• język migowy
  • BIP
Strona główna/Aktualności/Mieszkańcy Bytomia spotkali się, aby wspólnie (..)

Mieszkańcy Bytomia spotkali się, aby wspólnie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 Listopada 2024

Obchody rozpoczęły się w Parku Kachla. Prawie 200 biegaczy wystartowało dzisiaj w Biegu Niepodległości. Podczas imprezy uczestnicy odśpiewali hymn narodowy, co wzmocniło poczucie wspólnoty i narodowej dumy wśród zebranych. W biegu udział wziął również zastępca prezydenta Bytomia, Adam Fras wraz z bytomskimi radnymi. 

Zdjęcie uczestników Biegu NiepodległościPrzed hymnem na dystansie 500 metrów pobiegło 28 najmłodszych bytomian, czyli roczniki 2010 i młodsi. To druga edycja Minibiegu Niepodległości, który swoją inaugurację miał w 2023 roku.

Następnie na starcie ustawili się uczestnicy X Biegu Niepodległości. Ponad 160 biegaczy ubranych w narodowe barwy pokonało trasę 5 kilometrów po miejskim parku.

Bieg symbolizował siłę i wytrwałość, nawiązując do drogi, jaką Polacy przeszli, aby odzyskać niepodległość, a jego organizatorem była Miechowicka Grupa Biegowa oraz stowarzyszenie MyBytomianie.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności”, gdzie obecni byli przedstawiciele władz miasta, radni oraz przybyłe delegacje. W samo południe w kościele św. Jacka odprawiona była msza w intencji ojczyzny, po której w asyście Orkiestry Wojskowej w Bytomiu uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Wolności przy ul. Piłsudskiego.

Pod pomnikiem zebrani odśpiewali hymn narodowy, podczas którego żołnierze z bytomskiej jednostki wciągnęli na maszt biało-czerwoną flagę. W asyście honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, odbył się min. Apel Poległych, a delegacje władz miasta, stowarzyszeń, instytucji, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem. Kompania Honorowa bytomskich żołnierzy oddała salwę honorową, po której zawyły syreny alarmowe.

- Dziś wspominamy tych, którym zawdzięczamy powrót Polski na mapę Europy, którzy podnieśli nasz kraj z ogromnych zniszczeń, zjednoczyli naród i stworzyli warunki do odbudowy Polski - powiedział pod pomnikiem prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. W Dniu Narodowego Święta Niepodległości nie tylko pamiętamy o tych, którzy oddali za swoją ojczyznę życie, ale przede wszystkim myślimy o jej przyszłości - dodał. Prezydent zaznaczył też, że w Bytomiu tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości łączą się z celebracją 770 rocznicy nadania praw miejskim naszemu miastu.

Na koniec Orkiestra Wojskowa z Bytomia zagrała repertuar pieśni patriotyczny. Obchody były chwilą zadumy i wdzięczności wobec przeszłych pokoleń, przypominając, że wolność to wartość, o którą warto dbać każdego dnia.

 

 

Podobne wiadomości:

do góry