• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Ratownicy górniczy zaprezentowali swoje umiejętności

Ratownicy górniczy zaprezentowali swoje umiejętności

23 Września 2022

Dla wielu mieszkańców Bytomia była to niepowtarzalna okazja, aby na żywo zobaczyć, jak pracują na co dzień ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dzisiaj 23 września z okazji 115-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich, można było nie tylko zwiedzić CSRG przy ul. Chorzowskiej 25, ale również zobaczyć pokazy ewakuacji z wyrobisk podziemnych, zawodowych ratowników górniczych oraz specjalny pokaz sprzętu gaśniczego z jego wykorzystaniem do gaszenia palącego metanu.

Wśród przygotowanych prezentacji przez bytomskich ratowników górniczych były także pokazy ewakuacji poszkodowanych z dachu budynku biurowca, umiejętności grupy alpinistycznej oraz sprzętu gaśniczego wykorzystywanego podczas akcji ratunkowych m.in. w kopalniach węgla kamiennego.

Ratownictwo górnicze w Bytomiu z ponad wiekową tradycją

Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 roku podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielania pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.

Warto podkreślić, że mimo zawirowań politycznych na Górnym Śląsku związanych z powstaniami śląskimi, Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 roku w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.

Istotne zmiany w bytomskiej stacji zaszły dopiero po II wojnie światowej, gdy Górny Śląsk, a wraz z nim Bytom znalazł się w granicach Polski. W 1947 roku nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 roku powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.

Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 roku. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych.

Warto dodać, że w 1974 roku po czterech latach budowy oddano nowoczesny budynek Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, który znajduje się przy ul. Chorzowskiej 25, zaś w 2005 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

Podobne wiadomości:

do góry