Wielka zbiórka pamiątek życia codziennego Rozbarczan
22 Marca 2025
Klub Sportowy Skarpa Bytom oraz Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku organizują wyjątkową akcję – zbiórkę pamiątek życia codziennego mieszkańców Rozbarku z przełomu XIX i XX wieku. Zebrane przedmioty posłużą do wyposażenia aranżowanego Mieszkania Rozbarskiego oraz Izby Tradycji, które powstaną w budynku dawnej dyrekcji Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark.
Pod koniec stycznia Klub Sportowy Skarpa Bytom podpisał umowę dzierżawy z gminą Bytom na 25 lat, dzięki czemu budynek dawnej dyrekcji Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” oraz sąsiednie obiekty zyskają nowe życie. W ramach rewitalizacji powstaną tam Izba Tradycji, Izba Przyszłości oraz Mieszkanie Rozbarskie, które będą przypominać o codziennym życiu mieszkańców Rozbarku na przełomie XIX i XX wieku. Aby wiernie odtworzyć historyczny klimat, Klub Sportowy Skarpa Bytom i Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku organizują zbiórkę pamiątek związanych z życiem codziennym dawnych Rozbarczan.
Nowe życie zabytkowego budynku
Zabytkowy budynek dawnej dyrekcji „Heinitzgrube”, czyli późniejszej KWK „Rozbark”, zostanie wyremontowany i przeznaczony na cele społeczno-edukacyjne oraz turystyczno-kulturalne.
– W budynku dawnej dyrekcji planujemy m.in. utworzyć Izbę Tradycji, Izbę Przyszłości i Mieszkanie Rozbarskie, zaś w budynku centrali telefonicznej powstaną mieszkania o charakterze socjalnym – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM i dodaje: – Ważne są dla nas zarówno przedmioty o wartości historycznej, jak i te, które mają szczególne znaczenie sentymentalne dla mieszkańców. Każdy przekazany obiekt pomoże stworzyć autentyczne Mieszkanie Rozbarskie oraz Izbę Tradycji, które będą częścią przestrzeni poświęconej historii i kulturze tej wyjątkowej dzielnicy. Zbieramy przedmioty codziennego użytku, meble, elementy wystroju wnętrz, dokumenty, fotografie, książki, a także tradycyjne śląskie stroje i narzędzia rzemieślnicze.
Osoby chętne do przekazania pamiątek mogą kontaktować się mailowo pod adresem: lub pod numerem telefonu: 32 777 07 77.
Zbiórka w ramach projektu „Zielony kwartał KWK Rozbark”
Zbiórka odbywa się w ramach projektu „Zielony kwartał KWK Rozbark – Edukacja Zielona Transformacja”, finansowanego z Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców Bytomia i dzielnicy Rozbark poprzez działania edukacyjne, ekologiczne i społeczne. Rewitalizacja dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” pozwoli stworzyć przestrzeń dla spotkań międzypokoleniowych, promocji historii oraz kultury regionu.
Podobne wiadomości:
- Rozbarska Biesiada w Przedszkolu nr 20 2026-05-30
- Dzień Dziecka w Rozbarku 2026-05-19
- Odrestaurowana zabytkowa kapliczka w Rozbarku wróciła na swoje miejsce 2026-05-12
- Puchar Polski we wspinaczce na czas w Skarpie Bytom 2026-05-07
- Zakłady przemysłowe - historia o dawnym Bytomiu 2026-04-25
- Miasta Idei. Przyszłość Bytomia, jako miasta pogórniczego 2026-04-20
- Bytom wspinaczkowym centrum Polski 2026-04-18
- Skwer przy ulicy Tuwima zmienił się nie do poznania 2026-04-17
- Skarpa Bytom gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej. Ponad 450 zawodników na starcie 2026-04-16
- Dawne kopalnie przywrócone naturze 2026-03-21