• język migowy
  • BIP

O kredycie konsumenckim

Zasady zawierania i wykonywania umów o kredyt konsumencki reguluje ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Wyróżniamy trzy zasadnicze cechy kredytu konsumenckiego: jest to umowa o kredyt w znaczeniu ekonomicznym, musi być zawarta między przedsiębiorcą a konsumentem, kwota kredytu nie może przekraczać 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie.

Ustawa o kredycie konsumenckim w art. 3 ust. 2 zawiera przykładowy katalog umów, które mogą być uznane za umowę o kredyt konsumencki. Są to w szczególności:

  • umowa pożyczki,
  • umowa kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego,
  • umowa o odroczenie konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do spełnienia świadczenia - są to np. wszelkie umowy o limit lub debet w rachunku oszczędnościowo-kredytowym, umowa o kartę kredytową,
  • umowa o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia np. umowy wiązane zawierane przy zakupie jakiegoś towaru lub usługi,
  • umowa o kredyt odnawialny.

Konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od jej zawarcia. Natomiast, jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała wszystkich elementów obowiązkowych wynikających z ustawy, to konsument może odstąpić od umowy w terminie 14 dni od dostarczenia wszystkich obowiązkowych informacji.

Po odstąpieniu od umowy konsument niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia, zwraca kredytodawcy udostępnioną mu kwotę kredytu wraz z odsetkami. W przypadku skorzystania z tego uprawnienia konsument nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia zwrotu środków wypłaconych z kredytu.

Przy zawarciu umowy kredytodawca jest zobowiązany wręczyć konsumentowi, na trwałym nośniku, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska /nazwy/ i adresu zamieszkania /siedziby/.

Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada obowiązki informacyjne na kredytodawcę i pośrednika kredytowego przed zawarciem umowy. Informacje mają być przekazywane konsumentowi na formularzu informacyjnym według wzoru stanowiącego załącznik do ustawy o kredycie konsumencki.

Więcej informacji na stronach: UOKiK - Strona główna, Rzecznik Finansowy (rf.gov.pl)

do góry