Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Bytomiu

Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla Priorytetu: FESL.02.00 - Fundusze Europejskie na zielony rozwój, dla Działania: FESL.02.02 - Efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT
Beneficjent: BYTOM - MIASTO NA PRAWACH POWIATU
Nabór konkurencyjny w ramach Osi Priorytetowej II Fundusze Europejskie na zielony rozwój Działanie 02.02 Efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT dla Subregionu Centralnego.
Numer naboru: FESL.02.02-IZ.01-107/24
Numer umowy: FESL.02.02-IZ.01-0A20/24
Wartość projektu i źródła finansowania:
- Planowana całkowita wartość projektu wynosi 2 675 663,00 zł.
- Planowane całkowite wydatki kwalifikowalne projektu wynoszą 2 675 663,00 zł, w tym:
- finansowanie UE w kwocie nieprzekraczającej 2 274 313,54 zł;
- wkład własny w wysokości 401 349,46 zł.
Okres realizacji projektu: 2024-10-01 do 2026-12-31.
Projekt „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Bytomiu” dofinansowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Opis projektu:
Projekt „Modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Bytomiu” realizowany jest przez Miasto Bytom.
Przedmiotem projektu i jego głównym celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku Przedszkola Miejskiego nr 24 przy ul. Gen. Niedźwiadka-Okulickiego 12B oraz budynku Przedszkola Miejskiego nr 44 przy ulicy Reptowskiej 26.
Projekt obejmuje następujący zakres prac:
- Przedszkole nr 24:
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- ocieplenie dachu,
- wymiana okien oraz likwidacja luksferów,
- wymiana drzwi zewnętrznych od strony ogrodu,
- wymian oświetlenia na LED;
- Przedszkole nr 44
- modernizacja instalacji c.o.,
- ocieplenie ścian zewnętrznych całego budynku,
- ocieplenie dachu/stropodachu,
- wymiana okien,
- wymiana drzwi zewnętrznych,
- wymian oświetlenia na LED;
Uzupełnieniem projektu będą działania edukacyjno-informacyjne dotyczące korzyści z realizacji projektu wzmacniających jego walory ekologiczne oraz zmierzające do zwiększenia świadomości i poziomu akceptacji społecznej dla polityki
neutralności klimatycznej UE oraz efektywnego wykorzystania energii.
W wyniku realizacji projektu udoskonalona zostanie charakterystyka energetyczna budynku publicznego, a szacowana wartość emisji gazów cieplarnianych zostanie zredukowana
o 67,9655 ton równoważnika CO2/rok.
Projekt jest odpowiedzią na problemy województwa śląskiego wskazane w „Programie Ochrony środowiska dla Województwa Śląskiego do roku 2019 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024", gdzie zdefiniowano problemy środowiskowe, z którymi boryka się region. Do grupy najważniejszych i najpilniejszych do rozwiązania problemów zaliczono m.in. przekroczenia dopuszczalnych poziomów pyłu zawieszonego PM10.
Z uwagi na fakt, że jednym z efektów realizacji projektu jest obniżenie emisji pyłu PM10, projekt wpisuje się w założenia przedmiotowego programu.
Bezpośrednim efektem ekologicznym realizowanego projektu będzie obniżenie emitowanego zanieczyszczenia (pył, NOx, CO, CO2, S02, sadza, B-a-P). Projekt spełnia założenia „Programu ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego" dla strefy aglomeracji górnośląskiej – dzięki termomodernizacji zostanie ograniczona emisja PM10 i CO2, a także innych szkodliwych substancji, co pozwoli na obniżenie poziomu szkodliwych stężeń w atmosferze. Projekt wpisuje się także w założenia ograniczania produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych.
Informacje źródłowe na temat Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 znajdują się na stronie: https://funduszeue.slaskie.pl/
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie