Bytom. Zamieszkaj w wielkim stylu
Zamieszkaj w wielkim stylu - to hasło nowej kampanii promocyjnej, którą miasto zwraca uwagę na walory Bytomia, decydujące o tym, dlaczego warto tu zamieszkać. Jakie zalety ma Bytom i co sprawia, że przyciąga do siebie nowych mieszkańców? Opowiadają o tym #NowiBytomianie - mieszkańcy, dla których w ostatnich latach Bytom stał się nowym domem i którzy stali się ambasadorami akcji.
- Nasze miasto liczy około 140 tys. mieszkańców i podobne jak inne duże i średnie miasta zmaga się ze zjawiskiem depopulacji, na co dodatkowy wpływ ma też poprzemysłowy charakter naszego miasta. Ale Bytom żyje, a świeżej krwi dodają mu zafascynowani nim nowi mieszkańcy, którzy spojrzeli na to miasto niestereotypowo i uwierzyli, że właśnie tu będzie im się dobrze żyło - mówił prezydent Mariusz Wołosz.
Bilbordy w Katowicach, Gliwicach i Krakowie oraz kampania w internecie
- Uśredniona cena za metr kwadratowy mieszkania na bytomskim rynku wtórnym to 3738 zł. Nowych mieszkańców przyciąga do Bytomia jednak nie tylko atrakcyjna cena nieruchomości, ale też stylowa architektura, dobre położenie i kompaktowość miasta. Nie bez znaczenia jest też duży obszar terenów zielonych i stale rozbudowywana baza sportowo-rekreacyjna - mówi Mariusz Wołosz.
Te atuty docenili #NowiBytomianie - mieszkańcy, dla których w ostatnich latach Bytom stał się nowym domem i którzy zdecydowali się zostać ambasadorami akcji. W ramach kampanii promocyjnej, w listopadzie siedmioro z nich zobaczymy na kilkudziesięciu bilbordach w Katowicach, Gliwicach, Krakowie i Bytomiu. Materiały będzie można znaleźć też w prasie czy na ekranach ledowych na Dworcu PKP w Krakowie. Oprócz tego, ambasadorowie kampanii promocyjnej będą opowiadać w wideorozmowach publikowanych w mediach społecznościowych oraz w ramach kampanii Google Ads o tym, dlaczego postawili na Bytom.

Bytom. Zamieszkaj w wielkim stylu - bilbordy reklamowe
- Historie, które opowiedzieli nam #NowiBytomianie mają swoje wspólne punkty: to atrakcyjne ceny stylowych mieszkań, dobre skomunikowanie miasta, bogata baza sportowo-rekreacyjna - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelniczka Wydziału KomunikacjiMedialnej i Promocji UM. - W tych opowieściach o Bytomiu widzianym oczyma przyjezdnych jest jednak coś jeszcze - pewien rodzaj zauroczenia miastem. To niezwykle cenne i pouczające doświadczenie zobaczyć siebie, swoje miasto w oczach ludzi z zewnątrz, którzy stają się naszymi sąsiadami - dodaje.
Przez cały listopad w kanałach informacyjnych miasta Bytomia będziemy pokazywać też sylwetki #NowychBytomian, prezentować ich opowieści, fotoreportaże oraz materiały wideo z udziałem nowych mieszkańców.
Wszystkie drogi prowadzą do Bytomia - poznajcie ambasadorów kampanii
O swoich początkach w Bytomiu opowiedział m.in. Tomasz Politański, który przez 12 lat mieszkał w Warszawie, a od roku odkrywa uroki życia w Bytomiu.
- Kiedy szukałem mieszkania w aglomeracji śląskiej, Bytom był jednym z moich pierwszych wyborów m.in. ze względu na cenę nieruchomości. I choć w ostatnim czasie ceny poszły one mocno w górę, w Bytomiu nadal są bardzo atrakcyjne i w porównaniu z innymi miastami wypadają bardzo konkurencyjnie - mówi Tomasz Politański, menadżer sprzedaży.
Tomasz Politański podkreśla też dogodne połączenia drogowe. - Mieszkam przy ulicy Orląt Lwowskich, w Śródmieściu. Z wyjazdem na Gliwice, Warszawę czy Kraków nie mam żadnego problemu. Dużym atutem jest dla mnie także dobre połączenie z A1, którą jeżdżę do mojego rodzinnego miasta - Częstochowy.
Od prawie trzech lat Bytom widnieje w adresie Magdaleny Cąkały, architektki z Lublina. Zanim na dobre rozpakowała walizki w Rozbarku, przemierzyła pół Polski na Śląsk. Bytomską architekturą zainteresowała się już podczas studiów na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Okazało się, że w Bytomiu będzie mogła się spełniać nie tylko jako architekt, ale i jako człowiek.
- Nie ukrywam, że przy wyborze mieszkania aspekt architektoniczny był dla mnie ważny. I przyznam, że ta część Rozbarku, w której zamieszkaliśmy, na naszych oczach po prostu rozkwita - mówi architektka Magdalena Cąkała. - Kiedy szukam i poznaję siebie, swoje preferencje, buduję świadomość tego, do czego przynależę, to widzę w sobie Bytom. Jest dla mnie miastem, które pozwala mi zwolnić i napędza mnie jednocześnie. Ten spokój i harmonia to przestrzeń, w której można tworzyć. Jako projektant potrzebuję tego do rozwoju - dodaje pani Magda.
Zauroczeni Bytomiem
Aneta i Maciej Markowie do Bytomia z Krakowa przeprowadzili się rok temu. W modernistycznej kamienicy w Śródmieściu nie tylko mieszka im się piękniej, ale i bardziej komfortowo. Przeprowadzka do Bytomia wniosła w ich życie także coś więcej - dużą oszczędność czasu.
- Kiedy podejmowaliśmy tę decyzję, to owszem myśleliśmy przede wszystkim o tym, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkania i osiąść w takim miejscu, które pozwoli nam więcej czasu spędzać z rodziną, a nie na dojazdach, ale też zwróciliśmy uwagę na to, że Bytom odbija się, że jest tutaj tendencja wzrostowa. Działania rewitalizacyjne i rozwój całej aglomeracji nie są bez znaczenia. Lubimy aktywnie spędzać czas i jesteśmy przekonani, że Bytom stwarza takie możliwości - mówi Aneta Marek.
Swoją historię opowiedzieli też Agata Korzeńska i Paweł Krzywda - wykładowcy akademiccy Akademii Sztuk Pięknych, którzy zamieszkali w Bytomiu w 2014 roku w kamienicy z 1920 roku.
- Nie znałem wcześniej Bytomia i myślałem o nim dość stereotypowo. Pierwotnie szukaliśmy mieszkania w Katowicach, ale okazało się że za pieniądze, za które kupiliśmy tutaj mieszkanie, w Katowicach moglibyśmy kupić jedynie kawalerkę - mówią Agata i Paweł. - Kiedy trafiliśmy na mieszkanie przy ul. Matejki od razu nam się spodobało, bo miało duży metraż, bardzo fajny układ i lokalizację. Z okna mamy widok na kościół, który wygląda jak paryska katedra - dodają.
Opowiedz nam swoją historię Chcesz, żebyśmy opisali Twoją miłość do miasta i opowiedzieli historię Twojej przeprowadzki, napisz do nas na . Na zgłoszenie czekamy do końca listopada. Kolejne historie osób, które wybrały Bytom, będziemy publikować na www.bytom.pl i w mediach społecznościowych miasta Bytomia.
- Tomasz Politański
- Aneta i Maciej Markowie
- Magdalena Cąkała
- Agata Korzeńska i Paweł Krzywda
- Viktor Yankovsky
- Edilson Sanchez
- Daria Urbaniak
- Anna i Sebastian Stajnowie
- Oleksandr Haidar
- Joanna i Bartosz de Lambert
- Katarzyna i Cezary Milczyńscy
- Janusz i Marta Cichoniowie
- Maksymilian Petrenko
- Monika Urzoń
- Grzegorz Surówka i Natalia Kacperek
- Natalia Ściechura
- Aleksandra Lipowska
- Anastasia Alfiorova i Alexander Babich
- Izabela Rajca
- Justyna Pizio
- Rafał Kapica