Historia

Historyczna nastawnia bramowa dostanie nowe życie. Ruszył jej remont 26/04/2024
W piątek 26 kwietnia firma PORR SA rozpoczęła remont zabytkowej nastawni bramowej. W ramach prac wykonawca oczyści i pomaluje konstrukcję, przeprowadzi renowację elewacji i dachu, wymieni drzwi, okna i oświetlenie. Zaplanowana jest też modernizacja wnętrza oraz podświetlenie obiektu. Łączny koszt to około 1,4 mln zł.

Para buch! Koła w ruch! 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon 25/04/2024
Przed nami długi, majowy weekend. Nie wiesz jak go spędzić? My podpowiadamy. Skorzystaj z oferty najstarszej czynnej na świecie kolei wąskotorowej, która właśnie w majówkę rozpoczyna tegoroczny sezon. Już od 1 maja będzie można nie tylko przejechać się historycznym parowozem z Bytomia do Tarnowskich Gór, ale także zwiedzić z przewodnikiem Izbę Tradycji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i stację Bytom Karb Wąskotorowy

Majowe świętowanie w Bytomiu 18/04/2024
Przed nami wyczekiwana majówka. Tych, którzy święto Konstytucji 3 Maja będą obchodzić w Bytomiu, zapraszamy na Rodzinny Piknik, który odbędzie się w Parku Miejskim. Dzień wcześniej, czyli 2 maja happeningiem historycznym uczcimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Miechowicki schron czeka na miłośników historii i militariów 18/04/2024
Po zimowej przerwie podziemny przeciwlotniczy schron w Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających. Zapraszamy w najbliższą sobotę 20 kwietnia od 12:00 do 18:00. W schronie będzie można zobaczyć nie tylko stałe wystawy, ale opiekunowie obiektu przygotowali nowe ekspozycje, które będą dostępne w podziemnym schronie. Wstęp wolny!

Poznaj Bytom podczas wiosenno-letnich spacerów 17/04/2024
Z okazji 770-lecia Bytomia wspólnie z Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków przygotowaliśmy prawie 20 spacerów po Bytomiu, podczas których odwiedzimy lokalne zabytki, zobaczymy miejsca związane z dawnym przemysłem i ośrodkami wydobycia, a także – co będzie nowością w tym roku – zwiedzimy mroczne zakamarki Bytomia podczas nocnych spacerów śladami przemytników czy zbrodniarzy. Pierwszy spacer z Teresą Ebis, która

Bytomianie będą świętować 20-lecie Polski w Unii Europejskiej 15/04/2024
Jak zmienił się Bytom dzięki środkom z Unii Europejskiej widzimy na przykładzie terenów po dawnej KWK „Rozbark”, gdzie w pokopalnianych obiektach znowu tętni życie. To właśnie tam będziemy świętować 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Będą nie tylko występy i warsztaty z udziałem artystów Teatru Rozbark i Opery Śląskiej, wspólne gotowanie z Kubą

770 kilometrów na rowerze na 770-lecie Bytomia 9/04/2024
Za nami już druga wycieczka organizowana przez Bytomski Turystyczny Klub Kolarski „Catena” w ramach akcji „770 kilometrów na rowerze na 770-lecie Miasta Bytom 1254 – 2024”. Tym razem w wycieczce rowerowej po naszym mieście miłośnicy jednośladów odwiedzili m.in. dawny budynek starostwa powiatowego przy ul. Korfantego, Muzeum Górnośląskie na pl. Sobieskiego, wieżę ciśnień, a także szyb „Bolko” dawnej kopalni rud cynku

Właściciel Szybu Krystyna przygotowuje rewitalizację zabytku 4/04/2024
Szyb Krystyna to jeden z najbardziej ikonicznych zabytków poprzemysłowych województwa śląskiego. Górujący nad Bytomiem obiekt z 1929 roku ma szansę na rewitalizację. Właściciel zabytku – firma Multi Polymers – złożył już wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych do zagospodarowania i zabezpieczenia szybu. Całkowity koszt rewitalizacji obiektu to około 23 mln zł.

W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 31/03/2024
Jak co roku w okresie wielkanocnym Muzeum Górnośląskie zorganizowało konkurs na Górnośląskie kruszonki. W tegorocznej 34. edycji konkursu 41 uczestników, wśród których znalazło się jedenastu debiutantów, zaprezentowało niemal 200 prac. Wystawę pokonkursową można zobaczyć do 30 kwietnia 2024 roku.

Święcili pokarmy w tradycyjnych strojach 30/03/2024
Dziś, w Wielką Sobotę, tradycyjne święcenie pokarmów odbywa się w wielu kościołach w całej Polsce. Od przeszło dekady, w kościele św. Jacka ceremonia odbywa się w niezwykłych okolicznościach. Z koszyczkami do kościoła przychodzą mieszkańcy w tradycyjnych strojach rozbarskich. Na początku frekwencja była symboliczna, jednak z biegiem lat uczestników przybywało, i z każdym rokiem jest co raz większa.