4 Design Days 2024. Prezydent Bytomia o rewitalizacji Śródmieścia
27 Stycznia 2024Rewitalizacja Zaułka - jednej z najstarszych ulic w Bytomiu oraz ulicy Dworcowej, najbardziej uczęszczanego deptaka w Śródmieściu, odnowa zabytkowych kamienic oraz tworzenie nowych przestrzenni rekreacyjnych i terenów zielonych w centrum miasta. To najważniejsze tematy, jakie poruszył prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który był jednym z panelistów podczas odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach konferencji 4 Design Days 2024.

- W 2023 roku sfinalizowaliśmy wiele kluczowych dla miasta inwestycji związanych z rewitalizacją miasta. Jedną z najważniejszych była odnowa ulicy Dworcowej. Do udziale w procesie rewitalizacji historycznej ulicy w sercu Bytomia zaprosiliśmy również wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorców - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Nowa Dworcowa to przestrzeń współdzielona, z której korzystają piesi, rowerzyści i w ograniczonym zakresie - kierowcy. Koncepcja zagospodarowania ulicy była odpowiedzią mieszkańców na potrzebę uspokojenia ruchu na ulicy, wprowadzenia zieleni i miejsc odpoczynku. To także renowacja zabytkowych kamienic, które teraz znów oczarowują swoim pięknem przechodniów - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.
Współpraca z podmiotami prywatnymi i mieszkańcami kluczem do sukcesu rewitalizacji Śródmieścia
W sobotniej debacie „Śląsk się zmienia - prezentacje najciekawszych inwestycji samorządowych w regionie” wzięli udział przedstawiciele kilku samorządów z województwa śląskiego, w tym m.in. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz przedstawiciele takich miast jak: Żywiec, Sosnowiec, Ruda Śląska, Mysłowice oraz Kalety.
Podczas spotkania prezydent Mariusz Wołosz podkreślał na przykładzie zakończonych w Śródmieściu inwestycji związanych z rewitalizacją ulicy Dworcowej rolę mieszkańców, przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych oraz podmiotów prywatnych w procesie rewitalizacji. Ich udział w konsultacjach społecznych oraz spotkaniach umożliwił dostosowanie inwestycji do rzeczywistych potrzeb mieszkańców i usprawnił przebieg procesu inwestycyjnego.
- Chcieliśmy, by ulica Dworcowa była przyjazna wszystkim użytkownikom. Usunęliśmy bariery architektoniczne, poprowadziliśmy ścieżkę z kostki integracyjnej i tablice tyflograficzne dla osób niewidomych - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

4 Design Days 2024. Prezydent Bytomia o rewitalizacji Śródmieścia
Bytom to miasto z potencjałem
- Trwająca rewitalizacja Śródmieścia Bytomia to nie tylko zmiana otoczenia terenów w ścisłym centrum miasta, przywrócenie piękna zabytkowym kamienicom oraz pozyskanie lokali mieszkalnych dla bytomian, ale również poprawa wizerunku miasta, które zmienia się w takim kierunku, jakiego oczekują mieszkańcy - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Zachodzące zmiany dostrzegają już nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale również odwiedzający Bytom turyści. Proces ten rozłożony jest jednak na wiele lat - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.
W trakcie debaty prezydent Wołosz odniósł się także do najbliższych planów inwestycyjnych w mieście. Wśród najważniejszych inwestycji wymienił m.in.: przebudowę kanalizacji w ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Matejki do ul. Chrobrego wraz z budową zbiornika retencyjnego pod pl. Sobieskiego, przebudowę kilkunastu dróg w mieście, ale także adaptację budynku po dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 na ośmiooddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym, utworzenie dodatkowych miejsc w Żłobku nr 1 przy ul. Łużyckiej oraz stworzenie nowego żłobka przy ul. Hlonda.

4 Design Days 2024. Czyli święto architektury, designu i nieruchomości
Odbywający się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 4 Design Days 2024 to czas debat, rozmów, ale także kreowania światowych trendów w architekturze i designie. Udział w wydarzeniu wzięli oprócz znanych polskich i zagranicznych architektów, projektantów oraz znawców designu, także producenci i przedstawiciele firm usługowych i deweloperzy, jak również przedstawiciele samorządów.
Podczas wydarzenia poruszono nie tylko sprawy związane z rewitalizacją historycznej architektury w polskich miastach, ale również skupiono się na najważniejszych problemach, z jakimi musi się mierzyć Polska i Europa oraz lokalne społeczności. W trakcie spotkań, debat oraz towarzyszących imprezie wydarzeń rozmawiano również o najnowszych trendach w architekturze i budownictwie, roli samorządów w odbudowie substancji miejskiej, a także planach inwestycyjnych gmin, oczekiwań mieszkańców oraz występujących zmianom w przestrzeni publicznej polskich miast, zwłaszcza na Śląsku.
W trakcie debat poruszono również wyzwania przed jakimi stoją współczesne miasta, takie jak: rozlewanie się zabudowy, wyspy ciepła w centrach miast, wielofunkcyjne dzielnice oraz problemy transportowe przed jakimi stoją miasta.
Podobne wiadomości:
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco 2025-02-20
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31
- Fundacja La Luna na pomoc psim seniorom 2025-01-16
- Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań 2024-12-23
- Kościół św. Wojciecha przejdzie renowację. Umowa podpisana 2024-12-09