Kwiecień
- 1.04 – w roku 1922 zwolniono z wiezienia dziesięciu zakładników – wybitnych przedstawicieli bytomskiego społeczeństwa niemieckiego. Wcześniej spędzili ponad pół roku w charakterze zakładników, aresztowani przez francuskie wojska rozjemcze w trakcie trzeciego powstania śląskiego. Mieli gwarantować zachowanie spokoju ze strony Niemców w blokowanym przez powstańców Bytomiu.
- 2.04 – w roku 1966 powstało Towarzystwo Miłośników Bytomia. Stowarzyszenie to w ciągu kilkudziesięciu lat swej pracy, poprzez działalność popularyzatorską i wydawniczą, bardzo przyczyniło się do upowszechnienia wiedzy o historii i tradycjach Bytomia.
- 3.04 – w roku 2008 bytomska galeria – centrum sztuki współczesnej „Kronika” w ramach 5. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej rozpoczęła prezentację swojego projektu „Alfabet Kroniki”. Inauguracja projektu odbyła się w Instytucie Polskim w Berlinie wernisażem wystawy Andrzeja Tobisa „A-Z. Gabloty Edukacyjne”.
- 4.04 – w roku 1896 w Bytomiu w nieistniejącej kamienicy przy dzisiejszym pl. Kościuszki otwarta została dla klientów restauracja i cukiernia Karola Juszczyka.
- 5.04 – w roku 1936 przyjął święcenia kapłańskie ks. Peter Urbanczyk, w latach 1936 – 1941 wikariusz parafii Bożego Ciała w Miechowicach. W Miechowicach zdobył uznanie za swą pracę z dziećmi i młodzieżą oraz zasłynął jako autor miechowickiej pieśni mszalnej.
- 6.04 – w roku 1877 urodził się ks. Paul Rainelt, w latach 1906-1939 katecheta w bytomskim gimnazjum (dzisiaj gmach szkoły muzycznej). W życiu prywatnym interesował się historią regionalną, etnografią oraz turystyką i sporo na ten temat publikował. Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na Śląsku, jednak aresztowany w 1948 roku trafił w końcu do Niemiec, gdzie zmarł w 1959 roku.
- 7.04. – w roku 1901 firma Schlesische Kleinbahn AG (Śląskie Kolejki SA) otwarła do użytku zelektryfikowaną linię tramwajową z Bytomia przez Łagiewniki do Piaśnik. Odcinek Bytom dworzec kolejowy – Łagiewniki targowisko tramwaj poruszający się trasą dzisiejszej linii nr 7 pokonywał w 14 minut.
- 8.04 – w roku 1915 biskup wrocławski Adolf Bertram dokonał konsekracji kościoła p.w. św. Jacka. Okazały gmach zbudowano w stylu neoromańskim według projektu architekta Maxa Giemesy, na wzór romańskiego kościoła w Limburgu.
- 9.04 – w roku 1946 powstał Komitet Organizacyjny Śląskiej Akademii Lekarskiej (potem Śląska Akademia Medyczna, obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Postanowił on zlokalizować uczelnię w Bytomiu. Akademia miała mieścić się w kompleksie zabudowań dawnego Domu Kalek przy obecnej al. Legionów i w bytomskich szpitalach oraz (na terenie ówczesnego powiatu bytomskiego) w obiektach szpitalnych Spółki Brackiej w Rokitnicy.
- 10.04 – w roku 1893 otwarto przy obecnej ul. Katowickiej pierwszy w Bytomiu specjalnie w tym celu zbudowany dom bankowy. Znalazła w nim swą nową siedzibę filia Reichsbanku (centralnego banku Cesarstwa Niemieckiego). Współcześnie zajmuje go bytomski oddział Getin Banku.
- 11.04 – w roku 1881 w Bytomiu w budynku starej szkoły ewangelickiej (przy obecnej ul. Rostka w miejscu targowiska) zakwaterowane zostały oddziały pruskiego 1. poznańskiego pułku piechoty nr 18. W ten sposób po 24 latach przerwy miasto stało się siedzibą garnizonu wojskowego. Na potrzeby wojska w roku 1883 zbudowano w Bytomiu szpital garnizonowy (dzisiaj szkoła specjalna przy ul. Chrobrego), a w roku 1892 koszary (przy obecnej ul. Smolenia).
- 12.04 – w roku 1924 w Bytomiu nieopodal polsko-niemieckiego przejścia granicznego przy obecnej ul. Chorzowskiej (na wysokości wylotu ul. A. Bożka) celnicy zatrzymali karawan pogrzebowy. Okazało się, że w trumnie znajduje się manekin wypchany kilkudziesięcioma kilogramami przemycanego z Polski tytoniu.
- 13.04 – W roku 1430 Bytom został zdobyty przez husytów czeskich. Miasto uniknęło dewastacji dzięki zapobiegliwości mieszczek bytomskich, które wynegocjowały okup.
- 14.04 – od roku 1613 w tym dniu odbywał się jeden z dwóch Bytomskich jarmarków, czyli targów dorocznych. Drugi jarmark odbywał się 1 października. Powyższe terminy wprowadził pan Bytomia książe Johann Georg Hohenzollern.
- 15.04 – w 1934 roku otwarto w bytomskim parku krytą pływalnię. Budowla, zaprojektowana w modnym stylu funkcjonalizmu przez architekta C. Schmidta, istnieje do dzisiaj. W tym czasie był to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt na Śląsku.
- 16.04 – w roku 1890 rozpoczęła przyjmowanie pacjentek Prywatna Lecznica Chorób Kobiecych w Bytomiu. Liczyła 14 łóżek. Właścicielem był dr Born.
- 17.04 – w roku 1945, w budynku po miejskiej średniej szkole realnej, przy obecnym pl. Sikorskiego rozpoczęło działalność Państwowe II Gimnazjum i Liceum Męskie – poprzednik IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu.
- 18.04 – W 1932 roku na bytomskim stadionie, przy frekwencji 60.000 osób wygłosił dwugodzinne przemówienie lider partii narodowo socjalistycznej (NSDAP) - Adolf Hitler. Jego kilkugodzinny pobyt w Bytomiu związany był z prowadzoną przez niego kampanią, poprzedzającą wybory parlamentarne roku 1933.
- 19.04 – w roku 1876 urodził się w Opolu Theodor Ehl znany architekt, mieszkający w Bytomiu w latach 1912 – 1945. Zaprojektował liczne kamienice, wille i gmachy użyteczności publicznej oraz kilkadziesiąt kościołów. Jego najbardziej znane dzieła w Bytomiu i okolicy to kościoły Bożego Ciała w Miechowicach i św. Józefa w Dąbrowie Miejskiej oraz szpital Spółki Brackiej w Rokitnicy (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Wysiedlony zmarł w Niemczech w lutym 1946 roku.
- 20.04 – w roku 1983 zmarł w Łagiewnikach Śląskich Robert Nowoczek – kolarz, trener i działacz sportowy. Jego największym sukcesem sportowym było zdobycie w 1949 roku tytułu mistrza Polski w jeździe górskiej. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku był trenerem polskiej kadry narodowej.
- 21.04 – w roku 1928 do Bytomia przybyli jezuici, obejmując przy obecnej ul. Pułaskiego kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia ta znajduje się w dawnej, hali widowiskowo – sportowej Towarzystwa Gimnastycznego „Vorwärts” zbudowanej w 1924 roku.
- 22.04 – w roku 1935, po trwających zaledwie pół roku pracach budowlanych, nastąpiło uroczyste poświęcenie klasztoru Zgromadzenia Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści) na Wzgórzu św. Małgorzaty w Bytomiu.
- 23.04 – w roku 1776 Antoni Mikusz von Buchberg, dziedzic wsi Łagiewniki Średnie, za 2066 talarów kupił Łagiewniki Dolne od ich właściciela – Jana de Radonic-Brygard. W tym czasie właścicielem trzeciej części osady – Łagiewnik Górnych był Jerzy Marklowski. Całe Łagiewniki liczyły wówczas 211 mieszkańców.
- 24.04 – w roku 1892 miasto Bytom udzieliło firmie „Kramer &Co.” z Berlina zgody na budowę pierwszej na Górnym Śląsku linii tramwajowej o trakcji parowej, która miała przebiegać z Gliwic przez Zabrze, Chebzie, Królewską Hutę i Bytom do Piekar Śląskich. W dwa lata później linia ta została oddana do użytku.
- 25.04 – w roku 1707, w czasie trwania wojny północnej, duży oddział rosyjskich żołnierzy, przekroczywszy granicę polski z cesarstwem, wpadł na bytomskie przedmieście Klukowiec (w rejonie skrzyżowania ulic Krakowskiej i Matejki) do zajazdu Jana Kuzniciusa i porwał przebywającego tam, nieznanego z nazwiska, polskiego wojewodę.
- 26.04 – w roku 1811 urodził się w Siemianowicach hrabia Hugo I Henckel von Donnersmarck. Ten tytularny pan Bytomia, rezydujący w pałacu w Siemianowicach, był wielkim górnośląskim właścicielem ziemskim (majątek o powierzchni ok.14,5 tysięcy ha) i przemysłowcem. Należał do najbogatszych ludzi tamtych czasów. Część ogromnych dochodów przeznaczał na poprawienie warunków życia swoich pracowników.
- 27.04 – w roku 1953 minister leśnictwa powołał do życia rezerwat „Segiet” w Bytomiu. Położony na Srebrnej Górze, przy granicy z Tarnowskimi Górami. Chroni on fragment naturalnego lasu bukowego z domieszką świerka i jodły na obszarze dawnych wyrobisk górniczych.
- 28.04 – w roku 1946 uchwalona została ustawa Krajowej Rady Narodowej o obywatelstwie polskim. Na jej podstawie tysiące Ślązaków zostało poddanych tzw. weryfikacji, czyli postępowaniu administracyjnemu sprawdzenia ich polskości. W Bytomiu do połowy 1949 roku zweryfikowano jako Polaków ponad 68 tysięcy osób, a w powiecie bytomskim – 76 tysięcy.
- 29.04 – w roku 1867 otwarto w Bytomiu pierwszą szkołę średnią - gimnazjum humanistyczne, które własny, reprezentacyjny gmach projektu Paula Jackischa uzyskało w 1870 roku (obecnie znajduje się w nim siedziba Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia).
- 30.04 – w roku 1369 wystawiony został dokument, dzięki któremu jest znany ówczesny skład bytomskiej rady oraz ławy miejskiej (ława była w średniowiecznym mieście instytucją sądowniczą). Miastem kierowali patrycjusze: Mikołaj Nose, Stanisław Wyrcze, Herman Geldel, Maciej, Jan Byncz, Mikołaj syn Bartłomieja, Mikołaj Kracz, Mikołaj Weber, tkacz Tilo oraz grabarz Wawrzyniec. Dwaj ostatni, sądząc z wykonywanej pracy, do patrycjatu raczej nie należeli.