• język migowy
  • BIP

Historia

Znaleziono wiadomości: 949.

kanał
RSS
O historii budowniczych i fundatorach architektury
O historii budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia

O historii budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia 26/01/2024

Kim byli fundatorzy bytomskiej architektury, jacy sławni architekci śródmiejskiej zabudowy tworzyli w Bytomiu, a także jak zmieniała się architektura Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. O tym wszystkim opowiedziała 25 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas promocji książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”, dr Helena Jadwiszczok - Molencka.

Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się 27 stycznia

Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się 27 stycznia 22/01/2024

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje inscenizację „Walki o Miechowice 1945”, przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach.

Posłuchaj historii o budowniczych i fundatorach a
Posłuchaj historii o budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia

Posłuchaj historii o budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia 9/01/2024

Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu, zapraszają na spotkanie promujące książkę: „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (plac Jana III Sobieskiego 3), 25 stycznia o godz. 17:00. Wstęp wolny!

Poznaj architektoniczne tajemnice Bytomia
Poznaj architektoniczne tajemnice Bytomia

Poznaj architektoniczne tajemnice Bytomia 5/01/2024

Na naszym rynku wydawniczym ukazała się najnowsza publikacja poświęcona historii naszego miasta. Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX wieku. Publikację, którą dofinansowała gmina Bytom, można zakupić w cenie 50 zł w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10.

Poznaj dawne szyby kopalniane KWK „Rozbark”

Poznaj dawne szyby kopalniane KWK „Rozbark” 30/12/2023

Wieże szybowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów górnośląskiego krajobrazu. W czasach, gdy w Bytomiu oprócz kopalni węgla kamiennego działały również kopalnie rud cynku i ołowiu, stalowe konstrukcje z obracającymi się na szczycie kołami linowymi można było zobaczyć prawie w każdej dzielnicy. W dawnej KWK „Rozbark”, w której zakończono wydobycie węgla 31 lipca 2004 roku poza dwoma głównymi szybami

Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muz
Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muzeum Górnośląskim

Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muzeum Górnośląskim 26/12/2023

Do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim można oglądać wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”. Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów można oglądać prace wykonane z rozmaitych materiałów, o różnych rozmiarach - nawet tak niewielkich jak łupinka orzecha.

Niezwykła betlyjka pana Alfonsa
Niezwykła betlyjka pana Alfonsa

Niezwykła betlyjka pana Alfonsa 23/12/2023

Betlyjki - jak na Górnym Śląsku nazywane są bożonarodzeniowe szopki - były kiedyś w każdym śląskim domu. W domu Alfonsa Ficnera z Łagiewnik rodzinną tradycję stawiania betlyjki zapoczątkował 70 lat temu jego ojciec i tradycja ta trwa do dziś.

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna. Dawniej wita
Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna. Dawniej witała górników KWK "Centrum"

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna. Dawniej witała górników KWK "Centrum" 8/12/2023

Przez kilkadziesiąt lat witał codziennie górników zjeżdżających do kopalni "Centrum". Dzisiaj możemy go spotkać przed Teatrem Rozbark, już w innej postindustrialnej scenerii. Czy znacie rzeźbę górnika autorstwa Waltera Tuckermanna? Dawniej była ozdobą "Karsten-Zentrum", czyli powojennej KWK "Dymitrow" i ponownie KWK "Centrum". A dzisiaj stoi dumnie przed Teatrem Rozbark spoglądając na Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych,

Górnicza orkiestra obudziła bytomian. Dzisiaj ob
Górnicza orkiestra obudziła bytomian. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę

Górnicza orkiestra obudziła bytomian. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę 4/12/2023

Dzisiaj 4 grudnia, a więc obchodzimy Barbórkę, czyli tradycyjne święto górnicze. Z tej okazji muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą kapelmistrza Dariusza Kasperka obudzili dzisiaj rano mieszkańców Śródmieścia, grając pieśni górnicze, przypominające o obchodzonej 4 grudnia w całej Polsce Barbórce.

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "U
Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta 2/12/2023

Apel harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego bytomskiego Hufca otworzył 1 grudnia uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Domowi Polskiemu „Ul” przy ul. Korfantego 38. Tablica upamiętnia organizacje działające w Dom Polskim ”Ul” w latach 1910-1922, ale także jedną z pierwszych drużyn harcerskich działających na terenie Bytomia. W jej powstanie zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach,

do góry