Bytomskie nocne zwiedzanie
17 Maja 2025Bytomskie instytucje po raz kolejny włączyły się w organizowaną w naszym kraju od ponad 20 lat akcję. Mowa o Nocy Muzeów, podczas których uczestnicy mogą zajrzeć w muzealne zakamarki i nie tylko. W sobotę o niestandardowych godzinach swoje podwoje otworzyły m.in. Pałac w Miechowicach, Muzeum Górnośląskie, Zespół Zabytkowy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Muzeum Koksownictwa oraz Schron w Miechowicach. Nie zabrakło, jak co roku Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
W Pałacu w Miechowicach czekały gości koncerty, wykłady, warsztaty i wystawy. Oprócz zwiedzania pałacu, uczestnicy wydarzenia zobaczyli Kosmiczną podróż, czyli astrofotografie Marzeny Rogozińskiej oraz posłuchali jej opowieści o magii ciemnego nieba. Z kolei o niezwykłych zjawiskach pogodowych opowiadał znany w regionie Damian Dąbrowski.
Na miłośników miechowickich opowieści i nie tylko, czekał spacer historyczny na Górę Gryca, który ciekawie poprowadziła Teresa Ebis. W programie był jeszcze nocny spacer przyrodniczo - sensoryczny, na który zaprosił Wojciech Zarzycki i Mikołaj Siemaszko.
Strefa chilloutu przed Domkiem Matki Ewy
Dla uczestników wydarzenia otwarte w ten dzień były zabytkowe budynki: Ostoi Pokoju, kościoła, Ciszy Syjonu oraz Muzeum Domek Matki Ewy przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Miechowicach. Nie zabrakło też mini koncertów uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz koncertów organowych w wykonaniu Roberta Kromolana.
Noc Muzeów w schronie
Miłośnicy militariów i historii mieli okazję zwiedzić schron przeciwlotniczy z okresu II wojny światowej oraz znajdującą się w środku Izbę Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom ze stycznia 1945 roku. Oprócz tej wystawy znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw były też m.in. makiety schronów Obszaru Warownego „Śląsk” i wystawa poświęcona II wojnie światowej oraz nowa wystawa związana z górnictwem. Autorami wystaw i prezentacji są między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Karol Januszewski, Adam Pawełczyk oraz śp. Piotr Orzeł.
Noc Muzeów z wąskotorówką
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu już po raz drugi włączyła się w Noc Muzeów. Do północy, na stacji Bytom Karb Wąskotorowy, na turystów czekały kolejowe atrakcje. Uczestnicy zwiedzili całą stację z przewodnikiem, od roli nastawni i znajdujących się w niej urządzeń, a zakończyli w wagonie salonowym. Uzupełnieniem była możliwość odwiedzenia Izby Tradycji GKW, gdzie zgromadzone zostały pamiątki ważne dla historii bytomskiej kolei oraz historii kolei w regionie. Stałym już punktem programu była wystawa taboru i przejazdy drezyną ręczną. Tego wieczoru SGKW przygotowało bezpłatne przejazdy na trasie Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy oraz połączenia na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry Wąskotorowe.
Noc z duchami historii w Muzeum Górnośląskim
Muzeum Górnośląskie przygotowało ofertę pod hasłem Noc z duchami historii. Były tajemnice, niedopowiedziane historie oraz zagadki przeszłości. W programie nie zabrakło spotkań, pokazów i projekcji filmowych. Był pokaz szermierki historycznej, gra terenowa Duchy przeszłości a także prelekcja Zmory, zjawy i białe damy – czyli kto na zamkach straszy?
Dla miłośników industrialu
Koksownia Bytom po raz kolejny udostępniła zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni – przyszłą siedzibę Muzeum Koksownictwa, które aktualnie działa online.
– Już trzeci raz mamy przyjemność brać udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania siłowni zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – dotychczas wszystkie darmowe bilety były rezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok i dodaje, że na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje.
Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Po raz pierwszy Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych były dostępne dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów. Uczestnicy mogli poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, gdzie sztuka spotyka się z rzemiosłem. Swoją kuźnię otworzył Piotr Moloch, który zaprezentował się przy pracy, a Michał Rejner spotkał się w trakcie tworzenia w swoim Alelier.
Podobne wiadomości:
- Noc Muzeów w Bytomiu. Zwiedzanie dla nocnych marków. 2025-05-15
- Zwiedzanie dla nocnych marków 2025-05-13
- Modernizacja budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu za ponad 23 mln zł 2025-04-30
- Para buch! Koła w ruch! 1 maja Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają sezon 2025-04-29
- Historia, militaria i ciekawostki. Odwiedź podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach 2025-04-24
- W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek 2025-04-20
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22