Fundusze Europejskie

Pozyskane dofinansowanie 2014-2025
Środki EFRR
Środki EFS
Środki pozyskane z pozostałych programów
Zestawienie pozyskanych funduszy unijnych na projekty miasta Bytomia. W latach 2014-2024 pozyskano wsparcie dla łącznie 257 projektów (2014 - 17, 2015 - 17, 2016 - 24, 2017 - 29, 2018 - 52, 2019 - 14, 2020 - 18, 2021 - 19, 2022 - 17, 2023 - 20, 2024 - 30, 2025 - 24) na kwotę ponad 963 mln zł.
|
Rok
|
Pozyskane dofinansowanie łącznie w zł |
Pozyskane środki EFRR w zł |
Pozyskane środki EFS w zł |
Pozyskane środki z pozostałych programów (Fundusz Spójności Erasmus, Horyzont 2020, LIFE, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji) w zł |
Całkowita wartość projektów w zł |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 17 427 604 | 2 428 977 | 10 883 312 | 4 115 315 | 22 869 115 |
| 2015 | 17 831 779 | 2 863 718 | 14 158 714 | 809 347 | 21 332 609 |
| 2016 | 46 800 677 | 3 247 237 | 11 847 350 | 31 706 090 | 53 657 565 |
| 2017 | 125 881 707 | 28 735 127 | 57 500 376 | 39 646 204 | 172 460 017 |
| 2018 | 258 107 708 | 141 601 110 | 72 895 504 | 43 611 094 | 383 680 788 |
| 2019 | 59 848 609 | 23 785 066 | 20 347 321 | 15 716 222 | 72 271 078 |
| 2020 | 32 597 768 | 6 653 834 | 23 216 844 | 2 727 090 | 41 526 534 |
| 2021 | 59 041 424 | 56 035 360 | 2 306 064 | 700 000 | 76 326 964 |
| 2022 | 18 386 842 | 15 775 289 | 1 686 173 | 925 379 | 22 111 306 |
| 2023 | 17 958 175 | 3 182 984 | 12 811 087 | 1 964 104 | 18 500 037 |
| 2024 | 151 283 363 | 7 043 282 | 26 060 043 | 118 180 038 | 244 875 696 |
| 2025 | 158 388 795 | 62 753 755 | 3 522 154 | 92 112 886 | 225 671 019 |
| Razem | 963 554 450 | 354 105 739 | 258 234 942 | 352 213 769 | 1 355 282 728 |
Źródło: Raporty o stanie miasta za poszczególne lata - na podstawie danych wydziałów i jednostek Urzędu Miejskiego
Dzięki dofinansowaniu ze środków UE Bytom może prężnie i szybko się rozwijać. W ostatnich latach, od 2014 do 2025 roku gmina Bytom pozyskała ponad 963 mln zł. Środki te pozwoliły na zrealizowanie m.in. takich inwestycji jak remonty i termomodernizacje kamienic, oświetlenie miasta, ulepszenia w oczyszczalni ścieków, modernizację systemów ciepłowniczych PEC, remonty dróg, odnowę parków miejskich, Żabich Dołów, remonty BCK, renowację pałacu w Miechowicach i rewitalizację Parku Tiele-Wincklerów, remont MDK nr 1, remont i termomodernizacje szkół i przedszkoli, remont oddziałów szpitalnych, remont CIS, rozwój mieszkalnictwa socjalnego, rewitalizacja budynków i przestrzeni, w tym Kolonii Zgorzelec, Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Dworcowej i Zaułka. Środki przeznaczone były też na projekty z zakresu transformacji energetycznej, edukacji, aktywizacji osób bezrobotnych i w inny sposób zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprawy warunków pracy pracowników instytucji publicznych, a także na projekty ograniczające skutki pandemii COVID-19 oraz wspierające obywateli Ukrainy przebywających w Bytomiu.
Również wcześniej w latach 2004-2006 i 2007-2013 miasto pozyskało środki unijne na inne duże, znaczące dla miasta projekty, m.in. poprawę gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Bytom (288 mln zł), budowę bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej - Etap II (85,8 mln zł), budowę bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej - etap III (85 mln zł), przebudowę ulic Świętochłowickiej i Łagiewnickiej w Bytomiu (34 mln zł), rewitalizację terenów po byłej KWK Rozbark - Etap I budynek cechowni i administracyjny (17,5 mln zł).
Także inne podmioty realizują i realizowały ze środków unijnych inwestycje, które poprawiają warunki życia i wizerunek miasta. Należą do nich remonty Opery Śląskiej i Muzeum Górnośląskiego, termomodernizacja budynku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, remont budynku Wyższej Szkoły Teatralnej, budowa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Skarpie, zagospodarowanie terenów po kopalni Rozbark - Zielony Kwartał, remont budynku UL, remont budynków i przestrzeni Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach czy rewitalizacja ul. Kwietniewskiego 11.
W 2025 roku dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej realizowane były w mieście m.in. następujące inwestycje:
- Remont i poprawa stanu technicznego budynku Bytomskiego Centrum Kultury oraz zakup wyposażenia;
- Budowa centrum przesiadkowego na terenie Gminy Bytom - Stroszek;
- Mobilna Metropolia - Budowa Centrów Przesiadkowych na terenie gminy Bytom - Karb i Plac Michała Wolskiego;
- Zagospodarowanie terenów i nadanie nowych funkcji po byłej Oczyszczalni Ścieków "Śródmieście" przy ul. Zabrzańskiej/Łagiewnickiej w Bytomiu;
- Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie gminy Bytom;
- Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie gminy Bytom i Radzionków;
- Budowa instalacji OZE opartej o biogaz na oczyszczalni ścieków "Centralna" w Bytomiu przy ul. Sikorskiego 5a w Radzionkowie;
- Utworzenie nowego żłobka przy ul. Smolenia 20 w Bytomiu;
- Utworzenie nowego żłobka przy Przedszkolu Miejskim nr 63 w Bytomiu;
- Budowa farm fotowoltaicznych na dwóch oczyszczalni ścieków i na pompowni ścieków w Bytomiu;
- Adaptacja budynku przy ul. Smolenia 20 w Bytomiu na potrzeby przedszkola miejskiego oraz oddziału żłobkowego;
- Budowa regionalnych tras rowerowych w Bytomiu;
- Modernizacja Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu;
- Modernizacja budynków przy ul. Musialika 1 i 3 w Bytomiu-Rozbarku.