Maj
- 1.05 – w roku 1875 oficjalnie powstała Ochotnicza Miejska Straż Pożarna w Bytomiu. Miała nie tylko gasić pożary w mieście i na przedmieściach, ale też inspirować oraz koordynować działania przeciwpożarowe w Bytomiu. Pięć lat później skupiała około 50 strażaków, których komendantem był bytomski kupiec Julius Großmann. Siedzibą i miejscem spotkań strażaków była w tym czasie restauracja Juliusa Weigta przy dzisiejszej ul. Jainty.
- 2.05 – w roku 1983 po 80 latach eksploatacji zamknięta został linia tramwajowa z Bytomia przez Miechowice do Stolarzowic i Wieszowy. Obecnie pozostał po niej jedynie odcinek z centrum miasta do pętli obok Politechniki przy ul. Wrocławskiej.
- 3.05 – w roku 1921 wybuchło trzecie powstanie śląskie. Nad ranem Bytom został zajęty przez powstańców. Po kilku dniach powstańcy na żądanie wojsk alianckich opuścili miasto i do końca powstania otoczyli pierścieniem blokady, czyli jak wówczas mówiono Bytom „cernowano”.
- 4.05 – w roku 1947 odbyła się w Bytomiu uroczystość wręczenia, sformowanej na nowo po wojnie Zawodowej Straży Pożarnej w Bytomiu, ufundowanego przez społeczeństwo miasta sztandaru.
- 5.05 – w roku 1930 rozpoczęła zajęcia dydaktyczne wyższa uczelnia przedwojennego Bytomia - Akademia Pedagogiczna (druga tego typu w Niemczech i jedyna na Śląsku). Posiadała doskonały zespół wykładowców, ludzi o poglądach wolnych od nacjonalizmu. Dyrektorem został mianowany prof. Hans Abmeier. Mieściła się przy obecnej ul. Powstańców Śląskich w gmachu dziś wykorzystywanym przez Państwowe Szkoły Budownictwa.
- 6.05 – w roku 1928 poświęcony został kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu. Budynek pełniący wcześniej funkcje hali sportowej, został wykupiony przez proboszcza kościoła p.w. Trójcy Świętej – Augusta Schwierka i przekazany jezuitom z prowincji dolnośląskiej.
- 7.05 – W roku 1813 zmarł w wyniku ran odniesionych pięć dni wcześniej w bitwie pod Groβ Görschen, ostatni pan feudalny Bytomia – baron i hrabia cesarstwa Karol Henckel von Donnersmarck. Jego ciało kilkakrotnie przenoszone, ostatecznie spoczęło w krypcie kościoła NMP w Bytomiu.
- 8.05 – W roku 1848 w wyborach do pruskiego Zgromadzenia Narodowego, jako posłowie z powiatu bytomskiego zostali wybrani proboszcz bytomskiej parafii mariackiej - ks. Józef Szafranek i rolnik z Janowa Jan Mildner.
- 9.05 – w roku 1671 zmarł w Wiedniu, ale pochowany został zapewne w Bytomiu, hrabia Georg Friedrich Henckel von Donnersmarck. Od 1666 roku, po śmierci swego brata Gabriela, był panem Bytomia. Zezwolił na wydobywanie rud w Bobrku i Stolarzowicach.
- 10.05 – w roku 1931 arcybiskup wrocławski Adolf Bertram dokonał konsekracji kościoła p.w. św. Barbary w Bytomiu. Okazały gmach, oparty na nowoczesnej konstrukcji żelbetonowej, zbudowano w stylu modernizmu z motywami neoromańskimi wg projektu znanego poczdamskiego architekta – Arthura Kicktona.
- 11.05 – w roku 1995 na nowym cmentarzu żydowskim w Bytomiu przy ul. Piekarskiej odsłonięto „Ścianę Pamięci” – kompozycję rzeźbiarską zbudowaną z uratowanych macew autorstwa Marka Miodońskigo i Stanisława Pietrusy. Upamiętnia ona dawny bytomski cmentarz żydowski położony przy obecnej ul. Piastów Śląskich, a zniszczony decyzją ówczesnych władz miasta w połowie lat 60-tych XX wieku.
- 12.05 – w roku 1910 powołano do życia Bytomskie Towarzystwo Historyczno – Muzealne. Celem działalności Towarzystwa miało być przede wszystkim upowszechnianie wiedzy historycznej o mieście, a także gromadzenie i udostępnianie miejscowych zabytków w zorganizowanym przez nie muzeum (jego kontynuatorem jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu).
- 13.05 – w roku 1842 urodził się w Bytomiu Sigismund Goldstein. W wieku czterdziestu lat założył w Bytomiu (okolice obecnych ulic Kolejowej i Wyczółkowskiego) największy wówczas tartak w Niemczech. Dzisiaj po zakładzie Goldsteina, spalonym przez żołnierzy sowieckich w 1945 roku, pozostał budynek dyrekcji przy ul. Chłodnej.
- 14.05 – w roku 1945 w budynku przy pl. Sobieskiego, obecnie zajmowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych, rozpoczęło pracę Państwowe „Technicum” w Bytomiu. Na pięciu wydziałach (górniczym, hutniczym, mechanicznym, elektrycznym i chemicznym) kształcono dorosłych robotników z całego kraju - skierowanych tu przez partię komunistyczną i rady zakładowe z ich miejsc pracy.
- 15.05 – w roku 1936 niemieckie koleje uruchomiły pośpieszne połączenie Bytomia z Berlinem, obsługiwane przez specjalny zespół motorowy typu „Leipzig”. Pociąg ten zwany „Fliegende Schlesier” („Latający Ślązak”) jadąc z przeciętną prędkością 128 kilometrów na godzinę, pokonywał cały dystans w nieosiągalnym obecnie czasie 4 godzin i 25 minut.
- 16.05 – w roku 1629 zmarł Jakub Długonikiel, sędzia nadworny i burmistrz Bytomia. Muzeum Górnośląskie posiada w swoich zbiorach osobliwą pamiątkę po tym zamożnym mieszczaninie – marmurową płytę nagrobną.
- 17.05 – w roku 1945 reaktywowany, głównie przez przedwojennych sportowców i działaczy bytomskich oraz lwowskich, klub sportowy „Polonia” Bytom rozegrał w Poznaniu swój pierwszy mecz piłkarski. Wygrał w nim z „Wartą” Poznań 3:2.
- 18.05 – w roku 1534 król Czech (późniejszy cesarz) Ferdynand I, aktem wydanym w Pradze, potwierdził wszystkie dotychczasowe przywileje Bytomia. Zrobił to na prośbę mieszczan bytomskich, którzy obawiali się naruszenia swych praw przez ówczesnego pana Bytomia - Jerzego Hohenzollerna.
- 19.05 – w roku 1992 Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach podjął decyzję o wpisaniu bytomskiego Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla do rejestru zabytków województwa śląskiego. Park, założony w 1870 roku, przed wojną uznawany był za jeden z najpiękniejszych na Śląsku.
- 20.05 – w roku 1454 przebywał w Bytomiu włoski bernardyn Jan Kapistran – jeden z najwybitniejszych kaznodziejów średniowiecznej Europy, późniejszy święty Kościoła katolickiego. W mieście wygłosił on serię kazań, w efekcie których wszyscy mieszkańcy Bytomia wstąpili do założonego wtedy bractwa religijnego.
- 21.05 – w roku 1409 Andreas Rugeler, opat klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu, do którego od dawna należała obsada probostwa św. Małgorzaty w Bytomiu, chcąc umocnić wpływy premonstratensów także w mieście, zezwolił na powołanie ich kolegium przy bytomskim kościele Mariackim.
- 22.05 – w roku 1951 w pożar w komorze narzędziowej szybu „Rycerski” kopalni „Łagiewniki” pochłonął życie 19 górników i 3 ratowników górniczych.
- 23.05 – w roku 1928 zmarł w Bytomiu Karl Seiffert – lekarz, który założył i od roku 1912 do śmierci kierował Domem Kalek (Krüppelheim) – zakładem rehabilitacji młodych inwalidów. Powstał on przy obecnej al. Legionów (dzisiaj Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4) z fundacji biskupa wrocławskiego kardynała Georga Koppa. W zakładzie przebywało jednorazowo około 200 pacjentów.
- 24.05 – w roku 1880 odbyła się ostatnia przed rozbiórką msza święta w starym, drewnianym kościółku na Wzgórzu św. Małgorzaty. W następnym roku stanął na wzgórzu istniejący do dzisiaj neogotycki kościółek, autorstwa mistrza murarskiego Johanna Kowollika.
- 25.05 – w roku 1945 w Szombierkach w gronie miejscowych działaczy sportowych obyło się zebranie założycielskie Robotniczego Klubu Sportowego „Szombierki”. Prezesem nowego klubu został Jan Pakuła.
- 26.05 – w roku 1629 cesarz Ferdynand II Habsburg odsprzedał za 367 tysięcy guldenów Lazarusowi II Henckel von Donnersmarck prawa dziedziczne do bytomskiego państwa stanowego.
- 27.05 – w roku 1316 książe bytomski Siemowit wydał werdykt w sporze między właścicielem młyna na rzeczce Bytomce – Pawłem synem Friczkona, a opatem premonstratensów na wrocławskim Ołbinie Johannem z Saksonii. Przedmiotem konfliktu była nadbudowa przez opata tamy na rzece, co zakłócało pracę młyna.
- 28.05 – w roku 1920 nad ranem niemieckie bojówki dokonały zbrojnej napaści na hotel „Lomnitz” w Bytomiu przy ul. Gliwickiej – siedzibę Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, kierowanego przez Wojciecha Korfantego. Atak został odparty przez uzbrojonych pracowników komisariatu.
- 29.05 – w roku 1898 powołano w Bytomiu Towarzystwo Budowy Domu Koncertowego, którego głównym celem było zebranie środków na budowę gmachu obecnej Opery Śląskiej.
- 30.05 – w roku 1853 uchwalona została nowa pruska ustawa o miastach, która w Bytomiu pozwoliła usprawnić działanie rady miejskiej oraz rozbudować magistrat, który odtąd zatrudniał: 4 pracowników sekretariatu, 11 naczelników dzielnic (czyli małych fragmentów miasta obejmujących kilka ulic) 4 policjantów z komisarzem na czele oraz 22 nocnych stróżów (patrolowali miasto strzegąc przed ogniem i złodziejami).
- 31.05 – w roku 1865 przybyły do Bytomia Siostry Szkolne de Notre Dame, sprowadzone z inicjatywy ks. Józefa Szafranka. Ich zadaniem było zorganizowanie w mieście żeńskiej szkoły średniej. Po kilkunastoletniej przerwie spowodowanej Kulturkampfem, Siostry Szkolne ostatecznie w 1894 roku otworzyły szkołę w nowym gmachu przy ul. Piekarskiej – obecnej siedzibie wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.