Bytomianie pamiętają o Tragedii Górnośląskiej
28 Stycznia 2022Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej rozpoczęły się tegoroczne obchody upamiętniające ofiarę poniesioną przez mieszkańców regionu po wkroczeniu na te tereny, w styczniu 1945 roku Armii Czerwonej.
Pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej spotkali się dziś przedstawiciele władz miasta, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, oraz mieszkańcy Bytomia, by oddać hołd wszystkim ofiarom tych tragicznych wydarzeń.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej
Następnie delegacje udały się na ul. Styczyńskiego, aby odsłonić tablicę upamiętniającą ks. Jana Frenzla, wikarego z pobliskiego kościoła Bożego Ciała, który w tym miejscu, 25 stycznia 1945 roku, podczas udzielania wiatyku postrzelonemu przez sowietów Hubertowi Drzysga, został uprowadzony przez czerwonoarmistów, torturowany i zamordowany.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks.Jana Frenzla
O godzinie 17.00 Dzięki uprzejmości proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach ks. Jana Kurko w budynku ‘’Ciszy Syjonu‘‘ odbyły się dwa wykłady. Tematem pierwszego wykładu, przygotowanego przez prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusza Pietruchy były działania wojenne prowadzone w styczniu 1945 roku na terenie Miechowic. Podczas drugiego spotkania, poszukiwacz i pasjonał tajemnic Śląska i Bytomia, Radny Rady Miejskiej w Bytomiu Maciej Bartków opowiedział zebranym o tajemnicach „Szybu Południowego” dawnej kopalni Miechowice. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Lecha Dyblika. Warto zaznaczyć, że charakterystyczny aktor wcieli się jutro, podczas inscenizacji, w dowódcę atakujących Miechowice Rosjan.
Przypomnijmy, w dniu 27 stycznia 1945 r. Miechowice po trzech dniach ciężkich walk zostały zajęte przez Sowietów. Już dwa dni wcześniej, 25 stycznia żołnierze Armii czerwonej rozpoczeli tu szereg zbrodni, nazywanych „Miechowicką Tragedią".
Warto podkreślić, że przez wszystkie lata PRL-u jakiekolwiek informacje o tych tragicznych wydarzeniach były ukrywane. Wiedza o ofiarach tych czasów przetrwała jednak w pamięci Górnoślązaków i po 1989 roku jest systematycznie przypominana.
Na terenie Miechowic działa oddział stowarzyszenia ‘Pro Fortalicium”, które na co dzień prowadzi muzeum w dawnym schronie, a także aktywnie udziela się dla lokalnej społeczności. Od kilku lat przygotowuje też inscenizację walk o Miechowice. Już jutro zapraszamy o godzinie 14.00 do ProFort Centrum zlokalizowanego na rogu ul. Stolarzowickiej i Kasztanowej gdzie odbędzie się tegoroczna inscenizacja, w której udział weźmie ponad 230 rekonstruktorów z 30 grup. Jutrzejsze wydarzenie będzie połączeniem widowiska multimedialnego z rekonstrukcją tych tragicznych wydarzeń.
Podobne wiadomości:
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu. Upamiętniono tragedię górników z KWK „Bobrek” w 1945 roku 2025-03-28
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06
- Wystawa „Hörst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” 2025-02-26
- W Bytomiu upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 2025-01-26
- Przypomnieli o Tragedii Miechowickiej 2025-01-26
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-17
- Tragedia Górnośląska 1945. Historie ludzkich dramatów 2025-01-16
- Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” 2025-01-13