Medale Miasta Bytomia 2024
8 Listopada 2024Za nami uroczysta gala Medali Miasta Bytomia 2024, podczas której wręczone zostały honorowe wyróżnienia dla osób i instytucji, które szczególnie się zasłużyły dla naszego miasta w dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej i sportowej. W czwartek, 7 listopada w Beceku, zaszczytne tytuły odebrało pięciu laureatów.
Doroczna uroczystość oraz towarzyszący jej koncert wpisały się obchody 770–lecia nadania Bytomiowi praw miejskich. Tegorocznym laureatom zaszczytne wyróżnienia przekazali prezydent Mariusz Wołosz oraz przewodniczący Rady Miasta Michał Staniszewski.
Laureaci Medali Miasta Bytomia 2024
Jacek Panas – w dziedzinie gospodarczej
Jacek Panas od 2013 roku związany jest z Zakładem Budynków Miejskich – Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Bytomiu, gdzie nadzorował projekty polegające na usuwaniu i zastąpieniu azbestu materiałami nieszkodliwymi na budynkach mieszkalnych wspólnot mieszkaniowych. Pełnił funkcję pełnomocnika ds. projektów w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji wspierając swoją wiedzą i kompetencjami realizację takich zadań jak rewitalizacja zabytkowego osiedla przy ul. Kolonia Zgorzelec, termomodernizacja oraz zmiana systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu, rewitalizacja Rozbarku, utworzenie Centrum Usług Społecznych na Rozbarku, rozwój mieszkalnictwa socjalnego w dzielnicy Bobrek. Był przewodniczącym zespołu nadzorującego realizację projektów remontu kamienic przy ulicach Dworcowej oraz Mickiewicza oraz członkiem Komitetu Rewitalizacyjnego I, II i II kadencji.
Anna Seeman-Majorek – w dziedzinie kulturalnej
Anna Seeman-Majorek jest doktorem nauk teologicznych, bibliotekarką, społeczniczką, współzałożycielką Ewangelickiego Stowarzyszenia Kultury i Stowarzyszenia im. Maxa Kopsteina, kustoszem Muzeum – Domek Matki Ewy w Bytomiu – Miechowicach, koordynatorką Centrum Ewangelickiego im. Matki Ewy w Miechowicach. Współtworzy i realizuje wiele ważnych projektów dla Bytomia dotyczących dziedzictwa, historii i tożsamości kulturowej dzielnicy Miechowice. Jest autorką monografii „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło”. Od ponad 10 lat realizuje projekty artystyczne, edukacyjne, animacyjne i kulturalne dla różnych grup wiekowych angażujące lokalną społeczność. Anna Seeman-Majorek Interesuje się także i pracuje w obszarze polityki społecznej, socjalnej i prorodzinnej. Ciekawe kierunki i wizje, sposób realizacji i wykonania przez nią projektów przynosi zachęca do poznawania środowiska ewangelickiego miasta, jego historii, kultury i dziedzictwa.
Jacek Woleński – w dziedzinie kulturalnej
Jacek Woleński jest dziennikarzem muzycznym, redaktorem, krytykiem, konferansjerem i komentatorem festiwali oraz wydarzeń muzycznych, a także współpracownikiem wielu orkiestr, filharmonii, teatrów, organizacji i instytucji tworzących oraz promujących muzykę. Opatrywał słowem i narracją koncerty większości polskich orkiestr, w tym: NOSPR, Filharmonii Narodowej, Sinfonii Varsovii oraz wielu zespołów zagranicznych m.in.: Chicago Chamber Orchestra, Vienna Jazz Orchester czy Wiener Kammerorchester. Jacek Woleński jest dyrektorem znaczących festiwali, w tym Śląskiego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena w Głogówku, kierownikiem artystycznym i pomysłodawcą wielu festiwali. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury – Muza 2015, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne; uhonorowany przez Ministra Kultury Medalem Gloria Artis za profesjonalizm i zaangażowanie w prace na rzecz rozwoju kultury Śląska.
Firma Termo Garbacki – w dziedzinie gospodarczej
Firma Termo Garbacki realizuje prace remontowe i termomodernizacyjne na terenie Śląska, w tym Bytomia. Działa w branży budowlanej od 2012 roku. Wzięła udział w ponad 300 realizacjach budowlanych, dysponuje własnym parkiem maszynowym i nowoczesnym sprzętem budowlanym, który umożliwia podjęcie się każdego typu zadania z obszaru termomodernizacji budynków. Od kilku lat zajmuje się również odnawianiem obiektów o znaczeniu historycznym i zabytkowym, przywraca świetność zabytkowych kamienic oraz modernizuje budynki wielorodzinne, wykorzystując współczesne i sprawdzone technologie budowlane. W Bytomiu od 2015 r. zrealizowała ponad 100 termomodernizacji obiektów i przeprowadziła rewitalizacje ponad 20 budynków, w tym także takich o dużych walorach architektonicznych dla miasta, jak zabytkowe kamienice przy ul. Dworcowej i Mickiewicza oraz budynki znajdujące się na terenie Kolonii Zgorzelec. Firma prowadzi dużą działalność w zakresie CSR, angażuje się w akcje charytatywne, transporty darów, wspiera bytomski sport, wydarzenia edukacyjne i kulturalne oraz działania społeczne w Bytomiu.
Ochotnicza Straż Pożarna „Górniki” – w dziedzinie społecznej
OSP Górniki została założona w 1924 r. w Górnikach przez lokalną społeczność. Gdy zmieniały się granice państw i powiatów – ona pozostawała nieustająco niezmienna w swej funkcji. Pomagała ratować ludzkie życie i dobytek, od początku istnienia aż do dziś stanowiąc centrum społecznej aktywności dzielnicy. Od 2017 r. jednostka jest włączona do Krajowego Systemu Ratowiniczo-Gaśniczego czyli najwyższego stopnia gotowości w Polsce. Liczy ponad 80 członków, a na wyposażeniu posiada dwa wozy ratowniczo-gaśnicze oraz sprzęt umożliwiający prowadzenie działań z zakresu gaszenia pożarów, ratownictwa drogowego, technicznego, ekologicznego i usuwania współczesnych zagrożeń. Jednostka włącza się działania budżetu obywatelskiego oraz skutecznie pozyskuje zewnętrzne środki finansowe i przeznacza je na modernizację siedziby i terenu wokół budynku, umundurowanie, zakupy sprzętu. Strażacy angażują się oraz mieszkańców dzielnicy w zbiórki darów dla potrzebujących. Wspierają różne akcje i lokalne inicjatywy, uczestniczą w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i społecznych. W roku 2024 obchodzi 100-lecie istnienia. Odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Oratorium na jubileusz Bytomia
Uroczystość wręczenia Medali miasta Bytomia uświetniło Oratorium Bytom 770 – wyjątkowy koncert, którego tematem przewodnim był Bytom. Publiczność wysłuchała muzycznej opowieści o tym, co kiedyś tworzyło i dziś tworzy miasto, o poszukiwaniu skarbów, możliwościach i potencjale, który jest prawdziwym żywiołem. To przekaz o ludziach – ich zaangażowaniu, sile, wierze, nadziei i miłości.
Podczas koncertu publiczność wysłuchała dzieła: Dzień w Bytomiu – recytacji, uwertury i 12 songów: Inwokacja, 770 lat, Pieśń Lirnika, O czym pisałby Szafranek, Opowieść Skarbnika, Opowieść o Świetliku, Opis dziejów, Deklaracja bytomska, Mała litania do św. Barbary, Bytom z lotu ptaka, Prawdziwe żywioły, Finał – połączonych narracją i komentarzem w postaci interludium.
W Oratorium wziął udział Chór oraz Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina, pedagodzy, uczniowie, absolwenci pod batutą Dariusza Nurzyńskiego.
