• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Poznaj losy wybitnych bytomian

Poznaj losy wybitnych bytomian

13 Lutego 2024

Bytom świętuje 770-lecie nadania praw miejskich. To doskonała okazja, aby przybliżyć losy najwybitniejszych bytomian, którzy zapisali się na stałe w historii naszego miasta. W ramach „Rozbarskich spotkań z historią” od 19 lutego rozpoczną się projekcje filmów prezentujących życie i dokonania nadburmistrza Georga Brüninga, jednego z najsłynniejszych architektów Bytomia – Paula Jackischa oraz autora pierwszej kroniki Bytomia – Franza Gramera.

Plakat

„Rozbarskie spotkania z historią” to cykl spotkań, podczas których prezentowane będą filmy poświęcone wybitnym bytomianom, którzy mieli wpływ na dzieje naszego miasta. Pierwszym filmem zaprezentowanym bytomianom będzie film poświęcony nadburmistrzowi Georgowi Brüningowi (19 lutego o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Chorzowskiej 57B oraz 20 lutego o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego przy ul. Matejki 1). Na początku marca przedstawiona zostanie postać wybitnego architekta Paula Jackischa (4 marca o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 5 marca o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego).

Ostatni film poświęcony będzie nauczycielowi i pierwszemu bytomskiemu kronikarzowi Franzowi Gramerowi. Projekcja filmu odbędzie się 18 marca o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 19 marca o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego).

Plakat

Autorzy projektu opowiedzą o kulisach jego powstania

Cały cykl filmów, które będą prezentowane w lutym i marcu poprowadzą twórcy projektu: dr Joanna Lusek, pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Marek Tylikowski z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Autorzy projektu opowiedzą o kulisach powstania filmów, jego bohaterach oraz odpowiedzą na pytania widzów.

Jeszcze w tym roku autorzy projektu planują kolejne prezentacje poświęcone wybitym bytomianom, podczas których opowiedzą o takich postaciach, jak: dr Moritz Mannheimer, dr Maria Bretschneider i prof. Martha Moers.

Na wszystkie projekcie filmów wstęp jest wolny.

Kim byli wybitni bytomianie, którym poświęcone są „Rozbarskie spotkania z historią”?

Georg Brüning – sprawował urząd burmistrza Bytomia przez 36 lat, w latach 1883-1919 (od marca 1892 roku był naburmistrzem). Był niewątpliwie jednym z najdłużej urzędujących burmistrzów śląskich miast i wpisał się na trwałe do annałów historii jako twórca i kreator wizerunku miasta.

To dzięki Brüningowi w Bytomiu powstało wiele nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej, miasto zostało skanalizowane, powstały wodociągi, sieć energetyczna i gazowa. Za czasów Brüninga wybudowano również budynki teatru (obecnie Opera Śląska), szkoły realnej (IV Liceum Ogólnokształcące), Królewskiego Instytutu Higieny (Sanepid, przy ul. Moniuszki 25), starych koszar (budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Smolenia 35), uruchomiono pierwszą w mieście linię tramwajową, jak również rozwinęła się kolej, łącząc Bytom z innymi miastami Górnego Śląska. W dowód uznania za zasługi dla Bytomia, ofiarowano mu na własność willę wybudowaną w 1901 roku przy dawnej Kürfurstenstrasse 4, a dzisiaj al. Legionów, która jest jednym z najpiękniejszych zabytków w naszym mieście.

Paul Jackisch – jeden z najbardziej znanych górnośląskich architektów, który zaprojektował m.in. gmach sądu i aresztu śledczego, budynek szkoły muzycznej, kościół pw. Trójcy Świętej oraz znany bytomianom ze starych pocztówek nieistniejący dziś ratusz w Bytomiu. To właśnie Jackischowi zawdzięczamy obiekty, które na stałe wpisały się w architektoniczny pejzaż naszego miasta.

Franz Gramer – wieloletni nauczyciel bytomskiej katolickiej szkoły miejskiej, autor pierwszej publikacji poświęconej historii naszego miasta „Chronik der Stadt Beuthen OS”. Dokumentując w niej życie i wydarzenia z historii miasta z niezwykłą precyzją, Gramer wniósł ogromny wkład w poznanie przeszłości Bytomia.

Podobne wiadomości:

do góry