Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”
13 Stycznia 2025Dla uczczenia i upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej, w 80. rocznicę wydarzeń, ogłasza się rok 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” – czytamy w uchwale Rady Miejskiej, która w poniedziałek, 13 stycznia została jednogłośnie podjęta przez Radnych Rady Miejskiej w Bytomiu. Tym samym rok 2025 został ogłoszony w Bytomiu „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”.
W tym roku mija już 80. rocznica tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Śląsku w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej. W styczniu 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk rozpoczął się dramatyczny okres terroru określanego mianem Tragedii Górnośląskiej. Oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się zbiorowych i indywidualnych zbrodni na ludności cywilnej. Mieszkańcy Górnego Śląska stali się ofiarami masowych mordów, gwałtów, tortur i rabunków. Szczególnie krwawe wydarzenia miały miejsce w Miechowicach pod Bytomiem, gdzie doszło do jednej z największych zbrodni dokonanych przez Armię Czerwoną na Górnym Śląsku i wymordowano wielu mieszkańców ówczesnej gminy. Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób.
„Tragedia Górnośląska to również deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska, głównie górników, w głąb Związku Radzieckiego, to cierpienie i śmierć przymusowych robotników przebywających w komunistycznych obozach pracy, to demontaż i wywózka urządzeń przemysłowych oraz masowe rabunki, podpalenia i zniszczenia mienia mieszkańców regionu. Rodziny wywiezionych, które pozostały na Górnym Śląsku, pozbawione jedynych żywicieli i jakichkolwiek środków do życia, przeżywały osamotnienie i głód. Wielu deportowanych nigdy nie wróciło do swoich rodzin. Ci, którym udało się powrócić, byli psychicznie i fizycznie okaleczeni. Prześladowania kontynuowano także po ustaniu działań wojennych, kiedy władze komunistyczne zamykały w więzieniach i obozach pracy osoby podejrzane o niewłaściwe pochodzenie. Wiele z tych osób nie przeżyło brutalnego traktowania i wyniszczającej pracy w obozach w Świętochłowicach - Zgodzie, Łambinowicach i Mysłowicach. Tragedia pozostawiła po sobie głębokie i bolesne rany w świadomości górnośląskiej społeczności. Przez wiele powojennych lat mówienie o wydarzeniach z początku 1945 r. było niemożliwe, mimo to pamięć o nich przetrwała wśród mieszkańców Górnego Śląska, z których wielu było osobiście dotkniętych skutkami Tragedii Górnośląskiej.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w Bytomiu z 13 stycznia 2025 roku.

Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”
Rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej
W sierpniu 2024 roku radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, z kolei 8 stycznia senatorowie przez aklamację podjęli uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, w której Senat oddał cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska.
„Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w projekcie. Senatorowie podkreślają w uchwale, że w styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem Tragedii Górnośląskiej, której pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Warto podkreślić, że liczba deportowanych osób z Górnego Śląska do Związku Radzieckiego szacowana jest na około 46 tys. osób. Poza deportacjami mieszkańcy Śląska doświadczyli masowych rabunków, gwałtów i innych represji, a podejrzanych o „niewłaściwe” pochodzenie umieszczano w więzieniach i obozach pracy, prowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu
Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej są organizowane wspólnie przez województwa śląskie i opolskie. W Bytomiu obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej rozpoczną się 26 stycznia o godz. 14:00 pod pomnikiem Tragedii Górnośląskiej /skwer Ofiar Tragedii Górnośląskiej/, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tysiące ofiar tej tragedii. Z kolei o 14:30 rozpocznie się Widowisko Historyczne „Walki o Miechowice 1945” /ul. Stolarzowicka - Kasztanowa/.
Honorowy Patronat nad wydarzeniami w ramach 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP.
Format | Data publikacji | Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Pobierz | Zobacz |
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
2025-01-13 |
Uchwała nr XIII_109_25 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 13 stycznia 2025 r. w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej”
ilość pobrań: 286
|
Uchwała nr XIII_109_25 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 13 stycznia 2025 r. w sprawie ogłoszenia roku 2025 „Rokiem Tragedii Górnośląskiej” 323.33KB | zobacz |
Podobne wiadomości:
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu. Upamiętniono tragedię górników z KWK „Bobrek” w 1945 roku 2025-03-28
- Finisaż wystawy "Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie?" 2025-03-28
- Zobacz wystawę Hörst du mein heimlisches Rufen?, czyli Słyszysz me ciche wołanie? 2025-03-06
- Wystawa „Hörst du mein heimlisches Rufen?” = „Słyszysz me ciche wołanie” 2025-02-26
- W Bytomiu upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 2025-01-26
- Przypomnieli o Tragedii Miechowickiej 2025-01-26
- W niedzielę, 26 stycznia obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-24
- Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach 2025-01-17
- Tragedia Górnośląska 1945. Historie ludzkich dramatów 2025-01-16
- Rok 1945 na Górnym Śląsku. Wystawa i spotkanie z historykiem 2025-01-11