Historia

O historii budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia 26/01/2024
Kim byli fundatorzy bytomskiej architektury, jacy sławni architekci śródmiejskiej zabudowy tworzyli w Bytomiu, a także jak zmieniała się architektura Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. O tym wszystkim opowiedziała 25 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas promocji książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”, dr Helena Jadwiszczok - Molencka.

Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” odbędzie się 27 stycznia 22/01/2024
Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje inscenizację „Walki o Miechowice 1945”, przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach.

Posłuchaj historii o budowniczych i fundatorach architektury dawnego Bytomia 9/01/2024
Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu, zapraszają na spotkanie promujące książkę: „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” autorstwa dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (plac Jana III Sobieskiego 3), 25 stycznia o godz. 17:00. Wstęp wolny!

Poznaj architektoniczne tajemnice Bytomia 5/01/2024
Na naszym rynku wydawniczym ukazała się najnowsza publikacja poświęcona historii naszego miasta. Książka „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” dr Heleny Jadwiszczok-Molenckiej, to podróż w czasie do XIX i na początek XX wieku. Publikację, którą dofinansowała gmina Bytom, można zakupić w cenie 50 zł w siedzibie Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10.

Poznaj dawne szyby kopalniane KWK „Rozbark” 30/12/2023
Wieże szybowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów górnośląskiego krajobrazu. W czasach, gdy w Bytomiu oprócz kopalni węgla kamiennego działały również kopalnie rud cynku i ołowiu, stalowe konstrukcje z obracającymi się na szczycie kołami linowymi można było zobaczyć prawie w każdej dzielnicy. W dawnej KWK „Rozbark”, w której zakończono wydobycie węgla 31 lipca 2004 roku poza dwoma głównymi szybami

Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata Muzeum Górnośląskim 26/12/2023
Do 2 lutego w Muzeum Górnośląskim można oglądać wystawę „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”. Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów można oglądać prace wykonane z rozmaitych materiałów, o różnych rozmiarach - nawet tak niewielkich jak łupinka orzecha.

Niezwykła betlyjka pana Alfonsa 23/12/2023
Betlyjki - jak na Górnym Śląsku nazywane są bożonarodzeniowe szopki - były kiedyś w każdym śląskim domu. W domu Alfonsa Ficnera z Łagiewnik rodzinną tradycję stawiania betlyjki zapoczątkował 70 lat temu jego ojciec i tradycja ta trwa do dziś.

Rzeźba górnika Waltera Tuckermanna. Dawniej witała górników KWK "Centrum" 8/12/2023
Przez kilkadziesiąt lat witał codziennie górników zjeżdżających do kopalni "Centrum". Dzisiaj możemy go spotkać przed Teatrem Rozbark, już w innej postindustrialnej scenerii. Czy znacie rzeźbę górnika autorstwa Waltera Tuckermanna? Dawniej była ozdobą "Karsten-Zentrum", czyli powojennej KWK "Dymitrow" i ponownie KWK "Centrum". A dzisiaj stoi dumnie przed Teatrem Rozbark spoglądając na Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych,

Górnicza orkiestra obudziła bytomian. Dzisiaj obchodzimy Barbórkę 4/12/2023
Dzisiaj 4 grudnia, a więc obchodzimy Barbórkę, czyli tradycyjne święto górnicze. Z tej okazji muzycy Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą kapelmistrza Dariusza Kasperka obudzili dzisiaj rano mieszkańców Śródmieścia, grając pieśni górnicze, przypominające o obchodzonej 4 grudnia w całej Polsce Barbórce.

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta 2/12/2023
Apel harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego bytomskiego Hufca otworzył 1 grudnia uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Domowi Polskiemu „Ul” przy ul. Korfantego 38. Tablica upamiętnia organizacje działające w Dom Polskim ”Ul” w latach 1910-1922, ale także jedną z pierwszych drużyn harcerskich działających na terenie Bytomia. W jej powstanie zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach,