Poznaj życie Rojbra z Rozbarku
14 Listopada 2023Leon Wostal znany jest nie tylko rozbarczanom. Ten miłośnik Rozbarku, jego kultury, autor wystaw fotograficznych oraz wycieczek po dawnym Rozbarku już w najbliższy piątek 17 listopada zaprezentuje swoją książkę „Rojber z Rozbarku”, dzięki której czytelnik zostanie przeniesiony w świat familoków, odpustów, dymiącej kopalni „Rozbark” oraz rozbarskich tradycji. Zapraszamy na spotkanie z Leonem Wostalem do Centrum Edukacyjno-Kulturalnego im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy kościele pw. św. Jacka /ul. Matejki/ w Bytomiu - Rozbarku, podczas którego autor nie tylko będzie promował swoją książkę, ale również opowie o tym, co zmotywowało go do jej napisania.
O dzieciństwie w familokach, odpustach i jeździe tramwajami
Książka „Rojber z Rozbarku” napisana w gwarze śląskiej opowiada o życiu na Rozbarku, dzieciństwie w familokach, odpustach, grach i zabawach w szkole, szkolnych wycieczkach, przejażdżkach tramwajami po Rozbarku, pracującej kopalni oraz rozbarskich tradycjach.
Autor dawniej mieszkał w Rozbarku, teraz mimo że jest mieszkańcem Piekar Śląskich nadal darzy sentymentem swoją dzielnicę z lat dzieciństwa. Rozbark Leona Wostala to świat, w którym za starymi murami familoków i podwórek kryją się opowieści z dzieciństwa, pełne beztroski i śląskiego folkloru. Spacerując ulicami swojej dawnej dzielnicy, ten pasjonat historii wciąż odkrywa ślady przeszłości. Obraz zmieniającego się Rozbarku, który w XX wieku stał się jedną z najbardziej uprzemysłowionych dzielnic Bytomia zachował w pamięci Leon Wostal, który urodził się w 1958 roku w kamienicy przy ulicy Średniej (dziś ul. Sandomierska), w rodzinie, która mieszkała tu od pokoleń.
Sięgając do wspomnień, Leon Wostal potrafi - często z humorem - oddać rzeczywistość sprzed ponad pół wieku, nie tylko szczegóły topograficzne dzielnicy, ale także koloryt śląskiej obyczajowości i kultury.
Warto dodać, że rysunki grafiki do książki "Rojber z Rozbarku" namalowała Oliwia Hyla, uczennica Technikum nr 4 w klasie grafiki i poligrafii cyfrowej w Bytomiu.
- Chcę pokazać, jak my kiedyś żyli, uczyli się i bawili za dziecka. Jak to było w cołkij familii i cołkij ferajnie. Nasza tradycja to cenny kulturowo skarb i nikaj indziej spotykany zabytek ‒ mówi o swojej książce Leon Wostal.
Zachęcamy do posłuchania podcastu z Leonem Wostalem, który opowiada nie tylko o swojej książce, ale również o dzieciństwie spędzonym w Rozbarku.
Spotkaj się z autorem książki
Książkę „Rojber z Rozbarku” będzie można kupić podczas spotkania z Leonem Wostalem już w piątek 17 listopada o 17:00 w Centrum Edukacyjno-Kulturowym im. ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki w Bytomiu - Rozbarku. Wstęp wolny!
Podobne wiadomości:
- Khambatta Dance Company w Teatrze Rozbark 2025-04-14
- Naznaczeni w Teatrze Rozbark 2025-04-12
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Spotkania z Kulturą Śląską 2025-04-09
- Wielka zbiórka pamiątek życia codziennego Rozbarczan 2025-03-22
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Bytomscy uczniowie „Baletówki” zaprezentowali zwycięskie prace 2025-03-14
- Bezpłatny kurs przewodnika lokalnego po Rozbarku 2025-03-03
- Marzec w Teatrze Rozbark 2025-02-28
- Walentynki w Bytomiu 2025-02-10