Stroszek;
  • Mobilna Metropolia - Budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom - Karb i Plac Michała Wolskiego;
  • Zagospodarowanie terenów i nadanie nowych funkcji po byłej Oczyszczalni Ścieków "Śródmieście" przy ul. Zabrzańskiej/Łagiewnickiej w Bytomiu;
  • Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie gminy Bytom;
  • Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie gminy Bytom i Radzionków;
  • Budowa instalacji OZE opartej o biogaz na oczyszczalni ścieków "Centralna" w Bytomiu przy ul. Sikorskiego 5a w Radzionkowie;
  • Utworzenie nowego żłobka przy ul. Smolenia 20 w Bytomiu;
  • Utworzenie nowego żłobka przy Przedszkolu Miejskim nr 63 w Bytomiu;
  • Budowa farm fotowoltaicznych na dwóch oczyszczalni ścieków i na pompowni ścieków w Bytomiu;
  • Adaptacja budynku przy ul. Smolenia 20 w Bytomiu na potrzeby przedszkola miejskiego oraz oddziału żłobkowego;
  • Budowa regionalnych tras rowerowych w Bytomiu;
  • Modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu;
  • Modernizacja budynków przy ul. Musialika 1 i 3 w Bytomiu-Rozbarku.
do góry