Para buch! Koła w ruch! 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon
29 Kwietnia 2025Długi majowy weekend przed nami, a ty nie wiesz jak go spędzić? Zapraszamy do Bytomia, gdzie 1 maja rozpoczyna tegoroczny sezon najstarsza nieprzerwanie czynna na świecie kolej wąskotorowa. Od 1 maja będzie można skorzystać z Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i przejechać się na trasie z Bytomia do Tarnowskich Gór, ale także zwiedzić Izbę Tradycji GKW, stację Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem oraz zobaczyć wystawę taboru kolejowego.
Ruszamy w trasę 1 maja
Pierwszy pociąg wyruszy na trasę 1 maja o 9.45 ze stacji Bytom Wąskotorowy, zaś kolejne o 12:45 i 15:45. Zakupu biletów dokonuje się u obsługi pociągu, a na pociągi kursujące w ramach pociągów rozkładowych SGKW nie prowadzi przedsprzedaży/sprzedaży internetowej. Ceny biletów dostępne są na stronie SGKW – Bilety
Zapraszamy również do zwiedzania Izby Tradycji na stacji Bytom Karb Wąskotorowy (izba jest czynna w godz. od 11:30 do 16:30), stacji Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem o godz. 12:00 i 15:00 i taboru kolei wąskotorowej.
Warto dodać, że Górnośląskie Koleje Wąskotorowe będą kursować przez cały długi weekend, a więc od 1 do 4 maja. Terminy kursowania w sezonie 2025 SGKW dostępne są na plakacie oraz na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - https://sgkw.eu/
Wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie Górnego Śląska
Na mapach kolei wąskotorowych Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie zajmują wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 roku kursuje najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.

Para buch! Koła w ruch! 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon
170 lat jednej z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, która rozpoczęła funkcjonowanie w 1853 roku. Przez 150 lat była krwiobiegiem górnośląskiego przemysłu, łącząc niemal wszystkie najważniejsze zakłady przemysłowe w regionie od kopalń węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu po huty stali, metali nieżelaznych oraz zakłady dolomitowe. Linie kolei wąskotorowej liczące setki kilometrów rozciągały się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Apogeum świetności kolej wąskotorowa przeżywała w latach 50. XX wieku, gdy długość linii kolejowych osiągnęła rekordową wielkość wynoszącą aż 233 km, a przewozy zbliżyły się do 7 milionów ton rocznie.
Na przełomie XX i XXI wieku wraz z transformacją gospodarczą, której efektem była likwidacja wielu zakładów przemysłu ciężkiego, rola kolei wąskotorowej zaczęła maleć. W 2003 roku powołano Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którego celem było zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej – od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.
Kolej utrzymują pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów, w tym Miasta Bytom.
Działają od ponad 20 lat
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstało w roku 2003, a celem jego istnienia jest zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej - od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.
Podobne wiadomości:
- Bytom świętuje Dzień Ziemi 2025-04-19
- Projekty z Bytomia do realizacji z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego 2024-10-10
- Lokomotywy zaprezentowały swoje wdzięki 2024-10-06
- Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętują 170-lecie działalności 2024-10-05
- Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętują 170-lecie działalności 2024-09-13
- Sierpniowa Nocna Szychta z wąskotorówką 2024-08-07
- Nocna szychta z wąskotorówką 2024-07-17
- Bytomska odsłona Industriady 2024-06-01
- Industriada na wąskim torze 2024-05-28
- Noc Muzeów w Bytomiu pełna atrakcji i wrażeń 2024-05-19