• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Fascynujący świat owadów

Fascynujący świat owadów

22 Lutego 2025

Muzeum Górnośląskie zawsze łączyło ludzi zainteresowanych przyrodą, nauką i entomologią. Świadczy o tym zainteresowanie trwającym w Bytomiu I Międzynarodowym Dniem Wymiany Owadów i Targami Entomologicznymi, które przyciągnęły do naszego miasta entomologów, miłośników owadów i świata przyrody.

Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne

Dla znawców tematu i nie tylko, to niepowtarzalna okazja, aby zachwycić się różnorodnością owadów z całego świata – od kolorowych motyli, przez egzotyczne chrząszcze, po fascynujące żywe owady. Na zainteresowanych czekają unikalne eksponaty i materiały jak np. owady kolekcjonerskie, sprzęt entomologiczny (artykuły preparacyjne i inne narzędzia) czy książki, przewodniki i atlasy o tematyce entomologicznej.

Targi to także przygoda dla najmłodszych, ponieważ mogą tu zobaczyć żywe owady – sprawdzić, jak wyglądają z bliska, poznać ich zwyczaje i zachowania. Wydarzenie oferuje możliwość poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń z ekspertami oraz poznania pasjonatów entomologii z kraju i zagranicy.

W czasie targów  kolekcjonerzy mogli wymienić materiał entomologiczny i hodowlany, zakupić profesjonalny sprzęt i owady. To także doskonałą okazja do spotkania i wymiany doświadczeń.

Kolekcja motyli

Impreza wpisuje się też w działania placówki realizowane metodą citizen science, czyli nauki obywatelskiej, w której badania prowadzone są z udziałem osób niebędących ekspertami (zawodowymi i profesjonalnymi naukowcami).

Muzeum Górnośląskie od zawsze było miejscem, które skupiało towarzystwa, organizacje i pasjonatów przyrody. To tu w 1992 roku powstało Śląskie Towarzystwo Entomologiczne. Dział Przyrody bytomskiego muzeum liczy ponad pół miliona okazów zoologicznych, botanicznych i geologicznych, a największe i najcenniejsze są właśnie  m.in. kolekcje entomologiczne.

Do jednych z najciekawszych należą unikalne kolekcje autorskie. Są to na przykład entomologiczne zbiory Franza Kirscha, Hansa Nowotnego, Paula Hermanna Raebela, Sergiusza Tolla, Wojciecha Mączyńskiego (najstarsza kolekcja owadów z Mazowsza) czy zbiór około 6 tysięcy ważek, powstały na bazie historycznej kolekcji Maksymiliana i Wiktora Żaków oraz Leona Sawkiewicza. Bardzo cenna jest także licząca ponad 20 tysięcy obiektów kolekcja żądłówek (Hymenoptera: Aculeata) Jane Van der Smissen. Zbiór tych owadów jest systematycznie poszerzany o okazy pochodzące z polskich badań naukowych i z wypraw badawczych prowadzonych w regionie śródziemnomorskim oraz w Nowej Kaledonii.

I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne (2) I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne (2)
13

I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne

Podobne wiadomości:

do góry