Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętują 170-lecie działalności
5 Października 2024Przejazdy pociągami prowadzonymi przez historyczne parowozy typu „Ryś” i „Las”, drezyną ręczną, zwiedzanie Izby Tradycji GKW, obiektów i zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, a także spotkanie z historycznymi postaciami jak Rudolf Pringsheim oraz gry, zabawy i konkursy. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe 5 i 6 października świętują z mieszkańcami Bytomia i turystami 170-lecie działalności najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie.
– To będzie wyjątkowe wydarzenie w historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W weekend 5 i 6 października przygotowaliśmy wiele atrakcji, a jedną z największych będzie pierwsza w historii GKW parada lokomotyw – mówi Kamil Czarnecki, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. – Podczas parady zaprezentujemy lokomotywy, które prowadzą naszą kolej. Będzie można zobaczyć i poznać historię m.in. parowozów „Las” i „Ryś”, kultowej rumuńskiej lokomotywy spalinowej Lxd2, lokomotywy Lyd2, która niegdyś kiedyś kursowała w KWK Dymitrow, chrzanowskiej lokomotywy Lyd1, czy lokomotywy WLs75 kursującej kiedyś na terenie Huty Baildon – podkreśla Kamil Czarnecki.

Wyjątkowe wydarzenie w historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Wyjątkowa parada lokomotyw przed nami
Zapowiadana parada lokomotyw odbędzie się w sobotę 5 października około 19:10. Podczas prezentacji członkowie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pokażą i omówią historię i działanie kadej jeżdżącej samodzielnie lokomotywy. Dodatkową atrakcją nocnej parady lokomotyw będzie specjalnie przygotowane na tę okazję oświetlenie. Zapraszamy miłośników kolei wąskotorowej na ten wyjątkowy pokaz już dzisiaj o 19:10 na stację Bytom Karb Wąskotorowy przy ul. Reja.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe świętują 170-lecie działalności
Jakie atrakcje czekają nas na stacji w Karbiu?
Świętowanie na stacji Bytom Karb Wąskotorowy rozpoczęło się o punktualnie o godzinie 11:00. Przewodnicy oprowadzają miłośników kolei wąskotorowej po Izbie Tradycji, nastawni Bkw posiadającej historyczne wyposażenie, a także innych zabudowaniach stacji w Karbiu. Ponadto turyści mogą zajrzeć do wnętrza lokomotywy, wypróbować swoje siły i przejechać się ręczną drezyną, porozmawiać z Rudolfem Pringsheimem, czyli przedsiębiorcą, który dostrzegł zalety kolei wąskotorowej i doprowadził ją do rozkwitu oraz skorzystać z przejazdów na trasie Bytom Wąskotorowy – Miasteczko Śląskie.
To jednak nie wszystkie atrakcje. Na stacji w Karbiu trwają pokazy kolejowego ratownictwa techniczego, odbywają się liczne gry, zabawy i konkursy, a dzieci mogą również korzystać z industrialnego placu zabaw oraz wcielić się w maszynistę, dzięki symulatorowi pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57 – ikony polskiej kolei.
Bez wątpienia sporo chętnych znajdzie się na urodzinową przejażdżkę wąskotorówką. Na pasażerów czeka 36 pociągów. Szczegółowy rozkład jazdy oraz cennik wraz z informacjami o poszczególnch atrakcjach odbywających się 5 i 6 października dostępne są na stronie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
170 lat jednej z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, która rozpoczęła funkcjonowanie w 1853 roku. Przez 150 lat była krwiobiegiem górnośląskiego przemysłu, łącząc niemal wszystkie najważniejsze zakłady przemysłowe w regionie od kopalń węgla kamiennego oraz rud cynku i ołowiu po huty stali, metali nieżelaznych oraz zakłady dolomitowe. Linie kolei wąskotorowej liczące setki kilometrów rozciągały się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Apogeum świetności kolej wąskotorowa przeżywała w latach 50. XX wieku, gdy długość linii kolejowych osiągnęła rekordową wielkość wynoszącą aż 233 km, a przewozy zbliżyły się do 7 milionów ton rocznie.
Na przełomie XX i XXI wieku wraz z transformacją gospodarczą, której efektem była likwidacja wielu zakładów przemysłu ciężkiego, rola kolei wąskotorowej zaczęła maleć. W 2003 roku gdy powołano Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którego celem było zachowanie w jak najlepszym stanie istniejących linii, budynków i taboru Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz ochrona dziedzictwa przemysłowego. Jego wolontariusze i pracownicy wykonują prace obejmujące wszelkie aspekty działania firmy kolejowej – od utrzymania porządku na terenie stacji i wzdłuż torów poprzez remonty nawierzchni kolejowej, remonty taboru aż po prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji.
Koleje wąskotorowe służą już tylko przewozowi turystów, a kolej utrzymują pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów, w tym Miasta Bytom.
Fenomen GKW
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to prawdziwy fenomen. Tylko w 2023 roku kursowało 495 ogólnodostępnych pociągów, z których 186 było prowadzonych trakcją parową, zaś 309 trakcją spalinową. Pociągi łącznie pokonały 6832 km i przewiozły aż 26 tys. turystów, czyli o 23,5% więcej niż w 2022 roku.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe obsługują trasę o łącznej długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.
Podobne wiadomości:
- Sezon wiosenny Górnośląskich Kolei Wąskotorowych otwarty 2025-05-01
- Para buch! Koła w ruch! 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon 2025-04-29
- Bytom świętuje Dzień Ziemi 2025-04-19
- 3 punkty zostają w Bytomiu 2025-03-16
- Od 9 marca pasażerowie skorzystają z nowego przystanku kolejowego Bytom-Stroszek 2025-03-06
- Pociągiem z Bytomia na lotnisko w Pyrzowicach 2025-03-04
- Koleje Śląskie mają własną aplikację mobilną 2025-03-03
- Uwaga kierowcy! Od piątku, 21 lutego kolejna zmiana w organizacji ruchu pod wiaduktem na ul. Zabrzańskiej 2025-02-19
- Startują ferie za złotówkę z Kolejami Śląskimi 2025-02-14
- Uwaga kierowcy! Rusza kolejny etap remontu wiaduktu nad ul. Strzelców Bytomskich w Stroszku 2025-02-07