• język migowy
  • BIP

Anna i Sebastian Stajnowie

Minęło już 16 lat odkąd Anna i Sebastian zdecydowali się wyjechać z Będzina i zamieszkać w Bytomiu. I choć zapuścili tu już korzenie, wciąż w pamięci mają zachwyt nad architekturą miasta i emocje, jakie towarzyszyły im, gdy każdego dnia odkrywali Bytom i układali tu swoje życie rodzinne i zawodowe.

- W Bytomiu zamieszkaliśmy zaraz po studiach w Gliwicach. Szukaliśmy wówczas swojego miejsca na ziemi, a mniej więcej w tym czasie trafiliśmy do znajomych, którzy mieszkali przy Rycerskiej - mówi Anna Stajno. - Było tu wszystko, na czym nam zależało, konkurencyjne ceny mieszkań i historyczna zabudowa z Rynkiem - dodaje pani Anna.

Anna i Sebastian StajnowieAnna i Sebastian Stajnowie

W Bytomiu  udało im się w krótkim czasie wynająć mieszkanie prosto od spółdzielni mieszkaniowej. Zamieszkali w jednym ze śródmiejskich wieżowców. Dziś są właścicielami domu jednorodzinnego na Osiedlu Fazaniec w Szombierkach, ale wspomnienia pierwszego mieszkania wciąż są żywe.

- To było 9 piętro z widokiem na dachy kamienic i zegar IV LO przy pl. Sikorskiego. Ustawiliśmy lunetę na  ten zegar i od tamtego czasu stał się ozdobą naszego domu. A czas upływał - pojawiły się nasze dzieciaki. To dzięki nim zaczęliśmy odkrywać najciekawsze zakątki naszego - już - miasta - mówi Anna Stajno.  

Od trzech lat Stajnowie mieszkają  już w innej części Bytomia. - To kolejne Kolejne piękne miejsce w naszym mieście. Szukając docelowego miejsca na ziemi, wiedzieliśmy, że musi to być Bytom - zgodnie podkreśla małżeństwo.  

Z Bytomiem na „ty”

Anna i Sebastian Stajnowie podkreślają, że zaletami Bytomia są tańsze niż w innych miastach ceny nieruchomości oraz łatwy i szybki dojazd do sąsiednich miast, bo czasami do centrum Katowic z dzielnic tego miasta jedzie się dłużej niż z Bytomia do Katowic.

Stajnowie zwracają też uwagę na kompaktowość miasta. - Bytom nie jest dużym miastem, dlatego większość ludzi się zna. Mieszkając w centrum Bytomia, można dotrzeć na piechotę do ciekawych miejsc kulturalnych i sportowych: Opery, Beceku, Muzeum Górnośląskiego, na lodowisko, basen odkryty i zakryty, korty, itp. Dużą zaletą jest to, że to miasto przyciąga ciekawych ludzi. Mieszka tu wielu pasjonatów, społeczników, ludzi z ciekawą historią, dzięki którym miasto rozkwita, zmienia się - wymienia pani Ania.

- Urzekło nas też w Bytomiu coś, czego nie widzieliśmy w innych miastach: widok starszych osób, które spotykają się w kawiarniach, cukierniach i dbają o swoje relacje, nie zapominają o sobie - mówi pani Ania.

Bytom z Włochami pod powiekami

W wypowiedziach osób, które odważyły się opowiedzieć swoją historię architektura Bytomia i klimat miasta często porównywany jest do innych europejskich miast - we Francji czy Włoszech.

- Siadając na ławce obok fontanny przy Urzędzie Miejskim „udawałam”, że jestem we Włoszech. Bo gdy się spojrzy naprzeciw urzędu można dostrzec dwa piękne budynki podobne do tych we Włoszech. Zachwycają nas te kamienice, które niestety nie zawsze są zadbane. Jednak na przestrzeni ostatnich lat widać, jak pięknie są odnawiane - uśmiecha się pani Ania. 

Dobre miejsce dla małych ludzi  

Państwo Stajno są założycielami Niepublicznego Przedszkola Tika, a założenie biznesowe tego przedsięwzięcia zrodziło się z potrzeb rodziny.

- Gdy nasz Julek, najstarszy syn, poszedł do przedszkola, spotkaliśmy się z problemem braku miejsc w przedszkolu. W niepublicznym - odwiedziliśmy tylko jedno, które nas nie urzekło. Tak w wielkim skrócie powstała Tika. Dobre miejsce dla małych ludzi - mówi pani Ania. - Z biegiem lat z z jednego małego oddziału, gdzie była tylko trójka dzieci, z czego dwoje naszych, tworzyliśmy to, w czym byliśmy dobrzy. Przedszkole - dodają.  

Dziś w Bytomiu Tika ma aż 3 lokalizacje. - Zatrudniamy dużo ciekawych ludzi. Skupiamy dobrą społeczność naszego miasta. Dzięki Tice również poznaliśmy bardzo ciekawe rodziny, które angażują się w życie miasta.

 Ludzie dla Bytomia  

- Niesamowite w Bytomiu jest to, że przyciąga ludzi przyjezdnych, którzy wnoszą bardzo dużo do naszego miasta - podkreśla pani Anna, która od początku działa w Stowarzyszeniu Piękna Strona Miasta.  To właśnie Piękna Strona Miasta jest inicjatorem akcji Bytomski Kwietnik - proekologicznej imprezy organizowanej w Parku Miejskim.

- Jednym z ważniejszych dla mnie miejsc jest też lokal w Bytomiu. To właśnie tu razem z dziewczynami ze stowarzyszenia spotykamy się, by planować nasze kolejne działania. To dzięki ludziom Bytom się zmienia. Idzie do przodu. A my podążamy z nim - podsumowuje Anna Stajno.

Anna i Sebastian Stajnowie (7) Anna i Sebastian Stajnowie (7)
4

Anna i Sebastian Stajnowie

do góry