Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie
21 Lutego 2025Trwają prace w modernistycznym budynku przy ul. Smolenia 20, gdzie powstaje przedszkole miejskie i oddział żłobkowy. Ekipy budowlane nie próżnują. W całym budynku skute zostały stare tynki i rozebrane podłogi i sufity. Trwają też prace rozbiórkowe przybudówek.
Pochodzący z 1890 roku budynek, w którym swoją siedzibę miał sierociniec, a następnie Zakłady Naprawcze Sprzętu Medycznego, przechodzi prawdziwą metamorfozę.
– W pierwszej kolejności zajęliśmy się skuciem tynków i zerwaniem zniszczonych posadzek. Na tym etapie prac oceniamy też stan techniczny stropów na poszczególnych kondygnacjach. Następnie piętro po piętrze będziemy stopniowo przywracać budynek do życia – mówi Krzysztof Sewioło, kierownik budowy z ramienia wykonawcy firmy Efekt Sp. z o.o.
Piętro po piętrze
Ponieważ zagospodarowywany budynek, w którym kiedyś mieścił się sierociniec, a następnie Zakłady Naprawcze Sprzętu Medycznego, zyska nowe funkcje, zwiększona zostanie też jego powierzchnia użytkowa. Obecnie trwają prace rozbiórkowe wewnątrz budynku oraz wyburzenia sąsiadujących przybudówek.
– Część wyburzeniową zrealizowaliśmy na poziomie 80 proc. i przygotowujemy się do rozbiórki kolejnych zabudowań – tłumaczy kierownik budowy.
W dalszej kolejności remontowany będzie dach, wymieniane będą drzwi, okna oraz czyszczona ceglana elewacja budynku. Wymienione zostaną wszystkie instalacje, dodatkowo wykonana zostanie także instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii. W miejscu rozebranych przybudówek, na potrzeby żłobka dobudowana zostanie nowa, parterowa część budynku wraz ze strefą wejścia i szatniami. Prace powinny zakończyć się w 2026 roku.
Adaptacja do nowych funkcji
Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, a całość prac realizowana będzie zgodnie zaleceniami konserwatorskimi. Po remoncie powstanie tam placówka dla około 200 dzieci przedszkolnych oraz żłobek z 24 miejscami.
Modernizacja i adaptacja budynku przy ul. Smolenia 20 na potrzeby przedszkola miejskiego i oddziału żłobkowego jest zrealizowana dzięki środkom z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych, z Programu „Aktywny Maluch 2022-2029", a także dotacji z Funduszu Odporności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Koszt inwestycji to ponad 14,5 mln zł.