Mobilne laboratorium pomiarowe na pełnych obrotach
3 Stycznia 2025Spaliny samochodowe i te pochodzące ze starych kotłów, niekorzystna niżowa pogoda i brak wiatru – to wszystko złożyło się na fatalną w ostatnich dniach jakość powietrza, o czym informowały nas m.in. czujniki zanieczyszczeń położone w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie całego miasta. W okresie jesienno-zimowym w teren wyjeżdża mobile laboratorium pomiarowe. Kontrole pieców domowych i przydomowych kotłowni regularnie prowadzi także bytomska Straż Miejska.
Przypomnijmy, że kontrole prowadzone są zarówno na wniosek mieszkańców, jak i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który nakłada na gminę obowiązek wykonywania takich kontroli, kiedy jakość powietrza znacząco się pogarsza.
Mimo wielu podejmowanych działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, z problemem tym nadal boryka się wiele miast. Obok zanieczyszczeń komunikacyjnych, będących zmorą każdej większej metropolii, w miastach, takich jak Bytom dochodzą przydomowe piece i lokalne kotłownie węglowe, opalane głównie słabej jakości węglem co powoduje uciążliwe zadymienie. Dochodzi również problem palenia niedozwolonymi materiałami.
– W ostatnim kwartale ubiegłego roku, funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili 63 kontrole palenisk instalacji do spalania paliw stałych. Podczas takich interwencji strażnicy proszą o przedstawienie faktur za zakup opału, a także pobierają próbki z palenisk, które następnie trafiają do badania. Jeśli badanie wykaże spalanie niedozwolonych materiałów, użytkownicy są pouczani lub nakładane są mandaty – mówi Bogdan Grudzień ze Straży Miejskiej.
W ubiegłym roku funkcjonariusze Straży Miejskiej nałożyli osiem mandatów. W zdecydowanej większości sprawcy zostali ukarani mandatami za spalanie niedozwolonych materiałów. Straż Miejska przypomina, że od około 7 lat obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, która określa rodzaje instalacji do spalania paliw w szczególności, kotły CO, kominki oraz piece, które służą do ogrzewania naszych domów i mieszkań.
Dronem nad kominami
Obszary do szczególnej kontroli, wskazują także dane gromadzone przez specjalistów z Wydziału Inżynierii Środowiska UM, za pomocą mobilnego laboratorium pomiarowego. Kontrole przy wykorzystaniu samochodu wyposażonego w nowoczesny sprzęt do analizy chemicznej, są przeprowadzane systematycznie kilka razy w miesiącu w różnych częściach Bytomia w godzinach popołudniowo-wieczornych, szczególnie, gdy jest zła jakość powietrza.
Ostatni taki przejazd odbył się 27 grudnia i obejmował m.in. ulice: Wrocławską, Didura, Przemysłową, Robotniczą, Pułaskiego, Reja, Frenzla, Racjonalizatorów, Francuską, Wiśniową , Długosza, Wiosny Ludów, Dębowskiego, Stolarzowicką, Daleką, Felińskiego, Stolarzowicką, Zjednoczenia, Gruntową, Nową, Samotną, Reptowską, Suchogórską, Gombrowicza, Powstańców, Krzemienia, Kościuszki, Podleśną, Dąbrowa Miejska, Hakuby, Woźniaka, Powstańców Śląskich.
– Wykorzystywana przez nas głowica pomiarowa mierzy stężenia związków gazowych tj.: chlorowodoru, cyjanowodoru, formaldehydu oraz lotnych związków organicznych (LZO), czyli substancji charakterystycznych dla spalania odpadów, a także pyłów. Pomiary wykonujemy metodą próbkowania w odstępach czasowych wynoszących 10 sekund. Te wykonane 27 grudnia wskazywały zły stan powietrza ze względu na bardzo wysokie stężenie pyłów w tym PM 10 oraz PM2,5 – mówi Marek Przepióra, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Energetyki.
Kiedy czujniki mobilnego laboratorium pomiarowego wykażą spalanie niedozwolonych substancji, na kontrolę w teren udaje się Straż Miejska .Jak wynika z analiz danych, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.
Czujniki sygnalizujące jakość powietrza
Do ustalenia rzeczywistego stopnia zanieczyszczenia powietrza i szybkiej reakcji, służą także czujniki pomiarowe zainstalowane na dachach większości miejskich przedszkoli oraz ekosłupki. AirSensor, podobnie jak ekosłupek, umożliwia zbieranie danych i analizę stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Oprócz tego mierzy też ciśnienie atmosferyczne, temperaturę i wilgotność powietrza. Czujniki zamontowane zostały w kilkudziesięciu lokalizacjach w każdej z dzielnic, a efekty ich pomiarów można śledzić na stronie Bytomskiego Alarmu Smogowego pod adresem: https://www.pec.bytom.pl/aktualnosci/alarm-smogowy.
Dodatkowo aktualny stan jakości powietrza a także prognozy krótkoterminowe, można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pod adresem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution?woj=slaskie. Wszystkie informacje, prognozy a także ostrzeżenia dotyczące jakości powietrza dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w zakładce: Dla Mieszkańca, Środowisko Jakość powietrza : https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/jakosc-powietrza.
Warto przypomnieć, że nad problemem ograniczenia niskiej emisji Bytom pracuje już od lat. Instalacja czujników pomiarowych, to kolejne po programie dofinansowań do zmian systemów ogrzewania oraz trwających akcjach kontrolnych przy wykorzystaniu drona i uruchomieniu we współpracy z PEC Sp. z o.o. Bytomskiego Alarmu Smogowego, proekologiczne przedsięwzięcie, którego celem jest m.in. ograniczenie niskiej emisji oraz działalność edukacyjna.
Podobne wiadomości:
- Uwaga mieszkańcy! Zła jakość powietrza 2024-12-28