• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Noc Muzeów w Bytomiu. Zwiedzanie dla nocnych marków.

Noc Muzeów w Bytomiu. Zwiedzanie dla nocnych marków.

15 Maja 2025

Niepowtarzalną okazją do zajrzenia w muzealne zakamarki i nie tylko,  będzie Noc Muzeów. W sobotę, 17 maja, o niestandardowych godzinach swoje podwoje otworzą m.in. Pałac w Miechowicach,  Muzeum Górnośląskie, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Muzeum Koksownictwa oraz Schron w Miechowicach. Po raz kolejny w Noc Muzeów włączy się także Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Miechowicka Noc Muzeów w Pałacu w Miechowicach rozpocznie się o 16.00. Na gości czekać będą koncerty, wykłady, warsztaty i wystawy. Oprócz zwiedzania pałacu, zwiedzający będą mogli zobaczyć Kosmiczną podróż, czyli astrofotografie Marzeny Rogozińskiej, a także posłuchać jej opowieści o magii ciemnego nieba. Z kolei o niezwykłych zjawiskach pogodowych mówić będzie Damian Dąbrowski.

Na miłośników miechowickich opowieści i nie tylko, czeka też spacer historyczny na Górę Gryca, który poprowadzi Teresa Ebis. Już po zmroku, bo o 21.00, na nocny spacer przyrodniczo - sensoryczny zaprasza Wojciech Zarzycki i Mikołaj Siemaszko.

Strefa chilloutu przed Domkiem Matki Ewy

Od godz. 16.00 do 22.00 będzie można zwiedzić  zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Miechowicach. Nie zabraknie też mini koncertów uczniów  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz koncertów organowych w wykonaniu Roberta Kromolana.

Plakat informacyjny dotyczący Nocy Muzeów w Miechowicach

Noc Muzeów w schronie

Miłośników militariów i historii zapraszamy podczas Nocy Muzeów do zwiedzania schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej. Podziemny schron przy ul. Kasztanowej w Miechowicach będzie otwarty 17 maja od 16:00 do 22:00.

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom ze stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku.

Podziemny schron w Bytomiu-Miechowicach będzie otwarty 17 maja od 16:00 do 22:00

Wśród wystaw będzie można zobaczyć również m.in. makiety schronów Obszaru Warownego „Śląsk” i wystawę poświęconą II wojnie światowej oraz nową wystawę związaną z górnictwem. Autorami wystaw i prezentacji są między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Karol Januszewski, Adam Pawełczyk oraz śp. Piotr Orzeł.

Noc Muzeów z wąskotorówką

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu po raz drugi włącza się w Noc Muzeów. W sobotę, 17 maja od 18.30 do północy, na stacji Bytom Karb Wąskotorowy, na turystów czekać będą kolejowe atrakcje. Tego dnia zaplanowane zostało zwiedzanie stacji z przewodnikiem. Opowieść rozpoczną od roli nastawni i znajdujących się w niej urządzeń, a zakończą w wagonie salonowym. Warto też odwiedzić Izbę Tradycji GKW, gdzie zgromadzone zostały pamiątki ważne dla historii  bytomskiej kolei oraz historii kolei w regionie. Oprócz tego otwarty będzie sklepik z pamiątkami. Stałym punktem programu jest też wystawa taboru i przejazdy drezyną ręczną.

Tego wieczoru SGKW przygotowało bezpłatne przejazdy na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy  oraz po trzy połączenia na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Opłata za ten przejazd będzie wynosiła 20 zł za bilet normalny, 15 zł za bilet ulgowy (dzieci i młodzież do ukończenia 20 r. ż, studenci do ukończenia 26 r. ż, osoby z niepełnosprawnością) w jedną stronę a dzieci do lat 4 pojadą bezpłatnie. Bilety można zakupić na stronie SGKW oraz u obsługi pociągu w przypadku wolnych miejsc. Więcej informacji na stronie: https://sgkw.eu/aktualnosci/.

Noc z duchami historii w Muzeum Górnośląskim  

Tajemnice, niedopowiedziane historie, zagadki przeszłości. Tegoroczna  Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim odbędzie się pod hasłem Noc z duchami historii. Od 18.00 do 24.00 w siedzibach placówki przy pl. Sobieskiego i ul. Korfantego, nie zabraknie spotkań, pokazów i projekcji filmowych.

Muzeum Górnośląskie przy ul. Korfantego

W bogatym programie imprezy znalazły się m.in. pokaz szermierki historycznej, gra terenowa Duchy przeszłości a także prelekcja Zmory, zjawy i białe damy – czyli kto na zamkach straszy? Noc w bytomskim muzeum to także liczne oprowadzania po wystawach i wiele innych atrakcji.

Więcej szczegółów na stronie: https://muzeum.bytom.pl/?p=36137. 

Dla miłośników industrialu

W sobotę, 17 maja w ramach Nocy Muzeów, Koksownia Bytom po raz kolejny udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni – przyszłą siedzibę Muzeum Koksownictwa, które aktualnie działa online.

– Już trzeci raz mamy przyjemność brać udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania siłowni zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – dotychczas wszystkie darmowe bilety były rezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok i dodaje, że na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje.

Jak się zapisać na zwiedzanie koksowni

Noc Muzeów w zabytkowej siłowni dawnej Huty Bobrek jest  wydarzeniem bezpłatnym, jednak liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu, należy przesłać zgłoszenie (imię, nazwisko i numer telefonu) na adres: . Rejestracja rusza w środę, 14 maja, o 8.00. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń, a jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki.

Podobne wiadomości:

do góry