• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" (..)

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta

2 Grudnia 2023

Apel harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego bytomskiego Hufca otworzył 1 grudnia uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Domowi Polskiemu „Ul” przy ul. Korfantego 38. Tablica upamiętnia organizacje działające w Dom Polskim ”Ul” w latach 1910-1922, ale także jedną z pierwszych drużyn harcerskich działających na terenie Bytomia. W jej powstanie zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, który ufundował tablicę.

Tablica upamiętnia organizacje działające w Dom Polskim ”Ul” w latach 1910-1922, ale także jedną z pierwszych drużyn harcerskich działających na terenie Bytomia

W piątkowej 1 grudnia uroczystości oprócz bytomskich harcerzy oraz osób zaprzyjaźnionych z bytomskich hufcem, udział wziął również zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras, senator RP Halina Bieda, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, a także przedstawiciele Chorągwi Śląskiej ZHP, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz pomysłodawcy projektu tablicy.

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski  "Ul" odsłonięta

Na tablicy widnieje napis „W tym budynku znajdował się w latach 1910 - 1921 DOM POLSKI “Ul”, który był oparciem dla działalności licznych Polskich Organizacji i stowarzyszeń. Tu w latach 1919-1921 odbywały się zbiórki pierwszej w Bytomiu Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego.” Tym samym nowa tablica nie tylko upamiętnia polskie organizacje w nim działające, ale również przypomina o kluczowych wydarzeniach dla Polaków mieszkających na Śląsku na początku XX wieku.

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta (1) Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski
10

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Dom Polski "Ul" odsłonięta

Odsłaniając nową tablicę w budynku „UL” warto podkreślić, że na ścianie Domu Polskiego wisiała dawniej tablica pamiątkowa z 1959 roku, a widniejący na nim grawer „Dom ten do roku 1922 był ośrodkiem organizacji kulturalno-oświatowych i społeczno-politycznych walczących o narodowe i społeczne wyzwolenie Ziemi Bytomskiej. W 15 rocznicę powstania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1959 roku. Komitet Obchodu 15-lecia P.R.L. w Bytomiu” wzbudzał wiele emocji.

Dawna siedziba Domu Polskiego „UL” odżyła dzięki harcerzom

Przypomnijmy, że historyczny budynek Domu Polskiego, zwany „Ulem”, znajdujący się u zbiegu ulic Sokoła i Korfantego, stał się siedzibą bytomskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Obiekt zmodernizowany ze środków Unii Europejskiej pełni nową funkcję i stał się kolejnym odnowionym zabytkiem w Bytomiu.

W 2016 roku bytomskim harcerzom zamarzyło się, by historyczny budynek Domu Polskiego, zwany „UL-em”, znajdujący się u zbiegu ulic Korfantego i Sokoła, stał się siedzibą hufca. Dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się, a dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło zmodernizować jeden z najpiękniejszych obiektów w naszym mieście. Od 28 maja 2021 roku wyremontowany budynek „UL-a” stał się siedzibą komendy hufca ZHP w Bytomiu.

Poznaj historię „UL-a”

Początki „UL-a” sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, kiedy w budynku mieścił się lokal gastronomiczny „Franz Bönsch Gartem-Restaurant”. Poza tym, że istniała w nim restauracja, a później kino, budynek na początku XX wieku zaczął pełnić funkcję społeczne i administracyjne. Wówczas rozpoczęła się najciekawsza historia „UL-a” związana z okresem powstań śląskich i dwudziestolecia międzywojennego, bowiem działały w nim zarówno polskie, jak i niemieckie organizacje.

Warto podkreślić, że budynek „UL-a” był miejscem pielęgnacji polskiej kultury, języka i historii. Od 1910 roku był on własnością znanego polskiego działacza Michała Wolskiego. To w nim mieściła się siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, który działał w Bytomiu od 1895 roku, Polskiego Zjednoczenia Zawodowego, Związku Towarzystwa Polek, chóru „Halka”, „Jedność” oraz Polskiego Koła Śpiewaczy. W budynku działał także Związek Harcerstwa Polskiego, gdzie w 1919 roku powstała pierwsza męska drużyna harcerska. Dom był wtedy pełen ludzi i życia, dlatego nazywano go „Ulem”, a według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgę od powstańców.

Bogata historia „UL-a” pokazuje, jak ważne miejsce odgrywał ten budynek w historii Bytomia, ale również Związku Harcerstwa Polskiego w tym mieście. Dla harcerzy nieocenioną wartość mają dzisiaj zdjęcia ze zbiorek harcerskich, które prowadził harcmistrz Józef Kwietniewski, który jest nie tylko bohaterem hufca ZHP w Bytomiu, ale jego imieniem została nazwana jedna z głównych ulic w naszym mieście, łącząca ul. Piłsudskiego z ul. Wrocławską.

Po tym, jak Bytom pozostał na mocy decyzji mocarstw zachodnich w granicach Niemiec w 1921 roku, Michał Wolski sprzedał budynek, który przejęły Górnośląskie Browary. Przywrócono jego niemiecką nazwę „Städtischer Aue”, w którym ponownie zaczęła działać restauracja, a następnie Dom Ludowy - Volkhaus, Niemiecki Związek Zawodowy - NS Betriebszellen Organisation, siedziba NSDAP oraz kino mające aż 364 miejsca. W 1945 roku kino zostało zniszczone przez żołnierzy Armii Czerwonej, co spowodowało, że budynek przeznaczono do rozbiórki. Zdecydowano się jednak po interwencji PTTK wstrzymać jego likwidację, a w najlepiej zachowanej części obiektu działało do końca lat siedemdziesiątych XX wieku przedszkole. W 1978 roku budynek stał się częścią Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a także siedzibą Izby Tradycji i Perspektyw Miasta Bytomia. W kolejnych latach stopniowo popadał w ruinę i dopiero w 2017 roku obiekt zakupił ZHP Bytom. Pozyskane środki z Unii Europejskiej umożliwiły rewitalizację budynku „UL-a”, którego efekty możemy właśnie podziwiać.

Podobne wiadomości:

do góry