• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Alchemia epoki przemysłu

Alchemia epoki przemysłu

7 Listopada 2024

Przepiękna misternie wykonana biżuteria, stojak w kształcie jeża z przeznaczeniem na wykałaczki, stojaki na flakony do perfum i biżuterię, zegarki kieszonkowe o niezwykłych kształtach, talerze, wazy, świeczniki w finezyjnych wzorach - to wszystko można znaleźć na nowej czasowej wystawie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. „Alchemia epoki przemysłu. XIX wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” gromadzi 170 niezwykłej urody eksponatów w postaci odlewów w większości pochodzących z Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach.

Alchemia epoki przemysłu - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Ekspozycja, to miejsce w którym przemysł ciężki spotyka się ze sztuką. I choć żeliwo kojarzy się z produkcją takich przedmiotów jak: kotły, maszyny, cylindry fabryczne czy przęsła mostów, to jednak wystawa pokazuje „inną twarz” przedmiotów wykonanych z metalu. W gablotach znalazły się m.in. takie eksponaty jak osobliwe urządzenie - prekursor maszyny do szycia, puszki na tytoń, przyciski do papieru np. z wizerunkiem znanego w Bytomiu śpiącego lwa czy postaci Napoleona. Ciekawym zabytkiem są niewątpliwie podpórki na sztućce z motywem delfina. Zdecydowaną większość tej kolekcji stanowią odlewy wykonane z żeliwa, w mniejszym stopniu z cyny, brązu i mosiądzu. Najwięcej eksponatów pochodzi z Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach – mówi Helena Kisielewska, kuratorka wystawy.

Tym, co przyciąga uwagę to niewątpliwie misternie wykonana biżuteria z materiału, który nie kojarzy się z galanterią jubilerską. Misternie wykonane naszyjniki, kolczyki, brosze, zawieszki, zapinki do kluczy, krzyżyki, łańcuszki zachwycają urodą. Powstanie żeliwnego odlewu to wielowarstwowy skomplikowany, złożony proces. Aby mógł powstać odlew, potrzebna jest praca kilku różnych osób: począwszy od projektanta, poprzez modelarza, formierza, odlewników na cyzelerze skończywszy. Stąd przeświadczenie, że XIX wieczne odlewnictwo artystyczne ma w sobie element magii. W dzisiejszych czasach podziwiamy bogactwo form tychże odlewów, kunszt ich wykonania oraz technologiczną biegłość odlewników - zwraca uwagę Helena Kisielewska.

Alchemia epoki przemysłu - wystawa w Muzeum Górnośląskim (1) Alchemia epoki przemysłu - wystawa w Muzeum Górnośląskim (1)
3

Alchemia epoki przemysłu - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Dopełnieniem zgromadzonych w salach wystawienniczych eksponatów są różnego rodzaju artefakty jak choćby rysunki ukazujące narzędzia odlewnicze, którymi posługiwali się XIX wieczni odlewnicy czy grafiki z widokiem Królewskiej Odlewni Żelaza w Gliwicach. Zgromadzone na ekspozycji zabytki są skarbnicą wiedzy na temat historii i kultury materialnej XIX wieku oraz przejawiających się w sztuce tamtego czasu tendencji. Wystawa „Alchemia epoki przemysłu. XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, którą będzie można oglądać do czerwca 2025 roku, stanowi prezentację wyjątkowego zjawiska, jakim bezsprzecznie pozostaje XIX-wieczne odlewnictwo artystyczne.

Wystawa potrwa do 29 czerwca 2025 roku. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2. Kuratorem wystawy jest Helena Kisielewska.

Podobne wiadomości:

do góry