Historia

Segiet - pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego legalnie wejdziesz z psem 30/11/2023
Rezerwat przyrody Segiet otwiera się na psy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wprowadziła zmianę do planu ochrony obowiązującego na tym obszarze, zgodnie z którą od teraz do rezerwatu można wprowadzić czworonogi. To pierwszy rezerwat przyrody w województwie śląskim, do którego na spacer będzie można wybrać się ze swoim pupilem, nie naruszając przepisów.

W CSRG w Bytomiu obchodzili Barbórkę 29/11/2023
W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, jak co roku odbyły się uroczystości barbórkowe z udziałem m.in. obecnych i byłych pracowników stacji, przedstawicieli samorządu i parlamentarzystów, między innymi: prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, senator Haliny Biedy oraz górników, ratowników, a także reprezentantów kopalń i zakładów górniczych oraz służb

Kolonia Zgorzelec. Dawne robotnicze osiedle pracowników Hubertushütte 27/11/2023
Zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec z odnowionymi ceglanymi licami ścian, czerwoną stolarką i żeliwnymi ankrami - to miejsce, które zachwyci nie tylko fanów postidustrialnej zabudowy. Trwająca rewitalizacja 24 budynków to szansa, aby to miejsce znowu zaczęło tętnić życiem.

Pamięci rozbarskich górników 25/11/2023
Jak co roku z okazji zbliżającej się Barbórki, bytomianie oddali hołd 145 górnikom, którzy w 1923 roku stracili życie w katastrofie w KWK Rozbark. W piątek, 24 listopada, wiceprezydent Adam Fras wraz z delegacjami organizacji związkowych i przedstawicielami zarządu Węglokoks Kraj, złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych górników na cmentarzu przy ul. Staffa w Rozbarku.

Kamienice na rogu Webera i Kwietniewskiego pięknieją 16/11/2023
Znajdujące się na rogu dwóch ulic: Kwietniewskiego i Webera kamienice należące dawniej do króla piwnego Ignatza Hakuby staną się kolejną wizytówką naszego miasta. W budynkach kupionych przez prywatnego właściciela trwają właśnie kompleksowe roboty budowlane, dzięki którym już w 2024 roku zostaną udostępnione pod wynajem pierwsze lokale.

Poznaj życie Rojbra z Rozbarku 14/11/2023
Leon Wostal znany jest nie tylko rozbarczanom. Ten miłośnik Rozbarku, jego kultury, autor wystaw fotograficznych oraz wycieczek po dawnym Rozbarku już w najbliższy piątek 17 listopada zaprezentuje swoją książkę „Rojber z Rozbarku”, dzięki której czytelnik zostanie przeniesiony w świat familoków, odpustów, dymiącej kopalni „Rozbark” oraz rozbarskich tradycji. Zapraszamy na spotkanie z Leonem Wostalem do Centrum

Franz Landsberger i jego rola w historii Bytomia 13/11/2023
Franz Landsberger był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Bytomia, który przyczynił się do powstania pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej. O jego wizji, marzeniach, ale również misji, jaką pełnił dla Bytomia opowiedzą podczas spotkania autorskiego 13 listopada o 17:30 w Bytomskim Centrum Kultury Izabella Wójcik-Kühnel, dr Aleksandra Podgórniak - Musil

Mieszkańcy Bytomia uczcili Święto Niepodległości 11/11/2023
Dzień rozpoczęliśmy w Parku im. Franciszka Kachla od zorganizowanego po raz pierwszy Mini Biegu Niepodległości przeznaczonego dla najmłodszych biegaczy. O godzinie 11.00, mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta wspólnie odśpiewali hymn Polski, co stanowiło symboliczny początek obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu. O 11.11, ponad setka biegaczy wzięła udział w IX Biegu Niepodległości.

Wywieś flagę z okazji ważnej rocznicy historycznej 10/11/2023
Wywieszenie flagi w oknach z okazji świąt państwowych to wyraz patriotyzmu. Coraz częściej, poza instytucjami państwowymi, flagi w oknach wywieszają też mieszkańcy miasta. Zbliża się ku temu kolejna okazja - 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, co miało miejsce 11 listopada 1918 roku. Zachęcamy wszystkich bytomian do wywieszenia flagi i uczczenia przypadającego 11 listopada Narodowego Dnia Niepodległości.

85. rocznica Nocy Kryształowej. Bytomianie upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 1938 roku 9/11/2023
Uwięzienie około 800 bytomskich Żydów, deportacja według różnych źródeł od 150 do nawet 300 z nich do obozu w Buchenwaldzie oraz doszczętnie zniszczone mienie żydowskie. To bilans Nocy Kryształowej z listopada 1938 w Bytomiu. W tym roku mija 85. rocznica tego tragicznego wydarzenia w historii. Z tej okazji władze miasta oraz przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej złożyli dzisiaj /9 listopada/ kwiaty pod tablicą na placu