Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach
17 Stycznia 2025Przed nami uroczystości związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej. Obchody odbędą się w niedzielę, 26 stycznia w kilku miastach naszego regionu, w tym m.in. w Bytomiu-Miechowicach. W naszym mieście uroczystości rozpoczną się o 14:00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej, zaś o 14:30 przy ul. Stolarzowickiej 19 już po raz IX odbędzie się Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”.
80 lat od Tragedii Miechowickiej
Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. Od kilku lat Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” organizuje widowisko historyczne „Walki o Miechowice 1945”, przypominając o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w Miechowicach. Kolejne widowisko historyczne odbędzie się już w niedzielę, 26 stycznia o godz. 14.30 w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Stolarzowickiej /wejście od strony ul. Kasztanowej/.
Uwaga! Widowisko Historyczne "Walki o Miechowice 1945" będzie również transmitowane na żywo za pośrednictwem Youtube - Zobacz transmisję wydarzenia
IX edycja widowiska historycznego „Walki o Miechowice 1945”
Jak co roku do Bytomia-Miechowic przyjadą rekonstruktorzy, którzy w historycznych mundurach oraz z replikami broni palnej z okresu II wojny światowej wezmą udział w inscenizacji, przypominającej tragedię, jaka rozegrała się w styczniu 1945 roku w Miechowicach.
Do naszego miasta przyjedzie 285 rekonstruktorów z 29 grup rekonstrukcyjnych z Polski i Czech, a widzowie zobaczą podczas IX edycji Widowiska Historycznego „Walki o Miechowice 1945” m.in. historyczne pojazdy z czasów II wojny światowej: sowiecki czołg T-34, lekki radziecki samochód pancerny BA-64 oraz replikę niszczyciela czołgów Marder, a także profesjonalne pokazy pirotechniczne.
Widowisko historyczne rozpocznie się o 14:30, a pół godziny wcześniej, o godz. 14:00 pod pomnikiem Tragedii Górnośląskiej /skwer Ofiar Tragedii Górnośląskiej/ nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tysiące ofiar tej tragedii.
Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” zostało wsparte z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego oraz Gminę Bytom.

Już po raz IX odbędzie się w Bytomiu-Miechowicach Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945”
Prelekcja historyczna i koncert
Przed głównymi obchodami przypominającymi 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej i Tragedii Miechowickiej, które odbędą się 26 stycznia zapraszamy dzień wcześniej tj. 25 stycznia do Pałacu w Miechowicach /ul. Dzierżonia 30/. O godz. 17:00 prelekcje poświęconą działaniom wojennym prowadzonym na terenie Miechowic w styczniu 1945 roku zaprezentuje historyk Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Z kolei o godz. 18:00 zapraszamy na koncert Lecha Dyblika, znanego i cenionego polskiego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, który w swoim dorobku zawodowym ma wiele ról w polskich, ale także i zagranicznych produkcjach.
Zobacz transmisję prelekcji historycznej Dariusza Pietruchy i koncertu Lecha Dyblika
Zbrodnia, o której próbowano zapomnieć
W tym roku mija już 80. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Śląsku w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej. Zbrodnia, jakiej dopuścili się żołnierze Armii Czerwonej w dniach 25 — 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach, to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z zajęciem Górnego Śląska przez Armię Czerwoną. Trwającym w Miechowicach walkom, które rozpoczęły się 25 stycznia towarzyszył dramat mieszkańców tej miejscowości. Już w pierwszych godzinach po wkroczeniu Rosjan odczuli na własnej skórze przemoc, grabieże, gwałty, a także niczym nieuzasadnione morderstwa, których ofiarą mogło paść nawet 380 mieszkańców Miechowic.
Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej są organizowane wspólnie przez województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP oraz Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Wojewoda Śląski i Wojewoda Opolski.
Rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej
W sierpniu 2024 roku radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, z kolei 8 stycznia senatorowie przez aklamację podjęli uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w której Senat oddał cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska.
„Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w projekcie. Senatorowie podkreślają w uchwale, że styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, której pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Warto podkreślić, że liczba deportowanych osób z Górnego Śląska do Związku Radzieckiego szacowana jest na około 46 tys. osób. Poza deportacjami mieszkańcy Śląska doświadczyli masowych rabunków, gwałtów i innych represji, a podejrzanych o „niewłaściwe” pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Warto dodać, że również radni Rady Miejskiej w Bytomiu, w poniedziałek 13 stycznia podjęli jednogłośnie uchwałę poświęconą 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. "Dla uczczenia i upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej, w 80. rocznicę wydarzeń, ogłasza się rok 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” – czytamy w uchwale Rady Miejskiej, w której rok 2025 został ogłoszony w Bytomiu „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”.
Przypomnijmy, że masowe deportacje w głąb Związku Radzieckiego odcisnęły piętno na tysiącach śląskich rodzin. Wśród deportowanych do obozów na wschodzie Związku Radzieckiego nie brakowało wielu młodych mężczyzn oraz kobiet. Sowieci organizowali nie tylko specjalne miejsca zbiorek, ale także łapanki w miastach, zabierając zdolnych do pracy mężczyzn wprost z ulicy. Do jednych z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z nagłą wywózką do Związku Radzieckiego doszło 28 marca 1945 roku w Bytomiu. Wówczas cała zmiana górników w kopalni „Bobrek”, która wyjechała na powierzchnię została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty.
Podobne wiadomości:
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu. Upamiętniono tragedię górników z KWK „Bobrek” w 1945 roku 2025-03-28
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06
- Wystawa „Hörst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” 2025-02-26
- W Bytomiu upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 2025-01-26
- Przypomnieli o Tragedii Miechowickiej 2025-01-26
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Tragedia Górnośląska 1945. Historie ludzkich dramatów 2025-01-16
- Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” 2025-01-13
- Rok 1945 na Górnym Śląsku. Wystawa i spotkanie z historykiem 2025-01-11