Styczeń
- 1.01 – w roku 1927 do Bytomia został przyłączony (stanowiący wcześniej niezależną gminę) Rozbark, z ponad 24 tysiącami mieszkańców i ponad tysiącem hektarów powierzchni.
- 2.01 – w roku 1946 zmarł pastor bytomskiej parafii ewangelickiej - Fedor Heidenreich. Przed śmiercią spędził kilka miesięcy w zorganizowanym przez władze komunistyczne obozie w okolicach szybu „Barbara” kopalni „Rozbark” (przy obecnej ul. Kędzierzyńskiej).
- 3.01 – w roku 1835 urodził się ks. Heinrich Marx – w latach 1871-1892 proboszcz parafii Krzyża Świętego w Miechowicach, następnie kanonik wrocławski i od 1900 wrocławski biskup pomocniczy.
- 4.01 – w roku 1920 z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego założono w Bytomiu Towarzystwo Sportowe „Polonia”, którego pierwszym prezesem został inż. Edmund Grabianowski. Ze względu na sytuację polityczną (powstania śląskie, plebiscyt) oraz zmiany graniczne Towarzystwo funkcjonowało jedynie przez dwa lata. „Polonię” reaktywowano dopiero w maju 1945 roku.
- 5.01 – w roku 1659 w „stanie rozpaczy” popełnił samobójstwo Jan Gniastko – bytomski patrycjusz, pełniący w połowie lat pięćdziesiątych XVII wieku funkcję burmistrza Bytomia. Syn ówczesnego pana Bytomia - Georg Friedrich Henckel von Donnersmarck nakazał by jego zwłoki pochował kat bez obecności duchownego.
- 6.01 – w roku 1656 ówczesny właściciel Bytomia, hrabia Georg Friedrich Henkel von Donnersmarck zezwolił zatrzymać się w mieście i zagwarantował bezpieczeństwo wszystkim Żydom uciekającym z Królestwa Polskiego przed potopem szwedzkim.
- 7.01 – w roku 1732 hrabia Lazarus Henckel von Donnersmarck podarował Izraelowi Böhm teren na wałach miejskich Bytomia (w rejonie obecnej ul. Piastów Bytomskich) z przeznaczeniem na cmentarz żydowski. W latach sześćdziesiątych XX wieku cmentarz z polecenia ówczesnych władz zlikwidowano. Z uratowanych macew na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Piekarskiej w 1992 roku ustawiono „Ścianę pamięci”.
- 8.01 – w roku 1842 urodził się ks. Reinhold Schirmeisen – duchowny, który cały okres swego kapłaństwa spędził w Bytomiu. Najpierw, od 1866 roku przez 20 lat był wikarym w parafii Wniebowzięcia NMP, a następne 26 lat przepracował jako proboszcz parafii Trójcy Świętej. Był człowiekiem skromnym i przywiązanym do swych parafian – w 1907 roku odrzucił niecodzienną ofertę awansu – mógł objąć stanowisko arcybiskupa poznańskiego.
- 9.01 – w 1289 roku bytomski książę Kazimierz jako pierwszy z Piastów śląskich złożył hołd lenny królowi Czech – Wacławowi II, poddając mu swoje księstwo i przyrzekając wierność.
- 10.01 – W roku 1698 kapelmistrzem katedry wawelskiej został urodzony ok. 1665 roku w Rozbarku najwybitniejszy polski kompozytor okresu baroku – Grzegorz Gerwazy Gorczycki.
- 11.01 – w roku 1919 w Katowicach powstała Główny Komitet Wykonawczy Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska z Józefem Grzegorzkiem na czele. W następnym miesiącu dowództwo POW zostało przeniesione do Bytomia, który do końca konfliktu polsko – niemieckiego o Górny Śląsk pozostał głównym polskim ośrodkiem decyzyjnym.
- 12.01 – w roku 1290 książę Kazimierz, mimo iż rządził dzielnicą bytomsko-kozielską od 1281, po raz pierwszy w wystawionym przez siebie dokumencie, wskazał Bytom jako miejsce jego wydania. Pozwala to sądzić, że nie od razu obrał Bytom za stolicę swojego księstwa.
- 13.01 – w roku 1839 zmarł w Bytomiu ks. Stefan Nawrat – przez 44 lata proboszcz parafii Mariackiej w Bytomiu. Padł ofiarą epidemii cholery, udzielając posługi kapłańskiej chorym parafianom. Był ostatnim premonstratensem w Bytomiu, bo w 1810 roku władze pruskie dokonały kasaty klasztoru na Ołbinie we Wrocławiu. Klasztor ten od XII wieku obsadzał prepozyturę św. Małgorzaty, a od początku XV wieku probostwo kościoła Wniebowzięcia NMP.
- 14.01 – w roku 1903 Michał Wolski, farmaceuta i znany polski działacz społeczno – narodowy, uruchomił w Bytomiu przy Rynku drogerię (czyli ówczesne połączenie apteki ze sklepem perfumeryjnym) o nazwie „Drogeryja św. Barbary”.
- 15.01 – w roku 1920 zmarł ks. Jan Kuboth – proboszcz parafii Krzyża Świętego w Miechowicach w latach 1892-1918. Znany był przede wszystkim jako budowniczy nowych obiektów sakralnych: domów sióstr zakonnych i kościołów w Miechowicach, Bobrku i Karbiu.
- 16.01 – w roku 1910 otwarto w Bytomiu przy ul Krakowskiej jedną z pierwszych w mieście stałych sal kinowych – „Welt Kino”.
- 17.01 – w roku 1477 Jan z Žerotina, szlachcic z Moraw otrzymał Bytom i okolice w zastaw za pożyczkę 8 tysięcy guldenów. Jan był wierzycielem króla Węgier Macieja Korwina, który zajął w tym czasie Śląsk, walcząc z Jagiellonami o czeski tron. 21 lat później Jan z Žerotina odsprzedał Bytom ostatniemu Piastowi górnośląskiemu – Janowi II Dobremu.
- 18.01 – w roku 1968 zmarł w Bytomiu Karol Jochymczyk wieloletni pracownik kopalni „Grafin Johanna” w Bobrku, powstaniec śląski. Po podziale Górnego Śląska zwany był w Bobrku „polskim królem”, kierował bowiem polskimi organizacjami i doprowadził do powstania w Bobrku polskiej szkoły mniejszościowej.
- 19.01 – w roku 1862 o godzinie 19.00 uruchomiono w Bytomiu pierwsze uliczne latarnie gazowe. W następnych miesiącach stawiano kolejne - rok później było ich w mieście 117. Paliwo dostarczała im gazownia, wybudowana w tym czasie przy obecnej ul. Korfantego w miejscu dzisiejszego pawilonu obsługi klientów zakładu gazowniczego.
- 20.01 – w roku 1946 siedzibą Państwowego I Gimnazjum i Liceum Męskiego (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia) w Bytomiu stał się nowoczesny, choć wówczas zdewastowany przez Armię Radziecką, gmach szkolny po niemieckim Gimnazjum Realnym przy ul. Strzelców Bytomskich (wówczas ul. Poznańska).
- 21.01 – w roku 1945 w Stolarzowicach po torturach, został zamordowany przez sowieckich żołnierzy, pochodzący z Szarleja, wikary miechowickiej parafii Bożego Ciała ks. Jan Frenzel.
- 22.01 – w roku 2007 utworzony został w Bytomiu z siedzibą przy pl. Słowiańskim nowy Klub Koszykarski „Bytom”. Prezesem klubu został były reprezentant Polski, trenujący kiedyś w „Stali” Bobrek – Mariusz Bacik.
- 23.01 – w roku 1939 zakończyły się, trwające kilka dni, ratunkowe badania archeologów z niemieckiego Górnośląskiego Muzeum Krajowego w Bytomiu, prowadzone w miejscu rozbieranych wtedy ruin synagogi na dzisiejszym pl. Grunwaldzkim. Ich wyniki razem z efektami prac polskich archeologów z września 2004 roku oraz analiza dokumentów archiwalnych, pozwalają domyślać się, że bytomski zamek książęcy z XIII wieku znajdował się tamtym rejonie.
- 24.01 – w roku 1688 urodził się w Bytomiu hrabia Karl Joseph Erdmann Henckel von Donnersmarck – 2.wolny pan stanowy Bytomia. Popadał wielokrotnie w konflikty z bytomianami, bo traktował miasto jako swą własność. Wzorem ojca – hrabiego Leo Ferdinanda – rezydował w bytomskim ratuszu, w którym ku zgrozie mieszczan hodował dzikie zwierzęta.
- 25.01 – w roku 1458 król Kazimierz Jagiellończyk przybył do Bytomia w celu negocjacji warunków ugody z księciem oświęcimskim – Januszem Piastem. Porozumienie dotyczyło wypłaty zaległego żołdu za udział wojsk Janusza w toczącej się w tym czasie wojnie trzynastoletniej.
- 26.01 – w roku 1369, po wymarciu bytomskiej linii Piastów, Bytom został podzielony pomiędzy księcia Konrada Oleśnickiego (któremu przypadła drogą losowania północna część miasta) i Przemysława Cieszyńskiego (część południowa). Podział Bytomia trwał 90 lat, do lipca 1459 roku.
- 27.01 – w ten dzień co roku od początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku do wybuchu I wojny światowej na Moltkeplatz (obecnie pl. Jana III Sobieskiego) z okazji urodzin cesarza Niemiec Wilhelma II odbywały się uroczyste parady wojsk bytomskiego garnizonu.
- 28.01 – w roku 1992 uchwałą Rady Miejskiej miasta Bytomia powstał jako gminna instytucja kultury - Śląski Teatr Tańca. Teatr, założony i od początku kierowany przez tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego, jest dzisiaj uznanym animatorem międzynarodowej działalności artystycznej i edukacyjnej.
- 29.01 – w roku 2006 w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych na Trąd w Bytomiu odbył się koncert charytatywny na rzecz ośrodka trędowatych Jeevodaya w Indiach z udziałem znanej wokalistki mieszkającej w Bytomiu – Ewy Urygi. Został on poprzedzony mszą w intencji trędowatych sprawowaną przez ks. biskupa Gerarda Kusza w kościele p.w. św. Jacka w Bytomiu.
- 30.01 – w roku 1475 książę bytomsko- kozielski i ziębicki Henryk I (syn nie żyjącego już wówczas króla czeskiego Jerzego z Podiebradów) wystawił dokument, w którym burmistrzowi bytomskiemu Stanisławowi przekazywał swoje uprawnienia książęce w Chorzowie oraz oddawał w zastaw Brzozowice.
- 31.01 – w roku 1923 roku w kopalni „Heinitz” (potem „Rozbark”) miała miejsce największa katastrofa w dziejach bytomskiego górnictwa. Na skutek wybuchu pyłu węglowego i pożaru zginęło 145 górników. Na rozbarskim cmentarzu przy ul. Staffa znajduje się okazały pomnik ofiar tej tragedii.