W drugi dzień świąt odwiedź wystawę kroszonek
20 Kwietnia 2025Jak co roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zorganizowało konkurs „Górnośląskie kroszonki”, w którym biorą udział miłośnicy zdobienia jaj z województwa śląskiego. W tegorocznej, już 35. edycji konkursu wzięło udział 45 uczestników, którzy zaprezentowali 232 zachwycające urodą kroszonki. Wystawę pokonkursową w Muzeum Górnośląskim można oglądać do 30 kwietnia, jednak z okazji trwających Świąt Wielkiej Nocy zapraszamy już w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia od 12:00 do 17:00 do odwiedzenia wystawy i podziwiania pięknych dzieł.
Zgodnie z regulaminem corocznego konkursu „Górnośląskie kroszonki” musiały być wykonane na naturalnym jajku. Jury oceniało ich walory artystyczne i estetyczne, ale także zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia. Miłośnicy zdobienia jaj w ramach konkursu mogli dostarczyć zdobione jajka wielkanocne w liczbie 5 sztuk, natomiast debiutanci jedynie po 3 własnoręcznie wykonane kroszonki. Prace oceniane były w czterech kategoriach według technik wykonania:
- techniką rytowniczą /drapane/;
- techniką batikową /pisane wnioski/;
- innymi tradycyjnymi technikami /np. oklejane/;
- nowatorskimi technikami zdobienia.
Wielopokoleniowy konkurs
Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 uczestników. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa organizatorów wydarzenia nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.
Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.
Na wystawie możemy więc zobaczyć 49 zestawów i 232 zachwycającej urody kroszonki stworzone przez 45 uczestników, w tym 8 debiutantów.
Dla Muzeum Górnośląskiego - jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie - to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez bytomską instytucję.
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz objął patronat na konkursem „Górnośląskie kruszonki 2025”.
Podobne wiadomości:
- Życzenia Świąteczne 2025-04-18
- Kroszonkarki i kroszonkarze nagrodzeni 2025-04-06
- Wielkanocne ozdoby na placach i skwerach 2025-03-28
- Trwa XXXV edycja konkursu „Górnośląskie kroszonki”. Do poniedziałku można składać swoje prace 2025-03-23
- I Międzynarodowy Dzień Wymiany Owadów i Targi Entomologiczne w Bytomiu 2025-02-20
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Alchemia epoki przemysłu 2024-11-07
- Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu 2024-11-04
- Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru 2024-10-24
- Muzeum Górnośląskie przeniosło swoich gości do średniowiecza 2024-10-19