• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Marzec w Teatrze Rozbark

Marzec w Teatrze Rozbark

28 Lutego 2025

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca AST, prezentacja etiud tanecznych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej oraz taneczne warsztaty weekendowe – to tylko część wydarzeń z marcowego repertuaru Teatru Rozbark.  

9 marca o 18.00 na deskach Teatru Rozbark zaprezentowany zostanie spektakl muzyczno-wokalno-taneczny „Tango Silesia”.  Przedstawienie inspirowane sainete criollo – krótką formą teatralną o charakterze komicznym wywodzącą się z Argentyny. W scenach tanecznych połączone zostały techniki i estetyka tanga argentyńskiego, tańców ludowych (śląska polka, krzyżok, chodzony) i tańca współczesnego, a także tańca dworskiego.

Tango Silesia na scenie

Fabuła to z pozoru banalna historia miłości dwojga, z których jedno pochodzi ze społeczności mieszkańców przedmieścia Buenos Aires albo Montewideo, a drugie jest Ślązakiem. To daje okazję do spotkania różnych kultur i obyczajów, ale prawdziwa, istotna granica, którą badamy, przebiega między rzeczywistością teatru i codzienności, między aktorami i widzami.

Przed spektaklem będzie miało miejsce wprowadzenie publiczności w kontekst historyczny i kulturowy wydarzeń, które rozegrają się na scenie, przedstawienie źródeł i znaczenia wybranych pieśni i tańców, a także niektórych pojawiających się w nich terminów. Widzowie zostaną zachęceni do wspólnego śpiewania tekstów (refrenów) tang i pieśni, a po finałowej scenie do wspólnej potańcówki. O oprawę muzyczną zadba Kapela Dejcie Pozór z Chorzowa.

Młodzi tancerze na scenie

14 marca o 19.00, Teatr Rozbark zaprasza na prezentację etiud tanecznych uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego.  Podczas wieczoru zobaczymy prace uczniów bytomskiej „Baletówki”  wyróżnione podczas XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołkowskiej. Podczas wieczoru zaprezentowane zostaną etiudy „Nadzieja” w wykonaniu Julia Opitek,  „Wędrówka duszy” Oliwii Dudek, Świergot”Oliwii Kocik. Wystąpią także Kajetan Kocik i Iga Szwej. Bilety dostępne w systemie kasowym online na stronie www.teatrrozbark.pl.

Ucznowie szkoły baletowej, fot. T. Klarenbach, J. Staszczyk

Pokaz spektaklu dyplomowego

Trwają próby do spektaklu dyplomowego studentek i studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Już w piątek, 7 marca o 19.00 wystawią  „Bachantki” w reżyserii Darii Kopiec i choreografii Danieli Komędery.

W spektaklu wykorzystana została tragedia Eurypidesa „Bachantki” w tłumaczeniu Jerzego Łanowskiego, „Kołysankę dla okruszka” Agnieszki Osieckiej, „Miłość od pierwszego wejrzenia” Wisławy Szymborskiej, „Kwaterunki” Kazimiery Iłłakowiczówny oraz fragmenty „Nie trzeba być Komnatą” Emily Dickinson w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, a także wiersze Safony w tłumaczeniu Jana Pietrzyckiego.

Obsada: Eliza Bilska, Julia Bodziony, Angelika Bosacka, Artur Gołuch, Weronika Gotowska, Nadine Gregor, Rafał Karnicki, Natalia Koper, Ewa Kowalczyk, Weronika Manowska, Zuzanna Meyer, Paulina Michalska, Aleksander Mitura, Michalina Pitry, Aleksandra Płużyczka, Agata Skucińska, Dawid Sozański, Michelle Stolarek

Weekendowe warsztaty taneczne

22 i 23 marca, Teatr Rozbark zaprasza na weekendowe warsztaty taneczne, które poprowadzi Dominika Jaenel, tancerka, choreografka oraz instruktorka tańca. Dominika Jaenel jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Choreografia i Techniki Tańca oraz Studium Animatorów Kultury “SKiBA” we Wrocławiu na kierunku animator tańca.

Jest także wieloletnią uczestniczką Festiwalu Cyrkulacje oraz uczestniczką warsztatów Joga Dance Flow pod okiem Anny Haracz. Przez ostatnie lata jest instruktorką tańca dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych i prowadzia zajęcia z tańca klasycznego oraz tańca współczesnego. Prowadzi warsztaty tańca intuicyjnego i świadomej pracy z ciałem. Dąży do połączenia ciała, duszy i umysłu. Pogłębia swoją świadomość ciała poprzez praktykę jogi, pracę z oddechem, improwizację, taniec intuicyjny Gaga.

Dominika Jaenel

Informacje o biletach i szczegółowy repertuar dostępny jest na www.teatrrozbark.pl.

Podobne wiadomości:

do góry