Franz Landsberger i jego rola w historii Bytomia
13 Listopada 2023Franz Landsberger był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Bytomia, który przyczynił się do powstania pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej. O jego wizji, marzeniach, ale również misji, jaką pełnił dla Bytomia opowiedzą podczas spotkania autorskiego 13 listopada o 17:30 w Bytomskim Centrum Kultury Izabella Wójcik-Kühnel, dr Aleksandra Podgórniak - Musil oraz Marek Wojcik. Spotkanie autorskie będzie jednocześnie zapowiedzią wydania książki „Życie dla sztuki Franza Landsbergera. Wizjonerska misja społeczności obywatelskiej Bytomia na przełomie XIX i XX wieku”.
Wydarzenie w ramach cyklu spotkań kulturalno-historycznych „HER I HIS STORY”, który jest okazją na przedstawienie wycinka historii poświęconej miastu i jego mieszkańcom w dobie industrialnej rewolucji, to również opowieść o wizjonerach, którzy przyczynili się do rozwoju Bytomia. Podczas spotkania autorzy opowiedzą także o potomkach Franza Landsbergera, którzy w 2016 i 2022 roku odwiedzili Bytom i pomogli przywrócić pamięć o ich rodzinie.
Życie dla sztuki Franza Landsbergera
Książka „Życie dla sztuki Franza Landsbergera. Wizjonerska misja społeczności obywatelskiej Bytomia na przełomie XIX i XX wieku” opowiada o człowieku, który przyczynił się do powstania dzisiejszej Opery Śląskiej, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego. Temu wybitnemu Bytomianinowi, przedstawicielowi niemieckiej społeczności żydowskiej, w dowód wdzięczności w 1925 roku poświęcono w foyer teatru tablicę pamiątkową, którą usunęli naziści w latach 30-tych XX wieku.
W książce ukazane są również problemy regionu pogranicza na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów. Zawiłości historyczne regionu, zmieniającego często przynależność państwową, mówią wiele o historii lokalnej, różnorodności kultur, o tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który się tutaj rozegrał.
Zapraszamy na spotkanie do Bytomskiego Centrum Kultury w poniedziałek 13 listopada o godz. 17:30.
Bilety: 5 zł do kupienie w kasie BECEKu oraz poprzez stronę: https://www.becek.pl/program/system_biletowy/7674
Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Publikację dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminy Bytom, Konsula Honorowego RFN i osób prywatnych.
Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Podobne wiadomości:
- Złote Maski dla artystów Opery Śląskiej 2025-04-01
- Horyzonty po raz trzeci 2025-03-26
- "Spartakus” – premiera na deskach Opery Śląskiej 2025-03-08
- Porozumienie dla sztuki 2025-03-04
- Porozmawiali w Operze o Sekretach Bytomia 2025-02-17
- Calineczka na scenie bytomskiej opery 2025-01-10
- Nowy Rok w Operze ze spektaklem „Zemsta nietoperza” 2024-12-28
- Calineczka na deskach Opery Śląskiej 2024-12-26
- Premiera „Gianni Schicchi&SuorAngelica” w Operze Śląskiej 2024-12-21
- Polska prapremiera na scenie bytomskiej opery 2024-11-17