Nadburmistrz Bytomia i jego rodzina upamiętnieni
16 Czerwca 2024Z okazji 770-lecia lokacji miasta odsłonięta została tablica upamiętniającą Georga Brüninga oraz jego rodzinę. W uroczystości wzięli udział zaproszeni z okazji jubileuszu potomkowie nadburmistrza. Tablicę odsłonił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski wraz z przedstawicielem rodu Brüningów, Godehardem Kayserem. W uroczystości wzięli udział też przedstawiciele miast partnerskich: Recliknghausen, Żytomierza i Drohobycza.
To kolejne już miejsce upamiętniające tego wyjątkowego bytomianina. 10 lat temu z okazji 760-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, radni Rady Miejskiej podjęli uchwałę nadającą placowi przed Urzędem Miejskim imię Georga Brüninga. W 2015 roku przed gmachem magistratu stanęła tablica upamiętniającą nadburmistrza oraz przypominająca jego dokonania na rzecz miasta, którym władał, spełniając swoje marzenia o uczynieniu z Bytomia metropolii Górnego Śląska.
Odsłonięta dziś przy al. Legionów 4 tablica upamiętnia Georga Brüninga oraz jego życie rodzinne. Dlatego po jednej stronie tablicy zobaczymy wizerunek Georga i jego żonę Dorotheę, a z drugiej willę, którą w 1901 roku mieszkańcy wybudowali dla niego jako dowód wdzięczności.

Nadburmistrz Bytomia i jego rodzina upamiętnieni
Georg Brüning
Georg Brüning przez 36 lat był włodarzem Bytomia. Wprowadził Bytom w XX w. Za czasów jego rządów w Bytomiu powstały sieci elektryczna, gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna. Powstała tu jedna z pierwszych w Europie biologicznych oczyszczalni ścieków, pierwszy na Górnym Śląsku Teatr Miejski, Miejska Katolicka Szkoła Realna (obecnie budynek IV LO), Królewski Instytut Higieny (obecna siedziba Sanepidu). Bytom zyskał również pierwszą na Górnym Śląską linię tramwajową łączącą bytomski dworzec kolejowy z Piekarami oraz najpiękniejsze kamienice, które do dziś zdobią Bytom. Jest Honorowym Obywatelem Miasta.
W 1883 roku poślubił pochodzącą z Westfalii Dorotheę. Doczekali się dwanaściorga dzieci, z których wszystkie urodziły się w Bytomiu, lecz tylko dwójka przeżyła rodziców. Georg Brüning zmarł 17 września 1932 roku w wieku 81 lat. Jego żona w roku 1950. Obydwoje spoczęli na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu.
Willa przy al. Legionów 4
Wybudowana w stylu secesyjnym w roku 1901 willa, mieszcząca się przy Kurfürstenstraße 4 (obecnie al. Legionów 4) była darem wdzięczności lokalnej społeczności dla nadburmistrza Bytomia dr. Georga Friedricha Karla Marii Brüninga, który mieszkał tutaj w latach 1902-1932. Projektantem willi był miejski radca budownictwa, autor wielu secesyjnych kamienic w Bytomiu, architekt Carl Brugger. Zbudowana na planie prostokąta, posiada dwie kondygnacje. Uwagę zwracają wielobarwne elewacje licowane glazurowanymi cegłami w kolorze białym, czerwonym, kobaltowym i żółtym. Fasadę od strony ulicy ozdobiono herbem Bytomia umieszczonym w koronie dębu.
Podobne wiadomości:
- Fani pamiętają o Romanie Kostrzewskim 2025-02-15
- Zobacz wystawę w Pałacu w Miechowicach i zagłosuj 2025-01-10
- Rytm miasta już w sieci 2024-12-22
- Dobiega końca jubileusz 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi 2024-11-27
- W Bytomiu miasteczku przekrasnym 2024-11-26
- Uroczysty koncert uświetni sesję Rady Miejskiej podsumowującą jubileusz 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi 2024-11-26
- Blisko 700 zgłoszeń do sobotnich mistrzostw Polski w biegach przełajowych w Bytomiu 2024-11-22
- Mieszkańcy Bytomia spotkali się, aby wspólnie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 2024-11-11
- Upamiętnili obrońców Lwowa oraz ofiary OUN UPA 2024-11-01
- Poznaj historię wybitnych bytomian. Panteon bytomski zawitał do Szombierek 2024-10-05