Czerwiec
- 1.06 – w roku 1853 zmarł w Bytomiu Joseph Proske, burmistrz bytomski w latach 1841-1853. Był dobrym administratorem miasta – za jego kadencji przywrócono równowagę między wydatkami, a wpływami do kasy magistratu, powstały w mieście dwa szpitale i sąd powiatowy.
- 2.06 – w roku 1958 proboszczem parafii Trójcy Świętej został ks. Emil Kobierzycki. Wcześniej w latach 1951-1956 pełnił z namaszczenia ówczesnych władz komunistycznych stanowisko wikariusza kapitulnego Śląska Opolskiego. Ulegając presji władz w sierpniu 1954 roku usunął 20 księży – Górnoślązaków z ich parafii oraz zlikwidował około 150 klasztorów żeńskich, godząc się na zesłanie blisko 700 sióstr do obozów pracy.
- 3.06 – w roku 1926 uruchomiona została linia autobusowa „Ekspres” z Bytomia do Tarnowskich Gór, której przystanek początkowy znajdował się na obecnym pl. Kościuszki. Autobusy, jadąc dzisiejszą ul. Strzelców Bytomskich, przekraczały granicę niemiecko-polską w Dąbrowie Miejskiej.
- 4.06 – w roku 1982, we wczesnych godzinach popołudniowych, doszło w centrum Bytomia do tąpnięcia uznanego za najsilniejsze z zanotowanych. W mieście byli ranni, poszkodowani spadającymi elementami elewacji domów, a uszkodzeniu uległo blisko 600 budynków. W tym czasie na skutek rabunkowego wydobycia węgla, ziemia w Bytomiu drżała przeciętnie 1500 razy w roku.
- 5.06 – w roku 1809 dzięki tzw. reformie Steina z listopada poprzedniego roku dotyczącej samorządu miejskiego w Prusach, bytomska rada miejska w nieskrępowany sposób wybrała sześcioosobowy magistrat. Burmistrzem Bytomia został Anton Jonas.
- 6.06 – w roku 1837 w Miechowicach urodził się Norbert Bonczyk. W latach 1865-1893, jako wikary, administrator i proboszcz parafii WNMP w Bytomiu, walczył z powszechnym wówczas pijaństwem, bezrobociem, biedą materialną i duchową. Zasłynął też jako poeta. Najsławniejsze jego dzieła to „Stary kościół miechowski” oraz „Góra Chełmska”. Silnie związany z Bytomiem i swymi parafianami odmówił awansu na kanonika kapitulnego we Wrocławiu. Zmarł w 1893 roku i został pochowany w kaplicy cmentarnej „Mater Dolorosa” przy ul. Piekarskiej.
- 7.06 – w roku 1804 wybuchł wielki pożar na bytomskim przedmieściu Błotnica (rejon dzisiejszej ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Chrobrego do skrzyżowania z ul. Korfantego). Strawił 40 domów, 20 stodół i miejski folwark.
- 8.06 – w roku 1951 odbyło się pierwsze oficjalne zebranie organizacyjne bytomskiego oddziału PTTK. Obradom, w których uczestniczyło 36 bytomskich działaczy turystycznych, przewodniczył prezes Zarządu Okręgu PTTK w Katowicach – Stanisław Ziemba. Pierwszym prezesem Oddziału PTTK w Bytomiu wybrany został Zbigniew Pągowski.
- 9.06 – w roku 1427, w związku z konfliktem kapłanów Jana Gherste i Nikolausa Wolfa, o to któremu z nich należy się probostwo parafii Mariackiej w Bytomiu, sam papież Marcin V zadecydował o poparciu w sporze tego drugiego. Zwierzchnik Kościoła zwrócił się z prośbą o pomoc w tej sprawie do przełożonych kapituł krakowskiej, wrocławskiej i opolskiej oraz wszystkich proboszczów z biskupstwa wrocławskiego.
- 10.06 – w roku 1889 powstała Katowicka Spółka Akcyjna dla Górnictwa i Hutnictwa Żelaznego, której głównym udziałowcem był hrabia Franciszek Hubert von Tiele-Winckler z Miechowic. Był on właścicielem między innymi dóbr Miechowice, Łagiewniki, Mysłowice i Katowice. Spółka przejęła te majątki wraz z kopalniami i hutami – na przykład w Łagiewnikach kopalnię „Florentyna” (potem „Łagiewniki”), koksownię i hutę „Hubertus” („Zygmunt”).
- 11.06 – w roku 1910 zmarła w swym pałacu w Kopicach Johanna hrabina Schaffgotsch von Schomberg-Godulla – „Śląski Kopciuszek”, jedyna spadkobierczyni fortuny Karola Goduli. Ogromny majątek, który wraz z mężem hrabią Hansem Ulrichem pomnażała przez całe życie nie przewrócił jej w głowie. Obydwoje byli wielkimi filantropami. Johanna równie swobodnie czuła się wśród arystokratów jak i w kontaktach ze zwykłymi ludźmi.
- 12.06 – w roku 1290 papież Mikołaj II wystawił w Rzymie dokument, w którym przyznał odpusty wiernym, odwiedzającym w określonych dniach roku kościół św. Małgorzaty „pod Bytomiem”. Chodziło zapewne o kościół znajdujący się w bytomskim grodzie na Wzgórzu św. Małgorzaty, na południe od lokowanego w 1254 roku miasta.
- 13.06 – w roku 1848, na fali wydarzeń Wiosny Ludów w Bytomiu, został zorganizowany wielki wiec ludności miasta i okolicy, w trakcie którego domagano się równouprawnienia języka polskiego i niemieckiego w administracji oraz szkolnictwie na Śląsku. Żądania te zostały odrzucone w Berlinie przez króla Fryderyka Wilhelma IV.
- 14.06 – w roku 1945 „Opera Śląska w Katowicach z siedzibą w Bytomiu” (tak brzmiała wtedy jej oficjalna nazwa ) wystawiła „Halkę” Stanisława Moniuszki – pierwsze przedstawienie operowe w powojennej Polce. Datę tę przyjmuje się za początek działalności Opery Śląskiej w Bytomiu.
- 15.06 – w roku 1909 został założony sławny bytomski klub piłkarski FC „Beuthen 09”. (znany też jako „Britannia” Beuthen) Wielokrotny zdobywca tytułu mistrza Górnego Śląska i południowo-wschodnich Niemiec działał do 1945 roku. Boisko klubowe znajdowało się za torami kolejowymi na tzw. Kneflikowskim Polu, koło kopalni „Heinitz” (potem od roku 1945 „Rozbark”).
- 16.06 – w roku 1947 zmarł w Bytomiu i spoczął na cmentarzu ewangelickim przy ul. Powstańców Śląskich dr Klemens Kauczyński. Studiował medycynę we Lwowie i do 1944 roku pracował tam jako lekarz i dyrektor szpitala. Był autorem licznych artykułów naukowych z zakresu dermatologii. W październiku 1945 roku został ordynatorem oddziału skórno-wenerycznego Szpitala Miejskiego w Bytomiu.
- 17.06 – w roku 1934 w Miechowicach miejscowa komórka partii nazistowskiej odsłoniła kamień pamiątkowy w miejscu śmierci, zabitego w walce z komunistami członka miechowickiej bojówki SA – Franza Kortyki.
- 18.06 – w roku 1905 konsekrowano kościół p.w. Świętej Rodziny w Bobrku. Autorem projektu tej świątyni, nawiązującej stylem do kościołów późnoromańskich, był opolski architekt rejencyjny Ludwik Schneider.
- 19.06 – w roku 1921 nocą, w Bytomiu przy obecnym placu Grunwaldzkim nieznani sprawcy dokonali zamachu bombowego. Uszkodzono dwie kamienice, ale nie było ofiar w ludziach. Działo się to podczas trwania trzeciego powstania śląskiego, kiedy władzę w mieście blokowanym przez powstańców, sprawowały wojska francuskie.
- 20.06 – w roku 1886 o godz. 8.30 ks. biskup sufragan wrocławski Gleich dokonał konsekracji kościoła p.w. Świętej Trójcy w Bytomiu przy ul. Piekarskiej. Okazały gmach zbudowano w stylu neogotyckim wg projektu znanego bytomskiego architekta Paula Jackischa.
- 21.06 – w roku 1930 w swoim skromnym domku w Miechowicach zmarła Matka Ewa – Ewa von Tiele – Winckler, córka Huberta, jednego z najbogatszych przemysłowców na Górnym Śląsku. Jako przełożona ewangelickiego Zgromadzenia Diakonis przez czterdzieści lat kierowała założoną przez siebie w Miechowicach „Ostoją Pokoju” – ośrodkiem opiekuńczym dla dzieci. Jej misja kontynuowana jest po dziś dzień na całym świecie.
- 22.06 – w roku 1911 przyjął święcenia kapłańskie ks. Maksymilian Wojtas, bytomianin, absolwent bytomskiego gimnazjum. W okresie polsko-niemieckiego konfliktu o Górny Śląsk był wikarym w Hajdukach (dzisiaj Chorzów-Batory), więc po podziale znalazł się w Polsce. Pracował w szkolnictwie, wydawał niemiecki odpowiednik „Gościa Niedzielnego”, kierował „Caritas” diecezji katowickiej, a także zajmował się dziejami Kościoła w Bytomiu.
- 23.06 – w roku 1902 przyjął święcenia kapłańskie ks. Franz Strzybny, Ślązak spod Raciborza, który jako duchowny do końca życia związał się z Bytomiem. W latach 1902 – 1912 był wikarym w parafii Wniebowzięcia NMP, a od 1913 kierował przez 23 lata nową parafią św. Jacka w Rozbarku.
- 24.06 – w roku 1960 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu miał miejsce debiut (wkrótce światowej sławy) tenora Wiesława Ochmana. Wystąpił w roli Sir Edgara Ravenswood w operze Donizettiego „Łucja z Lammermoor”.
- 25.06 – w roku 1921 zawarto zawieszenie broni między stroną polską, a niemiecką w III powstaniu śląskim. Kordon wojsk sojuszniczych (włoskich, francuskich i brytyjskich) rozpoczął rozdzielanie walczących.
- 26.06 – w roku 1906 Brackie Stowarzyszenie Zawodowe podjęło decyzję utworzenia ośrodka koordynującego działalność służb ratowniczych w kopalniach. Na jego miejsce wybrano Bytom, gdzie Towarzystwo Górnicze „Spadkobiercy Gieschego” odstąpiło teren przy kopalni węgla „Heinitz” (po II wojnie światowej „Rozbark”). Górnośląska Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu podjęła pracę w 1908 roku.
- 27.06 – w roku 1497 został ścięty w Nysie książę opolski Mikołaj II, młodszy brat ostatniego Piasta władającego księstwem bytomskim – Jana II Dobrego. Książe Mikołaj poniósł karę za zranienie namiestnika Śląska – księcia cieszyńskiego i zaatakowanie biskupa wrocławskiego.
- 28.06 – w roku 2009 rozpoczęła się w Bytomiu XVI już Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego (pierwsza odbyła się w roku 1994). Jest to coroczny kilkunastodniowy festiwal grup i zespołów tanecznych ze wszystkich kontynentów, połączony ze spotkaniami artystów, wykładami i warsztatami, przygotowywany przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu.
- 29.06 – w roku 1932 dokonano uroczystego poświecenia kościoła ewangelickiego w Bobrku. Obok świątyń w centrum miasta (obecny kościół katolicki p.w. św. Wojciecha) i w Miechowicach (na terenie „Ostoi Pokoju”) był to wtedy trzeci kościół ewangelicki w powiecie bytomskim.
- 30.06 – w roku 1905 w Szombierkach, w obecności biskupa wrocławskiego, kardynała Georga Koppa, nastąpiła uroczysta konsekracja nowego neoromańskiego kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.