Październik
- 1.10 – w roku 1901 roku uroczyście otwarto w Bytomiu Teatr Miejski i Dom Koncertowy – dzisiejszy gmach Opery Śląskiej. Na inauguracji zagrano uwerturę Beethovena „Zur Weihe des Hauses” oraz spektakl „Dziewica Orleańska” F. Schillera. Pierwszym dyrektorem teatru został Hans Knapp.
- 2.10 – w roku 1851 w Bytomiu ukończono druk pierwszego numeru tygodnika „Oberschlesische Courier” („Kurier Górnośląski”), którego redaktorem odpowiedzialnym był Förster. Od 1877 roku pismo to ukazywało się dwa razy w tygodniu, a od 1880 trzy razy.
- 3.10 – w roku 2008, po kilkudziesięciu latach nieobecności i dwóch latach negocjacji z władzami stolicy, powrócił z Warszawy do Bytomia odlew „Śpiącego Lwa” dłuta Theodora Kalide. Pierwotnie lew wieńczył pomnik bytomian poległych w wojnie prusko – francuskiej 1870 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku został potajemnie wywieziony do Warszawy, gdzie następnie zdobił boczne wejście do tamtejszego ogrodu zoologicznego.
- 4.10 – w roku 2008 zainaugurowany został pierwszy rok akademicki na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, filii renomowanej krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dziekanem wydziału został Jacek Łumiński – dyrektor Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu.
- 5.10 – w roku 1857, po trwającym sześć lat gruntownym remoncie połączonym z regotyzacją świątyni, ks. kanonik Alojzy Ficek z Piekar dokonał ponownego poświęcenia parafialnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu.
- 6.10 – w roku 1917 konsekrowany został kościół p.w. Bożego Ciała w Bytomiu – Miechowicach. Świątynia, która łączy w sobie elementy neobaroku i funkcjonalizmu wzniesiona została w latach 1914 - 1917 według projektu bytomskiego architekta Teodora Ehla.
- 7.10 – w roku 1643, w czasie wojny 30-letniej, wojsko szwedzkie zdobyło Bytom, dokonując w mieście licznych gwałtów, mordów i rabunków. Zdewastowane zostały zwłaszcza ratusz oraz kościoły parafialny i klasztorny.
- 8.10 – w roku 1984, na jedenaście dni przed swoją tragiczną śmiercią, w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej wygłosił kazanie w bytomskim kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Jerzy Popiełuszko. W 25 rocznicę tego wydarzenia przed kościołem odsłonięto pomnik ks. Jerzego, ufundowany przez Śląsko-Dąbrowską „Solidarność”.
- 9.10 – w roku 1900 przy obecnej al. Legionów nastąpiło poświęcenie gmachu konwiktu biskupiego (czyli internatu dla katolickich uczniów bytomskiego gimnazjum noszących się z zamiarem obrania w przyszłości kariery kapłańskiej). Obecnie ten pięknie odrestaurowany budynek jest siedzibą Polsko - Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.
- 10.10 – w roku 1979 miała miejsce największa katastrofa w bytomskiej kopalni „Dymitrow” (od 1990 roku – „Centrum”) w wyniku wybuchu pyłu węglowego (było to następstwo nieprawidłowego wykonywania robót strzałowych) śmierć poniosło 34 górników.
- 11.10 – w roku 2000 wmurowano kamień węgielny pod przebudowę kwartału domów między ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Browarnianą i Webera w Bytomiu. W celu realizacji tej inwestycji powstała spółka prywatno-publiczna „Kwartał”, która jednak po kilku latach zbankrutowała, nie kończąc rozpoczętych prac.
- 12.10 – w roku 1968 – z okazji święta Ludowego Wojska Polskiego w Bytomiu na skwerze pomiędzy ulicami Kraszewskiego i Powstańców Warszawskich odsłonięto tak zwany Pomnik Wolności. Autorem monumentu był Tadeusz Wrzecionka.
- 13.10 – w roku 1942 zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau Antoni Józefczak, działacz Związku Polaków w Niemczech. Znaczną część życia spędził w Westfalii, pracując w tamtejszych kopalniach. W roku 1932 przyczynił się do otwarcia polskiego prywatnego gimnazjum w Bytomiu, a potem do wybuchu wojny pełnił funkcję administratora budynków tej szkoły.
- 14.10 – w roku 1919 pruski Landtag uchwalił ustawę o podziale prowincji śląskiej na prowincje: dolnośląską (z dotychczasową stolicą we Wrocławiu) i górnośląską (ze stolicą w Opolu), zwaną też Deutschoberschlesien (Niemieckim Górnym Śląskiem) lub też Westoberschlesien (Zachodnim Górnym Śląskiem). Prowincja górnośląska z Bytomiem obejmowała obszar wcześniejszej rejencji opolskiej.
- 15.10 – w roku 1861 zmarł w Bytomiu Moritz Friedländer jeden z pionierów przemysłu w okolicy Bytomia. Przyczynił się między innymi do powstania huty „Moritz” w Bobrku (po II wojnie światowej zwanej „Bobrek”) i obecnej huty „Pokój” w Nowym Bytomiu oraz założył kopalnię węgla kamiennego „Hoffnung” – poprzedniczkę kopalni „Heinitz” (po 1945 roku – „Rozbark”).
- 16.10 – w roku 1929, około godziny 10.15, nad Bytom nadleciał sterowiec – „Hrabia Zeppelin”. Wydarzenie to zostało przyjęte z wielkim zainteresowaniem przez mieszkańców miasta, którzy w liczbie ok. 40.000 zebrali się na bytomskim stadionie i okolicznych polach. Przelotowi statku powietrznego towarzyszyła obecność miejskich notabli, wycie syren strażackich i kopalnianych, występy lokalnych orkiestr oraz wiwat zgromadzonego tłumu.
- 17.10 – w roku 1898 zmarł pochodzący z Wielkopolski Stanisław Przyniczyński agronom i dziennikarz. W Bytomiu od 1874 do 1886 roku wydawał mało popularną w mieście „Gazetę Górnośląską”. W roku 1878 założył w Bytomiu Centralne Towarzystwo Gospodarcze dla Górnego Śląska, które zrzeszało powstające na wzór wielkopolski kółka włościańskie (rodzaj spółek rolniczych). W 1895 roku władze zmusiły go do wyjazdu ze Śląska.
- 18.10 – w roku 1948 z inicjatywy Władysława Studenckiego powstał w Bytomiu Klub Literacki przy Związku Literatów Polskich. W kierowanym przez założyciela przez następne 33 lata klubie odbyło się około 1200 wieczorów, na które zapraszani byli znani pisarze (m. in. M. Dąbrowska, J. Andrzejewski, J. Iwaszkiewicz), uczeni (m. in. Z. Klemensiewicz, K. Michałowski, W. Tatarkiewicz) oraz artyści i podróżnicy.
- 19.10 – w roku 1989 odbył się zjazd bytomskiego oddziału Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ugrupowania politycznego przez lata współpracującego z PZPR). Zjazd, wobec politycznych wydarzeń tamtego roku, poparł powstanie koalicyjnego, niekomunistycznego rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego i zmianę nazwy partii na Polskie Stronnictwo Ludowe.
- 20.10 – W roku 1921 obradująca w Paryżu Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg granicy polsko – niemieckiej na Górnym Śląsku. Bytom wraz z większością swych obecnych dzielnic pozostał po stronie niemieckiej. Łagiewniki i Suchą Górę – przyłączono do Polski. Postanowienia weszły w życie w czerwcu 1922 roku.
- 21.10 – w roku 1928, po przeszło roku prac budowlanych, nastąpiła konsekracja modernistycznego kościoła p.w. św. Józefa w Bytomiu - Dąbrowie Miejskiej. Autorem projektu świątyni był znany bytomski architekt – Theodor Ehl.
- 22.10 – w roku 1848 w Bytomiu z inicjatywy Józefa Lompy, Emanuela Smółki i innych rozpoczął działalność polski Klub Narodowy, który stawiał sobie za cel równouprawnienie języka polskiego, wolność słowa oraz „kształcenie się narodowe mową i pismem”. Niemieccy demokraci w Bytomiu (m. in. pastor Lippert i lekarz Schüring) poprali powstanie klubu i udostępnili na jego zebrania swój lokal – restaurację Briegera przy Rynku.
- 23.10 – w roku 1869 w nieistniejącej już dzisiaj bytomskiej łaźni miejskiej (przy obecnej ul. Wrocławskiej) obok działających już od kilku tygodni: basenu kąpielowego, łazienek i wanien, udostępniono dla mieszkańców miasta nowe atrakcje: łaźnię rosyjską, rzymską i prysznice.
- 24.10 – W roku 1932 uroczyście otwarto Górnośląskie Muzeum Krajowe (Oberschlesisches Landesmuseum), którego zbiory umieszczono w nowo wybudowanym, funkcjonalistycznym gmachu na Moltkeplatz (dzisiaj budynek Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego).
- 25.10 – w roku 1863 nastąpiło poświęcenie ks. B. Purkopa z Piekar neogotyckiej kaplicy p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Szombierkach (stoi do dzisiaj przy obecnej ul. Zabrzańskiej). Zbudowali ją mieszkańcy wsi w dowód wdzięczności za uratowanie przed epidemią cholery. Autorem projektu kaplicy był bytomski mistrz murarski Johann Kowollik.
- 26.10 – w roku 1938 w III Rzeszy rozpoczęła się tzw. Polenaktion. Była to brutalna akcja deportacji Żydów – obywateli polskich z Niemiec. Z Bytomia wysiedlono do Polski w bezwzględny sposób ok. 150 osób, często mieszkających w mieście od kilkudziesięciu lat. Do nadgranicznego Bytomia przywieziono też pociągami kilka tysięcy Żydów z całego Śląska, po czym nazistowska policja „wypchnęła” ich nocą do Polski.
- 27.10 – w roku 1872 oddano do użytku przebiegający przez Bytom, a użytkowany przez pociągi pasażerskie do dzisiaj, odcinek linii kolejowej Gliwice – Królewska Huta (obecnie Chorzów), zbudowany przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej.
- 28.10 – w roku 1883 w Bytomiu przy obecnej ul. Wrocławskiej rozpoczął produkcję doskonałego piwa, nieistniejący już, duży i nowoczesny jak na tamte czasy, browar firmy Hübner i Spółka. Od 1904 roku browar stał się własnością firmy braci Schüllerów.
- 29.10 – w roku 1982 zmarł w wyniku wypadku samochodowego na ul. Chorzowskiej w Bytomiu, śpiesząc na budowę kościoła św. Anny, ks. prof. Wacław Schenk. Od 1957 roku był cenionym proboszczem bytomskiej parafii Wniebowzięcia NMP, a równocześnie zajmując się naukowo liturgiką, wykładał na Papieskich Wydziałach Teologicznych w Krakowie i we Wrocławiu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie był kierownikiem katedry.
- 30.10 – w roku 1810 edyktem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III dokonano kasaty czyli likwidacji prawie wszystkich zakonów w Prusach, a ich majątek przeznaczono na potrzeby państwa. W Bytomiu taki los spotkał bernardynów, którzy stracili klasztor i kościół przy dzisiejszym pl. Klasztornym.
- 31.10 – w roku 1905 zakończono w Bytomiu przy dzisiejszej ul. Łagiewnickiej budowę biologicznej oczyszczalni ścieków, uchodzącej w tym czasie za najnowocześniejszy tego rodzaju obiekt w Niemczech.