Kolonia Zgorzelec – usterki w lokalach są usuwane na bieżąco
20 Lutego 2025Na terenie Kolonii Zgorzelec do wyremontowanych mieszkań, które jeszcze do niedawna były pustostanami, wprowadzili się nowi lokatorzy. Wraz z rozpoczęciem użytkowania lokali, ujawniły się usterki wynikające m.in. z błędów wykonawców, wad fabrycznych materiałów oraz niewłaściwej eksploatacji lokali przez mieszkańców. Każde zgłoszenie mieszkańca o usterce w lokalu przekazywane jest wykonawcom, aby usunęli je w ramach obowiązujących gwarancji.
Wszystkie zgłoszenia o defektach w lokalach komunalnych Bytomskie Mieszkania od razu przekazują wykonawcom robót, którzy usuwają je na bieżąco. Usterki, które do tej pory zgłosili lokatorzy obejmowały m.in. konieczność regulacji drzwi, usunięcia wybrzuszeń paneli, naprawy gniazdek elektrycznych, regulacji otwierania okien, usunięcia nieszczelności w dachu czy korekty montażu listew podłogowych. Usterki te pojawiły się dopiero po rozpoczęciu eksploatacji mieszkań przez lokatorów.
Prace objęte pięcioletnią gwarancją
Prace zrealizowane w budynkach na terenie Kolonii Zgorzelec objęte są minimum pięcioletnią gwarancją. Wszystkie usterki wynikające z błędów wykonawców realizacji inwestycji, są na bieżąco usuwane. Zgodnie z zapisami umów, wykonawcy mają 14 dni na usunięcie wad, licząc od otrzymania zgłoszenia inwestora, czyli Bytomskich Mieszkań.
Prace nadzorowali wybrani w postępowaniu inspektorzy nadzoru. Jeżeli w toku użytkowania lokali stwierdzone zostanie podejrzenie niedopełnienia obowiązków przez inspektorów, wyciągane będą konsekwencje.
Lokator sam zawiera umowę z dostawcami prądu i gazu
Obowiązkiem każdego lokatora mieszkania komunalnego jest zawarcie indywidualnej umowy na dostawę mediów – prądu i gazu. Jeśli dostawcy energii elektrycznej lub gazu zwlekają z realizacją przyłącza mediów do lokalu, a mieszkaniec lokalu komunalnego nie może się wprowadzić ze względu na brak oświetlenia i ogrzewania, może złożyć wniosek o zwolnienie z czynszu na okres występowania przeszkód. Bytomskie Mieszkania zwalniają wówczas lokatora z płatności.
W ramach standardu, lokale komunalne zostały wyposażone m.in. w aneks kuchenny z kuchenką, łazienkę z WC, kotły dwufunkcyjne.
Gigantyczna inwestycja
Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec wiązała się z ogromnym zakresem prac. Inwestycja obejmowała odbudowę 13 wyłączonych z użytkowania pustostanów, gruntowny remont 39 lokali oraz prace w 10 budynkach wspólnot mieszkaniowych, a także zagospodarowanie terenu osiedla. Roboty obejmowały m.in. rektyfikację, czyli prostowanie budynków kilku budynków, izolację ścian fundamentowych, wymianę stropów i dachów. Inwestycja obejmowała także wzmocnienie fundamentów, naprawę ścian, wykonanie łazienek i wszystkich niezbędnych instalacji.
Konieczne było zrekonstruowanie całkowicie zniszczonych klatek schodowych, w których odtworzone zostały balustrady i stopnie. Prace prowadzone były pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a budynki dopuścił do użytkowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Podobne wiadomości:
- Spacery po Śródmieściu i Szombierkach. To wszystko w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji GPR 2025-04-01
- Weź udział w spacerze w ramach konsultacji społecznych projektu aktualizacji „Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+” 2025-03-21
- Trwa renowacja kościoła pw. św. Wojciecha. Podczas prac odsłonięto mury świątyni z końca XV wieku 2025-02-28
- Budynek przy ul. Smolenia 20 w remoncie 2025-02-21
- Kamienica „pod neonem” ma nowych lokatorów 2025-01-31
- Lokatorzy z Kolonii Zgorzelec odebrali klucze do nowych mieszkań 2024-12-23
- Bo przestrzeń ma znaczenie 2024-12-18
- Kościół św. Wojciecha przejdzie renowację. Umowa podpisana 2024-12-09
- Wyremontowane mieszkania w Rozbarku trafiły do nowych lokatorów 2024-12-03
- Kolonia Zgorzelec wyróżniona w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024-11-29