• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Opera wróciła do gry

Opera wróciła do gry

13 Listopada 2023

Weekend otwarcia opery po remoncie obfitował w wielę wspaniałych wydarzeń. W sobotę na deskach teatru zobaczyliśmy i usłyszeliśmy polską śpiewaczkę operową Aleksandrę Kurzak, której głos określany jest jako jeden z najwspanialszych współczesnych sopranów. Jej występy odbywają się na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden. W programie koncertu znalazły się najwspanialsze utwory operowe m.in. Uwertura z op. Cyrulik Sewilski, wstęp do III aktu z op. Madama Butterfly, aria Eleny Merce dilette amiche z op. Nieszpory sycylijskie, uwertura z op. Moc przeznaczenia, aria Tosci Vissi d’arte z op. Tosca, uwertura z op. Nabucco, aria Musetty Quando m’en vo’ z op. Cyganeria

Opera wróciła do gry - Gala z gwiazdą Aleksandrą Kurzak (1) Opera wróciła do gry - Gala z gwiazdą Aleksandrą Kurzak (1)
10

Opera wróciła do gry - Gala z gwiazdą Aleksandrą Kurzak

 

Uroczysta gala na otwarcie nowego rozdziału w działalności opery

Podczas uroczystej Gali Otwarcia Sceny, która odbyła się w niedzielę, usłyszeliśmy arie i duety z premier nadchodzącego sezonu oraz utwory zarejestrowane na płycie „Opera Blisko Ciebie / Hity operowe vol. 2”, której premiera odbyła się wczoraj, 12 listopada.

Na scenie wystąpili Soliści Opery Śląskiej: Anna Borucka, Ruslana Koval, Gabriela Legun, Anna Wiśniewska-Schoppa, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert, Łukasz Załęski oraz Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.


Remont zabytkowego budynku opery

Opera przeszła gruntowny remont, który rozpoczął się w 2021 roku i objął zarówno prace budowlane, konserwatorskie, jak i restauratorskie w tym zabytkowym gmachu. Cały proces metamorfozy opery był niezwykle wszechstronny i obejmował wiele istotnych elementów. Jednym z najważniejszych aspektów remontu była przemiana serca teatru — sceny i zaplecza technicznego. Zostały one wyposażone w nowoczesne mechanizmy, takie jak zapadnia, podnoszony orkiestrion, mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji. Nowością jest także zastosowanie tzw. wirtualnej akustyki, opartej na 64 głośnikach, co znacząco podniosło jakość dźwięku. Metamorfozę przeszły garderoby oraz foyer. Ponadto w budynku wykonano szereg prac budowlanych i modernizacyjnych, m.in. powstały nowe pomieszczenia, windy, łącznik między budynkami w konstrukcji żelbetowo-murowej, wymianie poddano też drewniane stropy oraz dachy. To wszystko sprawia, że Opera jest teraz nie tylko piękniejsza, ale także gotowa na nowe wyzwania.

do góry