• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela (..)

Poznaj historię życia Franza Landsbergera, założyciela bytomskiego teatru

24 Października 2024

Franz Landsberger – finansista, pasjonat muzyki, założyciel bytomskiego teatru. Należał do najbardziej zasłużonych i znanych w Bytomiu osób. Historię jego życia poznamy 27 października o godz. 12.30 podczas spotkania „Bez niego nie byłoby Opery Śląskiej w Bytomiu. Franz Landsberger – życie i dzieło”, które poprowadzi Izabella Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Gmach Opery Śląskiej w Bytomiu, fot. archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Okazją do poznania biografii wybitnego bytomianina, przedstawiciela niemieckiej społeczności żydowskiej Franza Landsbergera, jest wydana w 2023 roku publikacja „Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla sztuki Franza Landsbergera”. Projekt ten realizowany przez Ligę Kobiet Nieobojętnych dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej, gmina Bytom i osoby prywatne.

Rozproszone dotąd w świecie materiały zebrane w całość i zilustrowane starymi fotografiami wyraziście uświadomiły potomkom Franza Landsbergera, jak olbrzymi wkład wniósł on w rozwój naszego miasta, zwłaszcza w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Wspominani krewni, wywodzący się od protoplasty rodu Abrahama Muhra, zapragnęli powrócić do swoich korzeni i odwiedzić miejsca, które są glebą ich genealogicznego drzewa liczącego ponad 600 osób.

Jubileusz miasta okazją do przypomnienia postaci Franza Landsbergera

770. rocznica przyznania praw miejskich Bytomiowi była znakomitą okazją, aby ich zaprosić. Z Australii, USA i Niemiec przyjechali licznie bliżsi i dalsi krewni, w tym dwie prawnuczki i pięciu prawnuków Franza Landsbergera (łącznie 37 osób). Uczestniczyli oni w odsłonięciu tablicy pamiątkowej w foyer Opery Śląskiej, która po 99 latach (pierwszą, zamontowaną w 1925 roku, usunęli naziści w latach 30. XX wieku) przypomina tę znakomitą postać.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego – Centrum Edukacji przy pl. Jana III Sobieskiego 2 w niedzielę 27 października o godz. 12.30 na wykład, który poprowadzi Izabella Kühnel. Wstęp – 2 zł.

Książka przybliżająca życiorys Franza Landsbergera i jego działalność

W książce ukazane są problemy regionu pogranicza na tle osobistych przeżyć rodziny Landsbergerów. Zawiłości historyczne regionu, zmieniającego często przynależność państwową, mówią wiele o historii lokalnej, różnorodności kultur, o tolerancji i akceptacji, ale także o dramacie Holokaustu, który się tutaj rozegrał.

Jej wydanie zbiega się z wznowieniem po dwuletnim remoncie działalności artystycznej na dużej scenie Opery Śląskiej. Książka opowiada o człowieku, który przyczynił się do powstania tego obiektu, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego - Franzu Landsbergerze. Temu wybitnemu Bytomianinowi, przedstawicielowi niemieckiej społeczności żydowskiej, w dowód wdzięczności w 1925 roku poświęcono w foyer teatru tablicę pamiątkową, którą usunęli naziści w latach 30-tych XX wieku.

Archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka

Izabella Kühnel - archeolożka z wykształcenia, z pasji historyczka. Od kilkudziesięciu lat dbająca o to, aby najważniejsze wydarzenia z dziejów Bytomia pozostawały w pamięci kolejnych pokoleń. Wieloletnia i zasłużona pracownica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Dała się poznać jako niestrudzona i bezinteresowna erudytka, zaangażowana w życie miasta, będącego jedną z największych pasji jej badawczego życia.

Autorka wystaw i towarzyszących jej publikacji, wśród których warto wymienić m.in.: „Dziecko w obiektywie historii: Górny Śląsk i pogranicze” oraz „Kobietę w dziejach i współczesności Bytomia” (współautorstwo). Jako propagatorka historii mówionej w ciągu kilkudziesięciu lat zarejestrowała na nośnikach wiele istotnych rozmów przeprowadzonych z pasjonującymi postaciami naszego regionu.

Podobne wiadomości:

do góry