Naznaczeni w Teatrze Rozbark
12 Kwietnia 2025W sobotni wieczór wystawiona została najnowsza sztuka Teatru Rozbark „naznaczeni. The somatic practices of lunacy”. Reżyserka Anna Piotrowska zabrała widzów do świata Williama Szekspira. Zespół Artystyczny czerpiąc motywy z wybranych dzieł dramatopisarza eksplorował jego postaci: m.in. Lady Makbet, Koriolana, Ofelię, Ryszarda III, także figury błazna i doktora – badając ich energetyczną charakterystykę oraz symboliczny potencjał, również w kontekście współczesnej kultury. Spektakl wystawiony zostanie jeszcze w niedzielę.
Forma spektaklu stanowi swoisty montaż – złożony z tekstów wędrujących pomiędzy postaciami – wzmacniając ich pierwotny ładunek energetyczny. Tak skonstruowana narracja kreuje oniryczny świat, w którym energie przeskakują z jednego ciała na drugie. Tworzenie sampli dla postaci i eksplorowanie ich z perspektywy somatycznego procesu lunatykowania, ujawniają charakterystyczne dla twórczości Szekspira motywy obłędu i szaleństwa. Szekspir interesował się i opisywał świat z perspektywy swoich czasów. Ukazywał mechanizmy ludzkich emocji, takich jak: chciwość, podejrzliwość, chęć dążenia do dominacji i panowania nad innymi. Te psycho-fizyczne przeskoki między jedną historią a drugą stanowią metaforę wpływu, jaki wywieramy na siebie nieustannie.
Struktura dramaturgiczna spektaklu splata się z wątkami psychoterapeutycznymi – zgłębiania własnej historii i relacji (często trudnych i ambiwalentnych) względem figur matek i ojców. Badanie historii i psychologii postaci otworzyło przed artystami nieograniczone możliwości ekspresji, które nie zawężają się do jednej konwencji. Anna Piotrowska, twórczyni spektaklu, tak wypowiada się o procesie konstruowania dzieła: „Wymowne słowa Lewisa, które padają w kronice historycznej W. Szekspira Król Jan – „Ważne motywy powodują silne działania” („Strong reasons make strong actions”) – stanowią dla mnie inspirację do budowania dramaturgii w teatrze, również w tym spektaklu. Szekspir, posługując się słowem, pobudza zarówno intelekt, jak i emocje. Jednak teatr to także obraz i materia – fizyczna, cielesna, pogłębiona obecność performerów może wzbogacić przekaz, nadając mu nowy wymiar. Obraz oddziałuje na widza w sposób intuicyjny i pierwotny, docierając do pozazmysłowej percepcji. Dzięki temu staje się nie tylko uzupełnieniem tekstu, lecz także podróżą do innej rzeczywistości, dopełniającą myśl Szekspira.”
Spektakl wystawiony będzie jeszcze w niedzielę (13 kwietnia) o godzinie 19:00. Bilety w cenie 40 i 30 złotych dostępne są na stronie: link do strony z możliwością kupienia biletu.
Podobne wiadomości:
- Khambatta Dance Company w Teatrze Rozbark 2025-04-14
- Premiera w Teatrze Rozbark 2025-04-10
- Koncert na czerwonym dywanie 2025-03-20
- Bytomscy uczniowie „Baletówki” zaprezentowali zwycięskie prace 2025-03-14
- "Spartakus” – premiera na deskach Opery Śląskiej 2025-03-08
- Marzec w Teatrze Rozbark 2025-02-28
- Bezpłatne warsztaty taneczne dla seniorów 2025-02-07
- Wybitni młodzi sportowcy docenieni za ich ciężką pracę i sukcesy 2025-01-24
- Budynek dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” dostanie drugie życie 2025-01-20
- Integra na scenie 2025-01-09