Świętujmy razem 11 listopada
3 Listopada 2024Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, uroczystości miejskie, turniej piłki wodnej, turniej strzelecki oraz bieg niepodległości. Tak w naszym mieście mieszkańcy będą obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski zaplanowano w naszym mieście od 7 do 11 listopada.
Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W poniedziałek 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić w całym kraju Narodowy Dzień Niepodległości. W Bytomiu obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego 9, z kolei o 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której /godz. 13:25/ pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców miasta, a także Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
Wydarzenia towarzyszące świętu 11 listopada - oratorium, biegi i turniej piłki wodnej
Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy organizowane na terenie naszego miasta.
Pierwszą imprezą towarzyszącą będzie Szkolny Bieg Niepodległości organizowany 7 listopada o 12:00 przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu /start i meta przy Szkole Podstawowej nr 46, ul. Prusa 10/. Z kolei o 18:00 zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury /plac Karin Stanek 1/ na Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Wydarzenie poprzedzi uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia.
Kolejnym wydarzeniem związanym z tegorocznymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Niepodległości, który odbędzie się między 8 a 10 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1.
Z kolei 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy o godz. 11:11 na coroczny Bieg Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się jednak o godz. 11:00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Do udziału we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski oraz biegu zapraszamy nie tylko miłośników biegania, ale każdego kto chce spróbować swoich sił na dystansie 5 km alejkami Parku im. hm. Franciszka Kachla. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.
O 10:49 zapraszamy także na Mini Bieg Niepodległości dzieci i młodzieży na dystansie 500 metrów, który również odbędzie się w Parku Kachla.
Oratorium. Bytom 770
Już w czwartek, 7 listopada w Bytomskim Centrum Kultury zapraszamy na wyjątkowy koncert, którego tematem przewodnim będzie miasto Bytom, obchodzące 770. urodziny. Niegdyś górnicze, przemysłowe, z pięknymi opowieściami i legendami, znamienitymi postaciami i idącą wraz z nimi prawdą historyczną. To dzieło o tym co kiedyś tworzyło i dzisiaj tworzy miasto, opowieść o poszukiwaniu skarbów, możliwościach i potencjale, który jest prawdziwym żywiołem. Przekaz o ludziach – ich zaangażowaniu, sile, wierze, nadziei i miłości.
Podczas koncertu usłyszymy dzieła: Dzień w Bytomiu – recytacja, uwertura i 12 songów: Inwokacja, 770 lat, Pieśń Lirnika, O czym pisałby Szafranek, Opowieść Skarbnika, Opowieść o Świetliku, Opis dziejów, Deklaracja bytomska, Mała litania do św. Barbary, Bytom z lotu ptaka, Prawdziwe żywioły, Finał – połączonych narracją i komentarzem w postaci interludium.
W Oratorium weźmie udział Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. f. Chopina w Bytomiu, pedagodzy, uczniowie, absolwenci pod batutą Dariusza Nurzyńskiego.
Więcej na stronie Bytomskiego Centrum Kultury
Plan wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości:
7 listopada:
12.00 - Szkolny Bieg Niepodległości organizowany przez Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu;
18.00 - Oratorium „Bytom770” w dedykacji dla miasta od Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Wydarzenie poprzedzi uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia - Bytomskie Centrum Kultury, Sala ToTu/plac Karin Stanek 1 – bilety w cenie 10 zł;
8-10 listopada:
XXV Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Niepodległości - Pływalnia Kryta, ul. Parkowa 1
9 listopada:
10:00 – Strzelanie Obywatelskie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada oraz 770 rocznicy lokacji Bytomia - strzelnica Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu (Plac Jana III Sobieskiego 1 – wejście od strony okrąglaka biblioteki. Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego i Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych – zawody dla osób wieku powyżej 12 lat do uczestnictwa w bezpłatnym opanowaniu lub doskonaleniu umiejętności strzeleckich.
11 listopada:
X Bieg Niepodległości pod patronatem prezydenta Bytomia – start/meta Amfiteatr w Parku Miejskim im. hm. Franciszka Kachla:
10.49 – minibieg niepodległości dla dzieci i młodzieży - dystans ok. 500 m
11.00 – wspólne śpiewanie hymnu narodowego;
11.11 – start X Bieg Niepodległości - dystans 5 km;
11.30 – składanie kwiatów pod tablicą Solidarności przy ul. Pułaskiego 9;
12.00 – msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Jacka, ul. Matejki 1;
13.00 - Przegrupowanie pododdziałów, orkiestry, pocztów sztandarowych
i uczestników uroczystości - przemarsz do pomnika „Wolności”, ul. Piłsudskiego;
13.25 – część oficjalna uroczystości pod pomnikiem „Wolności”, ul. Piłsudskiego.
Wydarzenie, które zmieniło polityczną mapę Europy
I wojna światowa to jeden z największych konfliktów wojennych w dziejach ludzkości. Wojna, która rozpoczęła się na Bałkanach w ciągu kilku dni zmieniła się w światowy konflikt. Zaangażowały się w niego największe ówczesne potęgi europejskie, jak: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Austro-Węgry, a w kolejnych latach w krwawych walkach brały udział państwa z kilku kontynentów. Po czterech latach walk wojna zakończyła się podpisaniem w Compiegne 11 listopada 1918 roku rozejmu między walczącymi stronami. Data ta do dzisiaj jest uznawana za koniec I wojny światowej - konfliktu, który zmienił polityczną mapę Europy. Upadły wówczas wielkie monarchie a na ich gruzach powstały nowe państwa, w tym odrodzona Rzeczpospolita Polska.
Delegacja aliantów przed wagonem sztabowym, w którym Niemcy podpisali akt kapitulacji. Widoczni: marszałek Ferdinand Foch (1), admirał sir R. Wemyss (2), generał Maxime Weygand (3), kontradmirał G. Hope (4), kapitan Marriott (5), generał Desticker (6), kapitan de Mierry (7), Riedinger (8), Laperche (9), źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-M-1-2.
Przypomnijmy, że w dniu podpisania w Compiegne 11 listopada 1918 roku rozejmu, kończącego I wojnę światową, Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Polska po 123 latach niewoli odzyskiwała niepodległość. Niepodległość o którą przyszło walczyć Polakom na wielu frontach, a głównym przeciwnikiem Polski była bolszewicka Rosja, której Polacy stawili czoło, gromiąc w decydującej bitwie pod Warszawą w sierpniu 1920 roku armię Michaiła Tuchaczewskiego.
Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski i oficer armii niemieckiej Schlossmann w czasie spaceru na terenie twierdzy w Magdeburgu, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygnatura: 1-H-226.
Długa droga do niepodległości Polski
Przypomnijmy, że wydarzenia, jakie rozegrały się 106 lat temu miały wpływ na polityczną mapę prawie w całej Europie. W wyniku I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry i carska Rosja, zaś w Niemczech wybuchła rewolucja, a podpisany 11 listopada 1918 roku rozejm w Compiegne oznaczał nie tylko formalny koniec działań wojennych, ale także klęskę Państw Centralnych, głównie Niemiec i Austro - Węgier.
Warto podkreślić, że w tym samym dniu 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, zaś 14 listopada 1918 roku Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.
Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość, w obronie której przyszło jednak walczyć naszemu narodowi w kolejnych latach. Powstanie wielkopolskie, wojna polsko - bolszewicka, powstania śląskie, walki z Ukraińcami o Lwów, spór polsko - czeski i polsko - litewski. To wydarzenia, jakie wpłynęły na ostateczne ustalenie granic II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawostką jest fakt, że mimo iż 11 listopada w okresie międzywojennym był obchodzony przez władze państwowe, to dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku uznano oficjalnie 11 listopada za Święto Niepodległości.
W przytoczonej ustawie czytamy między innymi:
„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane, a jakiekolwiek próby kultywowania tego dnia były karane. Dopiero ustawą sejmową w 1989 roku przywrócono obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Dzień ten jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale zawsze uroczyście świętowanym, podczas którego podkreśla się walkę Polaków o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę.
Podobne wiadomości:
- Mobilne laboratorium pomiarowe na pełnych obrotach 2025-01-03
- Mieszkańcy Bytomia spotkali się, aby wspólnie świętować 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 2024-11-11
- Medale Miasta Bytomia 2024 2024-11-08
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku z obchodami 11 listopada w Bytomiu 2024-11-08
- Uczniowie pobiegli z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2024-11-08
- 11 listopada w Parku Miejskim X Bieg Niepodległości oraz Mini Bieg Niepodległości 2024-11-05
- Medale Miasta Bytomia wręczone 2023-11-26
- Gala wręczenia Medali Miasta Bytomia i koncert w Beceku 2023-11-24
- Wywieś flagę z okazji ważnej rocznicy historycznej 2023-11-10
- Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu w związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada 2023-11-08