• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Złote Maski dla artystów Opery Śląskiej

Złote Maski dla artystów Opery Śląskiej

1 Kwietnia 2025

Za nami gala 57. edycji nagrody Złote Maski - najbardziej prestiżowego konkursu teatralnego w naszym województwie. Wśród laureatów znaleźli się związani z bytomskim teatrem – solista Kamil Zdebel oraz choreografka Monika Myśliwiec.  Uroczystość wręczenia statuetek, odbyła się w poniedziałek, 31 marca, w Teatrze Śląskim.

Złotą Maskę w kategorii: aktorstwo – rola wokalno-aktorska, otrzymał solista Opery Śląskiej Kamil Zdebel, który wcielił się w postać Zurgii w operze „Poławiacze Pereł” Georges’a Bizet’a. Na deskach bytomskiego teatru spektakl w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, miał swoją premierę 16 marca 2024 roku. Już wtedy prasa rozpisywała się o fenomenalnej kreacji aktorskiej Zdebla i mistrzowskim wykonaniu partii wokalnych.

Kamil Zdebel w roli Zurgii

 Kamil Zdebel – baryton,  jest solistą Opery Śląskiej od 2012 roku. Śpiewał partie m.in.: Homonaya w „Baronie cygańskim” oraz Falkego i Eisensteina w „Zemście nietoperza” J. Straussa, Escamilla w „Carmen”, Schaunarda i Marcella w „Cyganerii” Pucciniego, tytułową w „Don Giovannim” i Nardo w „La finta giardiniera” Mozarta, Brata Melitone w „Mocy przeznaczenia” Verdiego, Mercutia w „Romeo i Julii” Gounoda, tytułową w „Phantomie” Yestona, Janusza w „Halce” oraz Stanisława w „Verbum nobile” Moniuszki.

Na liście nagrodzonych znalazła się też Monika Myśliwiec, która wyreżyserowała i stworzyła choreografię do baletu „Makbet” William’a Shakespeare’a. Monika Myśliwiec jest absolwentką L’ Académie Internationale de la Danse w Paryżu. Była solistką Baletu Opery Krakowskiej, występowała w Polsko-Niemieckim Teatrze Tańca w Kolonii. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Krakowską, Teatrem Ludowym w Krakowie, Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Warszawie, Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Zespołem Piesni i Tańca „Śląsk” oraz Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie -Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu.

Spektakl baletowy

Została uhonorowana nagrodą ZASP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2014) oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Stworzyła autorskie choreografie do wielu spektakli baletowych, operowych, muzycznych i dramatycznych.

Laureaci Złotych Masek

  •  SPEKTAKL ROKU: „Diabły”, Teatr Polski w Bielsku–Białej
  • SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW: „Inny”, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach
  •  AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH: Oriana Soika za rolę Matki Joanny w spektaklu „Diabły” w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej
  • AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH: Michał Czaderna za rolę Stanisława Marii Rochowicza / Marysi w spektaklu „Poszukiwany, poszukiwana” w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej
  • AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH: Adrianna Bieżan za rolę w spektaklu „Ucho” w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie
  • AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ: Kamil Zdebel za rolę Zurgii w spektaklu „Poławiacze Pereł” w Operze Śląskiej w Bytomiu
  •  AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ: Karolina Sosna za rolę Adeli w spektaklu „Bajtle” w Teatrze Naumionym z Ornontowic
  •  REŻYSERIA: Adam Sajnuk za reżyserię spektaklu „Ferdydurke” w Teatrze Miejskim w Gliwicach
  •  SCENOGRAFIA: Damian Styrna za scenografię w spektaklach: „Viva Maria!” i „Poszukiwany, poszukiwana” w Teatrze Polskim w Bielsku–Białej.
  • CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY – Monika Myśliwiec za choreografię w spektaklu „Makbet” William’a Shakespeare’a we własnej reżyserii.

Podobne wiadomości:

do góry