• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/W CSRG w Bytomiu obchodzili Barbórkę

W CSRG w Bytomiu obchodzili Barbórkę

29 Listopada 2023

W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, jak co roku odbyły się uroczystości barbórkowe z udziałem m.in. obecnych i byłych pracowników stacji, przedstawicieli samorządu i parlamentarzystów, między innymi: prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, senator Haliny Biedy oraz górników, ratowników, a także reprezentantów kopalń i zakładów górniczych oraz służb mundurowych. Podczas obchodów Barbórki 28 listopada w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu przy ul. Chorzowskiej ratownicy podsumowali także kończący się rok, w którym uczestniczyli w akcjach ratujących życie i zdrowie pracowników innych kopalń.

W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego obchodzony Barbórkę

Podziękowania, odznaczenia i nadania stopni górniczych

Podczas uroczystości w CSRG wręczone zostały medale oraz odznaczenia państwowe, nadano również stopnie górnicze, a także odbyła się też ceremonia wręczenia szpady górniczej.

Wtorkowe spotkanie były również okazją do rozmów na temat pracy ratowników górniczych. Prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. dr inż. Piotr Buchwald podkreślał m.in. wyjątkowo wysoki poziom przygotowania zawodowych ratowników górniczych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, a także współpracę z wieloma służbami podczas akcji ratunkowych.

Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją

Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielanie pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.

Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.

Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.

Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.

W 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

Tradycyjne święto górników - Barbórka

Barbórka to szczególny dzień dla wszystkich obecnych i byłych pracowników kopalń i zakładów wydobywczych oraz ich rodzin. W Dniu Górnika odbywają się uroczystości w kopalniach, akademie oraz przemarsze górników. 

Dzień Górnika jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach naszego kraju. Barbórkę świętują także między innymi: górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud cynku i ołowiu, miedzi oraz soli, a także zakładów wydobywczych nafty i gazu. W wielu miastach, ale zwłaszcza na Górnym Śląsku odbywają się tego dnia liczne uroczystości, msze w intencji górników, spotkania w gronie braci górniczej, ale również z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. Warto podkreślić, że tradycja obchodzenia Barbórki pojawiła się w Polsce już w XIV wieku.

Z okazji Dnia Górnika organizowane są w naszym mieście różne wydarzenia, takie jak: karczmy piwne, a także uroczystości oraz akademie, podczas których wręczane są odznaczenia i medale oraz podsumowane są dotychczasowe działania górniczej braci. Górnicy podczas uroczystości wspominają również swoich kolegów, którzy nie wrócili z szychty. Zapalają znicze oraz składają kwiaty na grobach i pamiątkowych tablicach, upamiętniających górników, którzy zginęli w bytomskich kopalniach.

Barbórka na trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchodów, które odbywają się nie tylko w kopalniach, ale również w śląskich szkołach, przedszkolach oraz wielu zakładach pracy współpracujących z sektorem górniczym. W dniu Barbórki w wielu placówkach prowadzone są zajęcia poświęcone zawodowi i pracy górników oraz nawiązujące do uroczystości barbórkowych.

Podobne wiadomości:

do góry