• język migowy
  • BIP

Lipiec

  • 1.07 – w roku 1975 na mocy rozporządzenia Rady Ministrów granice administracyjne Bytomia powiększyły się o terytorium Radzionkowa, Rojcy, Stolarzowic, Suchej Góry oraz Stroszka.
  • 2.07 – w roku 1945 odbył się w Bytomiu uroczysty pogrzeb, zmarłego tragicznie w lutym tego roku Jana Smolenia. Od 1925 roku pracował jako nauczyciel gimnazjalny w polskiej części Górnego Śląska. W latach 1935-1939 był nauczycielem matematyki i fizyki w bytomskim gimnazjum polskim (dziś budynek szpitala zakaźnego). W czasie wojny kierował tajnym nauczaniem w Krakowie. W lutym 1945 roku został kuratorem Śląskiego Okręgu Szkolnego. Zginął w wypadku samochodowym w Karbiu.
  • 3.07 – w roku 1885 ukazał się pierwszy, po przeniesieniu redakcji i drukarni z Królewskiej Huty (Chorzowa) do Rozbarku, numer drukowanej w języku polskim gazety „Katolik”. Wkrótce, wraz ze swoimi dodatkami „Katolik” stał się jednym z najpoczytniejszych i najbardziej opiniotwórczych czasopism górnośląskich. W roku 1889 nastąpiła kolejna przeprowadzka – do kamienicy przy obecnej ul. Powstańców Warszawskich w Bytomiu.
  • 4.07 – w roku 1922 po podziale Górnego Śląska do Bytomia wkroczyły uroczyście oddziały 2 i 3 kompanii 5 pułku piechoty Reichswehry ze Szczecina, symbolicznie obejmując miasto pozostające po plebiscycie w Niemczech.
  • 5.07 – w roku 1921, z inicjatywy dowództwa wojsk francuskich stacjonujących na obszarze plebiscytowym, na katolickim cmentarzu przy ul. Powstańców Śląskich odsłonięto pomnik żołnierzy alianckich, którzy jako jeńcy wojenni zmarli w bytomskich lazaretach w latach 1914-1918.
  • 6.07 – w roku 1459 książę z linii Piastów oleśnickich Konrad IX Czarny władający od roku 1450 połową Bytomia i księstwa bytomskiego, wykupił za 1700 grzywien od Wacława I księcia cieszyńskiego drugą połowę, skupiając odtąd w swoich rękach całe miasto i księstwo. Stało się to 90 lat po podziale z 1369 roku.
  • 7.07 – w roku 1997 doszło do krótkotrwałego połączenia dwóch sławnych i utytułowanych bytomskich klubów sportowych GKS „Szombierki” i KS „Polonia”. Inicjatywa powołania jednego miejskiego klubu sportowego przetrwała tylko nieco ponad rok.
  • 8.07 – w roku 1742, w niecały rok po zdobyciu kosztem austriackich Habsburgów prawie całego Śląska, król pruski Fryderyk II powołał specjalne ministerstwo do spraw Śląska. Pierwszym ministrem został zaufany króla – Ludwig Wilhelm von Münchow. Jednak największe zasługi, szczególnie dla rozwoju gospodarczego Śląska i Bytomia miał minister (w latach 1770 - 1807) Georg Karl Heinrich hrabia von Hoym.
  • 9.07 – w roku 1933, na stadionie miejskim w Bytomiu (obecnie wykorzystywany przez „Polonię” stadion im. Edwarda Szymkowiaka przy ul. Olimpijskiej), odbył się wielki wiec nazistów z udziałem szefa Niemieckiego Frontu Pracy – reichsleitera Roberta Leya.
  • 10.07 – w roku 1933 w Bytomiu przed gmachem dzisiejszego Urzędu Miejskiego odsłonięto pomnik – fontannę ku czci Horsta Wessela (zamordowanego kilka lat wcześniej przez komunistów przywódcy berlińskiej bojówki hitlerowskiej). Został on zniszczony w 1945 roku, a w jego sąsiedztwie powstał wtedy obelisk poświęcony poległym żołnierzom Armii Czerwonej.
  • 11.07 – w roku 1920 ukazał się w Bytomiu pierwszy numer dwujęzycznego czasopisma „Oberschesisches Wochenblatt” – „Tygodnik Górnośląski”, skierowanego do czytelników zachowujących neutralność wobec trwającego w tym czasie polsko – niemieckiego konfliktu o Śląsk. Redaktorem naczelnym został Jan Kubik, a nakład wynosił 12 tysięcy egzemplarzy.
  • 12.07 – w roku 1864 zmarł hrabia Karl Lazarus Henckel von Donnersmarck, od 1827 roku tytularny 9. wolny pan stanowy Bytomia. Był posiadaczem wielkiego majątku ziemskiego (Świerklaniec, Repty, Zabrze, Świętochłowice, Chropaczów, Stolarzowice i in.) oraz aktywnym przemysłowcem.
  • 13.07 – w roku 1624 zmarł w Wiedniu Lazarus I Henckel von Donnersmarck. Jako bankier (jego ojciec był kupcem w Lewoczy ) w czasie wojen z Turkami pożyczył cesarzowi znaczne sumy pieniędzy. Niewypłacalny cesarz zrekompensował mu straty, nadając szereg przywilejów oraz jako zastaw między innymi bytomskie państwo stanowe. W ten sposób Hencklowie ostatecznie w roku 1623 przejęli Bytom.
  • 14.07 – w roku 1933 dekretem kanclerza Adolfa Hitlera w Niemczech wprowadzono system monopartyjny. Odtąd jedyną legalnie działającą siłą polityczną była partia nazistowska. Działalność innych partii została zakazana, a za uczestniczenie w nielegalnych organizacjach politycznych groziły poważna kary. W tym czasie, z wybranej kilka miesięcy wcześniej, bytomskiej rady miejskiej ustąpili wszyscy nie nazistowscy radni.
  • 15.07 – w roku 1874, w miejscu dzisiejszej hali peronowej, otwarto do użytku pierwszy dworzec kolei górnośląskiej, która połączyła Bytom z Gliwicami dwa lata wcześniej. Był to stosunkowo duży budynek ze środkową parterową częścią przeznaczoną dla obsługi pasażerów oraz jednopiętrowymi skrzydłami biurowo – mieszkalnymi.
  • 16.07 – w roku 1821 na żądanie Prus papież Pius VII bullą „De salute animarum” wyłączył dekanat bytomski z diecezji krakowskiej i włączył do biskupstwa wrocławskiego, które jednocześnie przestało podlegać metropolii gnieźnieńskiej i zostało bezpośrednio poddane Stolicy Apostolskiej.
  • 17.07 – w roku 1825 w Opolu urodził się Paul Jackisch – królewski radca budowlany, kierownik komisji budowlanej bytomskiej rady miejskiej. Najczęściej tworzył w stylu historyzmu. Zaprojektował kilkadziesiąt obiektów sakralnych, stąd nazywany był „górnośląskim budowniczym kościołów”. W Bytomiu m. in. pozostawił po sobie budynek obecnej szkoły muzycznej, kompleks sądowo-więzienny i kościół Trójcy Świętej.
  • 18.07 – w roku 1896 w Bytomiu oddano do użytku nowy, drugi już budynek dworca kolei górnośląskiej (znajdował się w miejscu obecnego budynku dworcowego), zaprojektowany przez architekta Friedricha Metteganga. Nowocześnie jak na tamte czasy wyposażony gmach posiadał charakterystyczną wysoką halę główną oraz symetryczne parterowe skrzydła z wysokimi dachami.
  • 19.07 – w roku 1974, po czterech latach prac budowlanych, nastąpiło oficjalne otwarcie gmachu głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Nowoczesny jak na tamte czasy budynek projektu architekta Emila Sudoła stanął w środkowej części pl. Sobieskiego (wówczas pl. Thälmanna).
  • 20.07 – w roku 1951 w Bytomiu przy ul. Kopernika (obecnie ul. Woźniaka), w przejętym przez państwo budynku ewangelickiego domu starców, władze oświatowe utworzyły Państwowe Pogotowie Opiekuńcze dla dzieci, przekształcone następnie w 1960 roku w Państwowy Dom Dziecka.
  • 21.07 – w roku 1884 doroczne święto strażackie odbyło się po raz pierwszy w Bytomiu. Organizatorem był Górnośląski Związek Straży Pożarnych, a wzięło w nim udział około pięciu tysięcy zaproszonych strażaków z całych Niemiec.
  • 22.07 – w roku 1864 w Bytomiu oficjalnie zamknięto cmentarną kaplicę p.w. Trójcy Świętej, która od XVII wieku znajdowała się w miejscu dzisiejszego kościoła pod tym samym wezwaniem. Decyzja ta związana była z likwidacją starego cmentarza oraz opłakanym stanem technicznym budynku.
  • 23.07 – w roku 1889 urodził się w Mysłowicach ks. Alfred Hrabowsky, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu w latach 1930 – 1945. Do 1939 roku odprawiał w kościele msze po polsku. W czasie wojny wspierał polskich duchownych. W 1946 roku został przymusowo wysiedlony z Polski. Zmarł w Niemczech w 1954 roku.
  • 24.07 – w roku 1897 wydano zgodę na rozpoczęcie budowy nowego gmachu starostwa powiatowego w Bytomiu przy dzisiejszej ul. Korfantego. Autorem projektu ukończonego w maju 1899 roku budynku był Walter Kern ze Steglitz koło Berlina. Obecnie gospodarzem jest tam Muzeum Górnośląskie.
  • 25.07 – w roku 1490 ks. Jan, prepozyt parafii św. Małgorzaty w Bytomiu zawarł umowę w sprawie płacenia dziesięciny (podatku wysokości jednej dziesiątej dochodu oddawanego na rzecz Kościoła) z mieszczanami bytomskimi, mieszkańcami bytomskich przedmieść i kmieciami z okolicznych wsi (Szombierki, Łagiewniki, Chropaczów, Bobrek, Miechowice, Świętochłowice i Brzozowice).
  • 26.07 – w roku 1869 Bytom uzyskał bezpośrednie normalnotorowe połączenie kolejowe. Oddano wtedy do eksploatacji odcinek linii łączącej Wrocław przez Pszczynę z Dziedzicami wybudowany przez Towarzystwo Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte Oder Ufer Eisenbahn). Wkrótce powstał też pierwszy bytomski dworzec tej linii kolejowej przy obecnej ul. Powstańców Warszawskich, obok dzisiejszego dworca autobusowego.
  • 27.07 – w roku 1945 przy kopalni węgla kamiennego „Miechowice” powstał obóz pracy przymusowej. Podobne obozy ówczesne władze komunistyczne urządziły przy innych kopalniach i hutach na terenie Bytomia. W następnych latach przebywali w nich, pracując niewolniczo jeńcy z armii niemieckiej, uznana za niemiecką ludność cywilna oraz więźniowie polityczni.
  • 28.07 – w roku 1742 został podpisany w Berlinie traktat pokojowy między Prusami i Habsburgami, kończący, toczoną od 1740 roku, I wojnę śląską. Habsburgowie zrzekli się w nim prawie całego Śląska na rzecz Prus. W ten sposób Bytom na blisko dwieście lat znalazł się najpierw w granicach Prus, a potem zjednoczonych przez Prusy Niemiec.
  • 29.07 – w roku 1997 zmarł w Bytomiu prof. dr hab. Jerzy Szydłowski archeolog, od 1955 roku kierownik działu archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od początku lat 70-tych XX organizator i kierownik zakładu archeologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był między innymi autorem publikacji „Bytom. Pradzieje i początki miasta” - podstawowego opracowania dotyczącego pierwszych wieków miasta.
  • 30.07 – w roku 1921 powstała w Bytomiu Naczelna Rada Ludowa na Górnym Śląsku, która do ostatecznego podziału śląska miała koordynować polskie działania na byłym obszarze plebiscytowym oraz przygotować administrację dla przyszłego autonomicznego województwa śląskiego. Rada działała pod przewodnictwem Józefa Rymera, potem pierwszego wojewody śląskiego.
  • 31.07 – w roku 1419 bytomską parafię Mariacką, po dobrowolnej rezygnacji poprzedniego proboszcza – także premonstratensa z klasztoru na Ołbinie we Wrocławiu – ks. Mikołaja z Kluczborka, objął ks. Jan syn Grzegorza z Gliwic. Swą funkcję pełnił tylko kilka miesięcy, po czym zamienił się z ks. Jakubem synem Spytka. Jednak w maju 1420 roku parafią zarządzał już kolejny proboszcz – ks. Piotr syn Abrahama. Częste zmiany plebanów świadczą o małej atrakcyjności parafii w podzielonym i zubożałym w tym czasie Bytomiu.
do góry