Historia

Park Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zmianie nazwy Parku Ludowego 27/02/2024
Mieszkańcy Miechowic wyszli z inicjatywą upamiętnienia założycieli parku i zmiany nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów. Stworzyli specjalną petycję, którą poparło 326 osób. Pomysł bytomian podchwycili radni oraz działające w Miechowicach instytucje, dzięki czemu udało się zmobilizować szerokie grono osób popierających inicjatywę. W poniedziałek 26 lutego radni Rady Miejskiej poparli projekt zmiany nazwy parku,

Listy z czasów I wojny światowej, które mają prawie 110 lat! 25/02/2024
„Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” to tytuł najnowszej wystawy, którą od 29 lutego będzie można oglądać w bytomskim muzeum.

Robocza sobota w wydziałach: Komunikacji, Spraw Obywatelskich oraz Podatków i Opłat Lokalnych 21/02/2024
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Bytomia, Urząd Miejski w Bytomiu będzie cyklicznie otwierał się w soboty dla klientów. Już w sobotę, 24 lutego w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w godz. od 9.00 do 13.00 mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy w Wydziale Spraw Obywatelskich, Wydziale Komunikacji oraz Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych.

Poznaj losy wybitnych bytomian 13/02/2024
Bytom świętuje 770-lecie nadania praw miejskich. To doskonała okazja, aby przybliżyć losy najwybitniejszych bytomian, którzy zapisali się na stałe w historii naszego miasta. W ramach „Rozbarskich spotkań z historią” od 19 lutego rozpoczną się projekcje filmów prezentujących życie i dokonania nadburmistrza Georga Brüninga, jednego z najsłynniejszych architektów Bytomia – Paula Jackischa oraz autora pierwszej kroniki

Weź udział w konkursie i wygraj przewodnik 8/02/2024
„Na patronackim szlaku. Po polskiej i czeskiej stronie” – to już czwarta publikacja wydana przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych poświęcona postindustrialnemu dziedzictwu oraz wybranym zakątkom, w których nie brak Bytomia. Niezwykły przewodnik, na którego kartach znajdziemy najważniejsze zabytkowe osiedla patronackie w Polsce i Czechach, można wygrać w naszym facebookowym konkursie.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe podsumowały 2023 rok 2/02/2024
Rok 2023 na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych był bardzo udany. Gwiazdą, podobnie jak w roku 2022, był parowóz „Ryś”, który prowadził ogólnodostępne pociągi na trasie Bytom – Tarnowskie Góry raz pociągi na zamówienie licznych pasjonatów kolejnictwa z kraju i zagranicy, w tym ze Szwajcarii i Niemiec. Pociągi spalinowe kursowały tradycyjnie na całej trasie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego.

Dokumenty dotyczące działalności Towarzystwa św. Alojzego w Bytomiu 30/01/2024
Dokumenty poświęcone działalności Towarzystwa św. Alojzego w Bytomiu z lat 1899 – 1918 zostały odkryte przez bytomianina Krzysztofa Huńkę podczas porządków w domu swojego ojca, który mieszka w Lisowie koło Herbów. Wśród dokumentów są sprawozdania z posiedzeń Towarzystwa, fotografie oraz zaproszenie na nadzwyczajne uroczystości z okazji 40-lecia Towarzystwa.

Pamiętajmy o ofiarach Tragedii Górnośląskiej 28/01/2024
W ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku, który ma na celu upamiętnienie mieszkańców Śląska - ofiar powojennych zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Tragedia Miechowicka była jedną z najbardziej dramatycznych części historii Tragedii Górnośląskiej w 1945 roku.

4 Design Days 2024. Prezydent Bytomia o rewitalizacji Śródmieścia 27/01/2024
Rewitalizacja Zaułka - jednej z najstarszych ulic w Bytomiu oraz ulicy Dworcowej, najbardziej uczęszczanego deptaka w Śródmieściu, odnowa zabytkowych kamienic oraz tworzenie nowych przestrzenni rekreacyjnych i terenów zielonych w centrum miasta. To najważniejsze tematy, jakie poruszył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który był jednym z panelistów podczas odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

„Walki o Miechowice 1945”. Pasjonaci historii przypomnieli tragiczne wydarzenia ze stycznia 1945 roku 27/01/2024
Pasjonaci historii oraz rekonstruktorzy już po raz kolejny wzięli udział w wydarzeniu historycznym „Walki o Miechowice 1945”, którego celem było przypomnienie tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w styczniu 1945 roku w Miechowicach. 79. lat temu żołnierze Armii Czerwonej dokonali jednej z największych zbrodni na Śląsku, mordując nawet 380 osób.